BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

САД инсистирају на очувању Споразума о ликвидацији ракета средњег и малог домета

САД инсистирају на очувању Споразума о ликвидацији ракета средњег и малог домета
02.01.2015. год.


Вашингтон је саопштио да ради на комплексу војних мера уз помоћ којих ће натерати Москву да се придржава Споразума о ликвидацији ракета средњег и малог домета (РСМД). Истина, САД не располажу конкретним доказима о нарушавању датог споразума од стране Русије, док РФ одбацује све инсинуације на ову тему.

САД су спремне да предузму дипломатске, економске и војне мере како би биле сигурне да Русија неће добити значајну предност ако прекрши Споразум о ликвидацији ракета средњег и малог домета, саопштила је заменица државног секретара САД Роуз Гетемилер на слушању у Конгресу. При томе, факт нарушавања РСМД од стране Русије није забележен. Међутим, сама могућност напуштања споразума од стране Москве, за Стејт департмент је довољна да крене у разматрање мера притиска, коментарише војни експерт, члан Експертског савета председника Војно-привредне комисије при влади РФ Виктор Мураховскиј:

- САД сматрају кршењем РСМД ступање у Оружане снаге Русије оперативно-тактичког комплекса „Искандер-М“ који може да пушта како балистичке ракете домета до 280км, тако и крстареће ракете Р-500 са званичним дометом од око 480км. Иако је Русија представила САД све званичне карактеристике ових видова оружја, они сматрају да ове крстареће ракете могу имати домет и преко 500км. Оне не излазе из оквира Споразума о ракетама средњег и малог опсега.

До овог питања не би ни дошло да је Запад пристао на конструктивну сарању са Русијом у сфери безбедности. 2010. године на самиту Савета Русија-НАТО Москва је предложила да се изгради јединствени систем противракетне одбране у Европи. Међутим, земље НАТО су одбиле и радије прихватиле америчку варијанту ЕвроПРО. Резултат тога је да су се близу руских граница појавили савремени војни комплекси. Постављање система „Искандер“, као одговор на претњу НАТО, изазвало је нервозну реакцију Запада, док су противракете које се користе на овим руским системима постале повод за оптужбе о потенцијалном кршењу Споразума о ликвидацији ракета средњег и малог домета од стране Русије.

Међутим, озбиљно одступање од РСМД врше управо САД, сматра Виктор Мураховскиј:

- Американци поседују беспилотне летелице са ударним наоружањем, које су, у суштини, крстареће ракете. Управо њихов домет се не уклапа у ограничења Споразума: постоје обрасци домета од 700км и 1200км.

Осим тога, приликом тестирања средстава ПРО САД користе се ракете-мете, чије карактеристике су сличне ракетама средњег и малог домета. На ово је још раније МИП РФ обраћало пажњу Вашингтону. Легитимну забринутост Москве изазивају и комплекси које САД намерава да постави у Пољској и Румунији.

Ипак, америчке власти не примећују кршења са своје стране. Њих брине само то да Москва заиста може напустити РСМД. Дискусије на ову тему се одавно воде у експертним круговима. Споразум су потписали 1987. године председници СССР и САД Михаил Горбачов и Роналд Реган. Стране су се обавезале да неће производити, тестирати нити постављати балистичке и крстареће ракете средњег (од 1000 до 5500 км) и малог (од 500 до 1000км) домета. Али, протеклих година распоред сила у свету се изменио и данас споразум не одговара интересима безбедности Русије, сматра војни експерт, главни уредник листа „Ваздушно-космичка одбрана“ Михаил Ходарјонок:

- Споразум у корену не одговара геополитичким и геостратешким интересима Русије. Американцима ракете таквог типа нису потребне, јер су они са два океана одвојени од главних театара војних дејстава. Док је Русији забрањено да поседује такве ракете, Индији и Пакистану је дозвољено, а Иран убрзано развија своје програме, везане за ракете ове класе. Кина, такође, поседује такве ракете. С тим у вези, споразум је престао да одговара националним интересима Русије. Изаћи из њега – задатак је блиског времена. Може се урадити тако, као што су у своје време урадили Американци са споразумом о противракетној одбрани из 1972. године: једнострано су изашли и готово.

Консултације између Русије и САД по питању РСМД одржане су 11. септембра 2014. године у Москви. Стране су се разушле незадовољне добијеним одговорима. МИП РФ саопштило је да још увек нема разговора о наставку консултација на ову тему.



  • Извор
  • Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Нападачима на Цроцус Цити Халл из Украјине су пребачене велике суме новца, саопштио је руски истражни комитет.


Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне


Неслање делегације у САД била је „порука Хамасу“, изјавио је израелски премијер

НИС добитник признања „Доброчинитељ“ за 15 година доприноса заједници


Реакција Вашингтона на напад у „Крокус сити холу“ показује његову пристрасност јер настоји да прикрије Кијев, тврди Марија Захарова


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА