BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Русија је добила независтан приступ космосу

23.12.2014. год.


Русија је успешно лансирала нову руску ракету-носач тешке категорије „Ангара-5“ с космодрома Плесецк (северозападни део РФ). То је нова генерација ракета-носача на бази универзалног ракетног модула с еколошким моторима на кисеоник и керозин. Носивост ракете варира од 1,5 до 25 тона.

У руској космонаутици се десио важан догађај. Русија је постала заиста независна у космичкој сфери. До сада су се лансирања ракета-носача велике носивости вршила само с космодрома „Бајконур“. Овај стартни полигон који је саграђен за време СССР после његовог распада је припао Казахстану. До 2050. године важи уговор о изнајмљивању који су потписале Астана и Москва. Зато се сва космичка лансирања одвијају под контролом, премда и пријатељске, али суверене државе. Успешно пробно лансирање тешке „Ангаре“ кардинално мења ситуацију, истиче главни уредник часописа „Новости космонаутике“, академик Руске академије за космонаутику „К.Циолоковски“ Игор Марињин

Ракета је стартовала идеално. Ракета је јединствена. Она ће заменити „Протон“ и моћи ће да лансира у геостационарну орбиту сателите не само с космодрома „Бајконур“ као ракета-носач „Протон“, већ и са северног космодрома „Плесецк“. Односно, захваљујући овој ракети добили смо могућност неизависног изласка у отворени космос с извођењем свих корисних оптерећења Министарства одбране РФ. Осим тога, „Ангара“ има перспективу даљег развоја. За њу се прави водоничко-кисеонички блок који ће још више повећати њену носивост. Ови и многи други фактори говоре о томе да је то још један напредак Русије у космосу.

Ракета-носач „Ангара“ је модулна. Као лего-коцке, она се може склапати од различитог броја стартних блокова за извођење у геостационарну и Земљину орбиту терета различитих класа. Један мотор је за лаку варијанту, три су за средњу и пет је за тешку, до 25 тона. Управо модулност чини ракету „Ангара“ економски врло ефикасном.

„Ангара“ је јединствена још и због еколошких карактеристика. Као гориво за њене моторе се не користи токсични хептил, већ керозин с кисеоником као оксидантом.

У току лета 2014. године први пут је тестирана лака верзија „Ангаре“. Сад – тешка: у орбиту је лансирана макета терета тешког 2 тоне. Лансирање правог космичког апарата уз помоћ тешке „Ангаре“ планирано је за 2016-2017. годину. У међувремену пројектанти себи постављају нови задатак: да учине „Ангару“ погодном за вишекратну употребу. То ће омогућити знатно појефтињење космичких лансирања. Али и без тога је данас ракета-носач „Ангара“ – ван конкуренције.

Наталија Коваљенко,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: RIA Novosti/Press service Ministry of Defence of Russia/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне

Неслање делегације у САД била је „порука Хамасу“, изјавио је израелски премијер


НИС добитник признања „Доброчинитељ“ за 15 година доприноса заједници

Реакција Вашингтона на напад у „Крокус сити холу“ показује његову пристрасност јер настоји да прикрије Кијев, тврди Марија Захарова


Према мишљењу младих НИС лидер у пословању на тржишту Србије


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА