BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Михаил Горбачов: „Америку треба зауставити. Пријатељски зауставити“ - други део

Михаил Горбачов: „Америку треба зауставити. Пријатељски зауставити“ - други део
05.01.2015. год.


Први председник СССР Михаил Горбачов је дао интервју водитељки телевизијског канала Russia Today Софико Шеварнадзе, оценио је садашњу ситуацију у свету и рекао нешто о кретању НАТО ка истоку, антируским санкцијама и Криму. (Објављује се у скраћеном облику)

Да ли сматрате да Американци желе да се у Европи не смире страсти. Због чега Вашингтону иду на руку таква нејасна ситуација или свађе у европском блоку?

Кад су страсти узавреле, посебно ако постоји нека нестабилност у земљама, или чак у региону, то је увек прилика за интервенцију.

То је пре свега лоше по Америку. Питам их на својим предавањима: „Зар бисте били задовољни улогом светског жандара? Верујем да не бисте.“ Аплауз. И свуда где сам говорио постављао сам им ово питање. Оваква питања на известан начин представљају проверу јавног мњења.

Обични Американци не желе рат. Али им је тешко у њиховом друштву. Потребна им је перестројка и ја сад то могу да потврдим. Нека је назову како год хоће, на амерички начин.


Америци иде у прилог да су страсти у Европи узавреле, зато што је то одличан повод да се умешају. Ако је тако, зашто САД сву одговорност за решавање кризе у Украјини пребацују на Русију?

- Управо то је амерички начин – пребацивање одговорности. Код њих ће штампа све то обезбедити. Чак и ђаво би га знао шта. Ако треба, доказаће и да је ђаво искочио из табакере.

Пројекат „Јужни ток“ је морао бити затворен, има проблема с „Мистралима“, све то причињава огромну штету, између осталог, и европским компанијама. Зашто ЕУ раде на штету себи у односима с Русијом?

Говорило је 60 врло значајних представника у СРН. И бивши председници, и Геншер, и Шредер, и Манголд. Говорили су уметници. Сви у један глас: ни у ком случају се ствари не смеју одвијати тако да се кваре односи с Русијом. А све је због тога што се Меркелова налази у тешкој ситуацији због велике зависности СРН од САД. Са свим осталим Европљанима СРН излази на крај.

Једном смо у Западној Немачкој у Пасау Кол и ја држали конференцију, док је још био здрав, и тема конференције је била „Човек у уједињеној Европи“. Испоставило се да и он и ја сматрамо да без Русије не може да постоји светски поредак који би одговарао интересима свих нација и народа.

Устаје један момак и каже: „Ако тако мислите – треба примити Русију у ЕУ.“ На то ниједан од нас није био спреман, нарочито мој друг канцелар. Поскочио је тако да само што није преврнуо сто: „Шта причате! То се не сме. Нипошто!“

Зашто – нипошто? Зато што без Русије Немачка има врло велику тежину у ЕУ. А тамо где се појављује Русија она ће свеједно изразити своје суверене, озбиљне ставове и имаће довољно аргумената.

Владимир Путин је недавно рекао да су Украјина и Крим само изговор за увођење санкција према Русији, да би Запад у сваком случају смислио повод за увођење ових санкција.

- Склон сам томе да делим ову тачку гледишта.

Односно, испоставља се да САД и Запад једноставно желе да буду непријатељи Русије? Да ли би они у сваком случају увели санкције?

- Па они су нас прогласили за непријатеље. Али не сви, наравно. На пример, од многих сам чуо да нас, напротив, бране, кажу да је Русија у праву. Ако се узме велики историјски период: шта су све радили с Русијом, али нико није успео да је обори на колена. Сетимо се и Наполеона, сетимо се и Хитлера. Никоме то неће поћи за руком.

Кажете: „Док је раније Крим био припојен Украјини по совјетским законима, тако да се народ није питао, сад је народ сам одлучио да исправи ову грешку.“ Ако је тако, зашто Запад то не схвата и не прихвата?

- Зато што Западу то не иде у прилог. Њему такав став не иде у прилог. То је историјски.

Али кад сте Ви били генерални секретар, кад сте били први председник СССР, зашто нисте вратили Крим у састав Русије? Могли сте то да учините?

- А зашто да враћам ако је постојао Совјетски Савез? А у СССР су ове међе биле исто што и међа на башти између Ивана Ивановича и Ивана Никифоровича. Могло се десити, ако гуске уђу негде, да се посвађају, али то није државна подела, нема чувара.

Генералном секретару Хрушчову се чинило: изазваће боље расположење у Украјини. Јер, он је био први секретар у Украјини. И дао им је Крим.


Михаиле Сергејевичу, имали сте веома дугу и врло богату политичку каријеру. Које догађаје сматрате својим главним достигнућем за све ово време?

- Перестројку. И све што је с њом повезано. Иако се она прекинула, није доведена до краја... Слобода, гласност, слобода путовања у иностранство, слобода религије. Напокон, разоружање. Људи су једноставно одахнули.

У Централној и Источној Европи народима је дата слобода избора. Уједињење Немачке, Обновљени су односи с Кином.

Али жалим због тога што нисам успео да завршим овај пројекат. Треба се вратити и одатле почети даље. Треба се договорити и кретати. Међутим, сви у томе треба да учествују. Предлажем оснивање таквих структура и институција које би се нашле у рукама људи.



  • Извор
  • Глас Русије/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Председник Ебрахим Раиси упутио је оштро упозорење западном Јерусалиму


Министар спољних послова Дмитро Кулеба објаснио је да украјински конзолати више неће служити борбеним мушкарцима који бораве у иностранству

Естонски министар унутрашњих послова Лаури Лаанеметс је раније такође предложио да се Руска православна црква означи као терористичка организација


Руски министар одбране Сергеј Шојгу поделио је најновије процене кијевских жртава на бојном пољу

Снаге Москве су ослободиле још неколико насеља у Донбасу, рекао је Сергеј Шојгу


Наводи западног Јерусалима изазвали су егзодус западног новца из важне хуманитарне агенције


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА