BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Што су строже санкције, то је болнији ударац бумеранга

Што су строже санкције, то је болнији ударац бумеранга
11.01.2015. год.


Мотиви политички, а губици економски. Губитке подноси и Москва, и Брисел, тим пре Кијев. При томе, сваког месеца све више. То, сматрају експерти, хоће и Вашингтон, јер се ограничења против Русије посебно не одражавају на САД. Међутим, то се не може рећи за европски бизнис и украјинску економију.

Кијев, према прелиминарним прорачунима, ове године ће већ имати недостатак од 10 милијарди долара у буџету, док се Европа плаши нових асиметричних „црних лабудова“. Тако су назвали западни чиновници дејства Русије која имају стратешке последице. И не у корист ЕУ. Сада важи прехрамбени ембарго и одустајање од Јужног тока. Шта даље?

Ако се санкциони рат настави, даље ће бити само горе. То одлично схватају и политичари и бизнисмени ЕУ. Зато се све чешће на Западу појављују изјаве да је време да се прекине ова конфронтација. Међу најновијима је изјава председника Аустрије Хајнца Фишера. Према његовим речима, увођење нових санкција од стране ЕУ против Русије глупа је и штетна одлука. Са таквим мишљењем слаже се први заменик декана факултета Међународне економије и политике Државног Универзитета Висока школа економије Игор Коваљов. Он претпоставља да ускоро може бити говора о обостраном укидању ограничења.

- Сваког месеца, чак сваког дана, последице се осећају све очигледније. Зато што је обим узајамне трговине, веза и кооперације прилично велики. Санкције никада нису једностране. Оне увек ударају и по оном против кога се уводе, и по оном ко их уводи. Индикативан пример су односи САД и Кубе. После неколико деценија санкционог рата САД, чинило би се, против свог непомирљивог противника, донета је одлука о успостављању односа Вашингтона и Хаване. Што се тиче односа ЕУ и Русије, мислим да је то питање неколико месеци. Немогуће је брзо прекинути санкције, потребан је известан период.

Питање укидање санкција, за сада, не налази се на дневном реду Брисела. Ипак све иде ка томе, истичу аналитичари. На сто Европске комисије скоро сваког дана стижу извештаји колико у новчаном еквиваленту губи поједина земља од политичке конфронтације са Русијом. На пример, Рим је израчунао да ове године губици од смањења робне размене са Русијом износе 13%, док ће наредне бити 17%. А то нису милиони, већ милијарде евра. За болесну економију Италије овакви губици су једноставно неопростиви. Као одговор на то, шеф спољнополитичког ресора ЕУ Федерика Могерини само клима главом и каже да је за Брисел сада важан политички резултат санкција, да се економија за сада не рачуна. Али да ли ће дуго трајати таква бравада? Тешко. И тим пре није јасна, у том контексту, тежња Украјине да понавља понашање својих тобожњих пријатеља, чија економија пуца по шавовима, истиче професор катедре за спољнополитичку делатност Русије Факултета националне безбедности Руске академије привреме и државне службе при председнику РФ Александар Михајленко.

- Од чега Украјина јако зависи од Русије? Они су испоручивали велики део својих вагона – 70% од укупне производње, локомотиве. Сада ће то све, наравно, престати. Такође, авионске моторе фабрике Мотор Сич. Много је металних конструкција ишло у Русију. Обими су били огромни. А сада ће ове испоруке престати.

Олег Обухов,

Читајте више на Украјина и Новорусија из минута у мину



  • Извор
  • Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Неуспех Запада да обезбеди довољно оружја и новца једини је разлог зашто Украјина трпи неуспехе, тврди председник


Врховни командант НАТО снага за Европу и заповедник европске команде америчке војске Кристофер Каволи изјавио је да је НАТО донео одлуку да појача резервне снаге унутар мисије на Косову...

Fotografija i sam pojam 'fotografisati' dobili su neko drugačije, potpuno novo značenje. I dok su nekada dva ili tri filma, što je maksimalno oko sto fotografija, 'trajali' celo letovanje...


Posle veoma brzog razvoja LLM modela veštačke inteligencije (Large Language Model) u toku prošle godine, mnoge kompanije koje stoje iza ovoh softvera morale su da uvedu brojne promene.

Законодавци ће ове суботе гласати о закону о помоћи, тврди Мајк Џонсон


Запад не може да обара руске ракете, изјавио је највиши дипломата ЕУ


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА