BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Јужни ток, Република Србска и русофобија

03.12.2014. год.


Као гром из ведра неба светску и домаћу јавност је изненадила изјава председника Владимира Путина и директора Гаспрома Алексеја Милера о обустави изградње гасовода Јужни ток. Ако одлука буде коначна, Република Србска би изгубила веома значајне инвестиције које достижу и до две милијарде евра.

Иза свега стоји Европска унија и САД које својим деструктивним ставом и деловањем покушавају да умање утицај Русије на овом простору, иако је тај "утицај" за опште добро свих европских земаља.

Република Србска је уложила много новца, а руководство Републике Српске сматра да није логично очекивати да се пројекат тек тако напусти, те да су очекивања да ће у наредним месецима Јужни ток поново доћи на дневни ред и да ће се он изградити.

Војно-политички аналитичар Гостимир Поповић сматра да је на сцени русофобија:

- Једна од кључних енергетских акција која је требала да обележи 21. век тренутно треба да се заустави зато што су опструкције тог пројекта веома снажне и долазе из неколико центара моћи. Један је ЕУ, други САД, а трећи су локалне вође или локални шерифи на Балкану, типа оних у Сарајеву, Загребу и тренутно оних у Софији. Сада се је дошло до ситуације, да је оно што је у интересу грађана региона југоисточне Европе или целе Европе, односно да се обезбеди енергетска стабилност, тренутно заустављено. То је последица свих ових догађаја који су се дешавали задњих година јер је тај мега-пројекат за југоисток Европе нападан са свих страна, уместо да буде подржан и да већ сада имамо ситуацију да смо у завршној фази, а ми смо у фази прекида. Најодговорнији за то су поједини "јастребови" у ЕУ који под диригентском палицом САД покушавају да науде Русији са тим активностима. Они тим активностима нису наудили Русији него својим грађанима. Други фактор на југоистоку Европсе су они који отворено говоре о томе да не желе никакав руски утицај и руско присуство, као и помињање руског имена уопште у Републици Србској, Србији и целом региону. На сцени је већ одређена русофобија која ће у наредном времену зауставити донекле те активности, али ја сам сигуран да Јужни ток и енергетска стабилност југоисточне Европе, а посебно православних земаља на овом простору неће бити заустављена, него ће само на неки начин бити успорена.

Постоји ли нека алтернативна могућност "Јужног тока"?

- Има једна врло интересантна ствар у свему томе што многи не узимају у обзир - то је однос Турске. Турска је чак неким "подземним" дипломатским активностима понудила Русији да она буде учесник у томе. Међутим за сада ту није још дошло до неких решења јер то до сада није требало. Ако се она активирају, сасвим је могуће да ће да се иде кроз међународне воде, до Грчке. Русија ће сигурно остварити своје планове, и економске и све друге везе, пријатељске везе са србским народом, ипак ће на неки начин обезбедити да тај крак дође на ове просторе. Наравно, у томе ће бити још више ометања и сплеткарења, поготово од ЕУ и њихових експонената у Загребу, односно под утицајем Ватикана и под утицајем ислама чији је центар у Сарајеву. Та два центра ће на сваки начин покушати да ослабе снагу србског народа, да ослабе везе србског и руског народа, а у томе ће им први објекат бити Република Србска и напади на њу и њене ингеренције. Други објекат је Србија, те ће на тај начин покушати елиминисати утицај Русије, па макар то било и на њихову штету, а најбитније је да се не уради нешто добро.

Из Европске комисије је саопштено да анализирају руску одлуку и подвлаче да ЕУ није против изградње “Јужног тока”, него тражи да “Гаспром” поштује одредбе Трећег енергетског пакета, којим се мора одвојити испоручилац гаса од оператера.

Став Руске Федерације је да се “Јужни ток” не може градити према том пакету јер је пројекат започет пре његовог ступања на снагу, те да је то у колизији с правним принципом да се прописи не могу примењивати ретроактивно.

Из амбасаде САД у Сарајеву су наравно, у свом циничном стилу, одмах поздравили одустајање од "Јужног тога" у циљу "либерализације" тржишта, те је саопштено да БиХ треба да истражи све опције у складу с прописима Енергетског уговора за проширивање и диверзификацију свог снабдевања енергијом. Наведено је и да би ограничавање на само једног од водећих добављача и игнорисање других повољних енергетских пројеката, по њиховим речима, била лоша одлука за све грађане БиХ.

Вања Савићевић,

https://serbian.ruvr.ru/2014_12_03/Juzhni-tok-Republika-Srpska-i-rusofobija-2050/



  • Извор
  • Глас Русије/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Свет се сада суочава са најкритичнијим тренутком од краја Другог светског рата, изјавио је пољски премијер


Интензитет инсистирања на невиности Украјине је необичан, изјавио је руски министар спољних послова

„Супарнички однос“ Вашингтона са Русијом спречио је потпуно обелодањивање онога што је знао, рекли су извори листу


Али упркос невиђеним војним мерама које су колективно предузеле западне земље, ништа им није пошло за руком! Јер тврда вера србског народа, његова непоколебљива верност Христу и Цркви, као...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА