BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Крај Јужног тока или девет разлога зашто ће Европи бити лоше

Крај Јужног тока или девет разлога зашто ће Европи бити лоше
10.12.2014. год.


После изјаве коју је председник Путин дао 1. децембра и у којој је он ставио тачку, вероватно финалну, на пројекат Јужни ток, неки аналитичари и заинтересовани политичари су пожурили да то прогласе победом Европе и озбиљним поразом руске политике. Нама ситуације изгледа супротно.

Наравно, на усвојену одлуку утицала је ситауција у руској економији, пад курса рубље, пад цена нафте, као и поскупљење пројекта са 10 на 30 милијарди долара. Али одустајање од изградње гасовода којим би руски гас ишао непосредно у Европу заобилазећи Украјину, имаће з анас много озбиљније последице него за Русију.

Није случајно Путинова изјава дата за време његове посете Турској, где се састајао са турским премијером Ердоганом. У том контексту постаје јаснији проблем који стоји пред њим. Формално изјава руске стране не искључује могућности обнове пројекта у случају да ЕУ заузме конструктивнији став. 8. децембра европски комесар за питања енергетског савеза Марош Шевчович је покушао да ублажи ситуацију, изјавивши да пројекат још може да буде реализован. Ипак, према нашем мишљењу, то је мало вероватно. О чему су се договорили у Анкари лидери две земље? О стварању услова који ће довести до даље смањења улоге Европе.

Прво. Гасовод ће прећи преко дна Црног мора, али не у Бугарску, већ у Турску, при томе његов капацитет ће остати исти – 63 милијарди кубних метара, од којих ће 15 милијарди бити намењено Турској. Друго. Испоруке Анкари одмах ће се увећати за 3 милијарде кубних метара уз додатних 14 милијарди, које она већ добија преко гасовода Плави ток, изграђеног раније.

Треће. Турска такође добија попуст од 6% на раније важеће цене. Четврто. Две земље су се договориле да прошире билатералну тгрговину и да инвестирају у првом реду у пољопривредну производњу, металургију, лаку иднустрију и сферу високих технологија. И то без обзира на анти-санкције.

Пето. Бугарска сваке године губи 500 милиона долара које би могла да добије за транзит гаса преко њене територије, као и нова радна места која је требало да буду отворена у оквиру пројекта.

Шесто. Мађарска и Србија, које су такође рачунале на руски гас, сада ће морати да траже алтерантивне изворе снабдевања. Мађарска такође не може да иступи у улози европског хаба, коју је хтела да одигра.

Седмо. Италијанска компанија Сајпем је изјавила да одустајање од пројекта за њу ће значити губитак око 2 милијарде долара.

Осмо. После неуспеха пројекта Набуко, Европа је поново почела да кокетира саТуркменојим, а узимајући у обзир могућност укидања санкција Ирану, рачунала је на ирански гас као алтернативу руском, довољну за попуњавање новог Трансанадолијског гасовода. Удвајањем капацитета Плавог тока варијанте алтернативних гасовода за Турску ће постати мање актуалне, пошто ће потреба за њима нестати, а финансијски трошкови ће постати неоправдани. У том смислу може да се заборави на Турску као транзитни коридор за допремање у Европу гаса са других тржишта (изузев већ активног гасовода којим се транспортује азарбејџански гас).

Девето. Нагло се мења улога италијанског концертна ЕНИ који је у оквиру Јужног тока био централна карика односа Европе са Гаспромом и владом Русије.

Али то су само последице са којима треба имати посла већ сада. Ако се оцењује наша политичка будућност с атачке гледишта краткорочне и средњорочне перспективе, ми ћемо се суочити са растућим разочарањем Мађарске и бугарске којима је Европа наметнула актуалну ситуацију. И што је најиндикативније: Турска, која већ одавно води сопствену политику, све мање усаглашену са политиком Европе и Запада у целини, биће све самосталнија и све мање ће попуштати нашим наговорима. Она не само да ће се претворити за Европу у додатни извор енергетске уцене, већ ће одустати и од своје вековне конфонтације са Русијом у корист прећутне сарадње са њом, што не може да нема геополитичке последице.

Сада, када су европски и прекоокеански мудраци постигли толико блиставе резултате, они вероватно могу да буду истински срећни.

Марио Сомоса,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: «Южный поток»/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Систем вредности који доминира Западом је „донео хаос“, сматра мађарски премијер


Високи званичник те милитантне групе изјавио је да ће се она претворити у чисто политичку странку ако Палестинци добију своју државу

ЕУ мора да докаже да није вазал Сједињених Држава, изјавио је француски председник у уводном говору


Динамика бојног поља значајно се променила у корист Русије, рекли су званичници Беле куће


Руске трупе су, након успеха у Очеретину, успеле да развију свој успех још даље. Јуришне групе Оружаних снага Русије из састава 15. моторизоване бригаде и батаљона специјалних с


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА