BitLab хостинг
Почетна страница > Новости
Бранко Ракочевић

Француску књижевну награду „Ренодо“ за 2014. добио Давид Фонкинос за роман „Шарлота“

   Француску књижевну награду „Ренодо“ за 2014. добио Давид Фонкинос за роман „Шарлота“
08.12.2014. год.
Престижну француску књижевну награду Ренодо (Reanaudot ) за 2014. годину добио је Давид Фонкинос ((Foenkinos) за роман „Шарлота“ (Charlotte) у издању Галимара.

То је прича о трагичном животу немачке сликарке јеврејског порекла  Шарлоти Саломон. Њена личност је  била изузетно интересантна.

Аутор романа пише да је  ова ликовна ументица   само за неколико година,  од 1940. до 1942. урадила више од 1.300 слика,  претежно  у  гваш техници у експресионистичком стилу.  Године 1943, кад је нацистичка немачка војска окупирала Ницу, Шарлота је била ухапшена  и прогнана у концентарциони логор Аушвиц, где је    одмах  погубљена у 26. години,  иако је била у другом стању.

Слике Шарлоте Саломон су због различитих околности  постале  позанте  широј јавности тек  почетком 1960-их година.

Писац бестселера

„Шаролота“  је  једна од три најпродаваније књиге у Француској ове године,  подсећа Монд (Le Monde)  наводећи да  је продато 54.100 примерака.  Према истрживањима Института   FFK,  „Шарлота“  је по продатом тиражу на трећем месту: после „La Royaume”  Еманулеа Карере (Emmanuel Carrere)  и „Петронила“ (Petрonille) Амелие Нотомб    (Amelia  Nothomb).

Рођен  1974,  Давид Фонкинос  ушао је у књижевност 2001. делом „Преобраћење идиота: инфлуенца два Пољака“ (Inversion de l'idiote:de l'influence de deux Polonais),   за које  је добио награду „Франсоа Моријак“.

Популарност је стекао   сладуњавим љубанвим комедијама:  „Између ушију“,  2002.  (Entre  les  oreilles),  „Еротски потенцијал моје жене“, 2004. (Le potentiel erotique de ma femme), “У случају среће“ ,  2005.   (En cas de bonheur),  „Деликатес“,  2009. (Delicatesse,)   и све  су  продате у стотинама  хиљада примерака,  у великом формату и џепном издању.
 
Сам или са својим братом   Стефаном за фим је адаптирао  „Успомене „,  (Les Souvenirs,  2011.) који је реализовао  редитељ Жан-Пол  Руве (Jean- Paul Rouve)

Основана као противтежа Гонкуровој награди

Подсећамо да се књижевна награда Ренодо, како наводе историчари књижевности,    почела додељивати од 1926. као противтежа Гонкуровој награди.

Основало  је неколико новинара и књижевних критичара који су били  незадовољни,  чак и огорчени,     одлукама Гонкуровог жирија.

Особеност награде Ренодо се састоји у томе што не може бити додељена аутору који је за своје дело добио неку другу књижевну нагрду у Француској у последнњих пет година.

Међу добитницима ове награде  разних година су били: Марсел Еме,  Луј Фердинан Селин,  Луј Арагон и  нобеовац   Жан-Мари  Гистав  Ле Клезио.

 

Бранко Ракочевић


 





Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Израелски емитер Кан известио је да две зараћене стране нису могле да се сложе око тога како би изгледао „крај рата“

Министар одбране Грант Шапс изјавио је да је то разлог зашто западне нације не обарају руске ракете изнад Украјине


Премијер није више животно угрожен, изјавио је Томаш Тараба

Патријарх московски и целе Русије Кирил прокоментарисао је забрану уласка патријарха србског Порфирија на Косово и Метохију изјавивши да је у питању „непријатељски чин“.


Наука је доказала а историјска пракса потврдила да народи који живе искључиво од своје прошлости и традиције осуђују себе на стагнацију, а народи који заборављају своју прошлост и традицију...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА