BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Гас из шкриљаца и шпијуноманија Запада

Гас из шкриљаца и шпијуноманија Запада
04.12.2014. год.


Лондонски лист Фајненшл Тајмс пронашао је „руку Москве“ у срцу ЕУ.

Пажњу западних медија привукле су демонстрације које су примoрале да америчка компанија Шеврон прекине своју делатност у Бугарској, Румунији и Литварнији. Ови протести носили су масовни карактер и натерали су бугарску и румунску владу да раскину споразуме са америчком нафтном компанијом за разраду шркиљачних налазишта. У Литванији ситуација се развијала мало другачије. Тамо су експерти Шеврона одбијали да испуне пореске захтеве литванске стране, као и да финансирају развој региона у којима је било планирано извођење еколошки опасних радова.

Пре тога у Пољској америчка компанија ЕксонМобил такође је прекинула све соје пројекте из шкриљаца због њихове неефективности. Финансијска неоснованост пројекта уз еколошку опасност по регион – ево шта је у ствари довело до тако жалосног резултата по америчку страну у наведеним земљама Централне и Источне Европе.

Увреде и разочарања Шеврона и њихових колега могу да се схвате: ипак је реч о губитку значајног сегмента тржишта. Ипак на Западу су одлучили да оду још даље и фактички изградили су читаву шпијунску конструкцију, која је обухватила мал те не читаву Централну и Источну Европу. Протести против пројеката из шкриљаца у Бугарској ствар су проруских медија, плаћених у Москви. Они су организовали 2013. године оставку бугарског кабинета Бојка Борисова – ради чега су финансирали крајње десну партију АТАКА. Истина, конкретни разлог антивладиних демонстрација тада је било повећање комуналних такси. Али и то није препрека за заговорнике шпијуноманије. Очигледно поскупљење рачуна је такође платила Русија. Укупна сума новца који је стигао у Бугарску, према верзији западних медија, достигла је најмање 20 милиона долара.

У Румунији такође није прошло без „руке Москве“. У румунском парламентарном комитету за послове индустрије кажу да је Гаспром тобоже изгубио 82 милиона долара на организацију кампање против шкриљачне револуције у Европи, али одакле су стигле ове и сличне цифре, нису у стању да презицирају.

Не чуди што сами „корисници“ руских милиона категорички одбацују сличне оптужбе. Шта је карактеристично: протести у Бугарској, Румунији и Литванији дешавали су се 2012-13. године, али о руци Москве почело је да се говори тек сада – у јеку нових дискусија о енергетској безбедности у Европи и судбини америчких шкриљачних пројеката. Они постају још мање рентабилни у условима пада цена нафте. То је само појачало сумње у способност америчког гаса из шкриљаца да замени руске енергенте у Европи. Јер ситуација у САД и ЕУ у том погледу се разликује – истакла је у разговору за Росију севодња екпсерт Института за стратешка истраживања Светлана Мељникова.

- Ситуација у Европи поводом разраде налазишта гаса из шкриљаца веома се битно разликује од ситуације у САД. У Европи до недавно нису извођени специјализовани радови који се тичу извиђања управо гаса из шкриљаца. А овде постоје веома битне технолошке разлике. Гас из шкриљаца треба истраживати сасвим другачије, него традиционалну нафту и гас. У САД одговарајући радови су били започети раније и вођени много интензивније. Али и тамо одређености у суштини нема.

У самим САД такође јачају позиције противника такозване револуције из шкриљаца. Према референдуму одржаном у тексашком граду Дентон о експлоатацији гаса из шкриљаца методом фрекинга 59% је гласало за забрану датом метода због тога што он наноси велику штету животној средини. Пратећи логику Фаненшл Тајмса и Њујорк Тајмса, протвнике гаса из шкриљаца у Тексасу је несумњиво такође финансирала Русија.

Петар Искендеров,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: © Flickr.com/ocularinvasion/сс-by-nc/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Динамика бојног поља значајно се променила у корист Русије, рекли су званичници Беле куће

Руске трупе су, након успеха у Очеретину, успеле да развију свој успех још даље. Јуришне групе Оружаних снага Русије из састава 15. моторизоване бригаде и батаљона специјалних с


Америчка помоћ неће бити довољна да заустави руске снаге, изјавио је Дмитриј Кулеба

Заменик министра одбране Тимур Иванов је годинама под сумњом, наводе медији


Председник Ебрахим Раиси упутио је оштро упозорење западном Јерусалиму


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА