BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Украјина: епоха празних обећања

Украјина: епоха празних обећања
02.12.2014. год.


Избори су прошли – Врховна рада је почела да ради саа националистичким патосом својственим моменту и раскошним банкетом са плодовима мора које толико воли украјинско руководство: свакакве шкољке и шкампе.

Изабрани су председник парламента и премијер: то су Гројсман и Јацењук. Улоге су практично подељене, формирају се парламентарни комитети и састав националне владе. Моду ће у парламенту коначно диктирати коалиција Европска Украјина која се појавила. А каква још може бити?

Ако се погледа са стране, у Украјини, тачније у њеним високим круговима власти, све тече по плану, све је добро. Праве се портфељи, једна за другом следе важне изјаве, попут оних да ће земља остати искључиво унитарна и да ће је скоро лишити ванблоковског статуса. Разуме се, све то је зачињено антируским говорима: како се друштво не би опустило пред ликом „чудовишне спољне опасности“ која се над њим надвила. Зашто је инициран мајдан, тако је и остало загонетка. На власти су исте персоне, које су много пута показале још за време Јануковича на шта су способне. Наравно, испала је чудна револуција. Али пароле са којима су ишли у Раду стари нови политичари, биле су обећавајуће. Решавање економских проблема, тотална и беспоштедна борба против корупције, директни пут у осунчану и берићетну Европу, решавање проблема Донбаса, социјална правда и још много тога другог. Што су позитивно и страсно очекивали Украјинци. А шта је у пракси? Наставља се цењкање и нема ни минимално разумих покушаја да се испуне обећања дата бирачима.

Ево шта је тим поводом рекао руководилац кијевског представништва Фонда концептуалних технологија Валериј Пјакин.

- Читав проблем је у томе што власти као такве у Украјини нема. Читаво ово цењкање је само део леденог брега. А изнад воде је увек само мањи део. Сва ова цењкања и уопште резултати избора су баланс спољних снага управљања Украјином. Зато како се они договарају и ко шта узима – то се и појављује у Ради и влади. И у принципу од Раде и владе у Кијеву ништа не зависи. Они су реализатори туђе воље, како се пева у песми – марионете у вештим увежбаним рукама. И не треба очекивати промене у Украјини због дејстава кијевске власти. То је само фирма, она ништа не решава.

Мајдан, ако се говори о његовој спољној страни, то су пре свега пароле. Управо оне су привукле у центар украјинске престонице хиљаде људи. Политичари и политиканти још једном су се убедили да овај поуздани инструмент ради. Затим је механизам великих обећања био још једном опробан на изборима. Помогло је. Што и не чуди уз не баш сасвим адекватну перцепцију стварности међу грађанима ове земље. Али јаз између обећања, деловања власти и реалности је колосалан. Европа више не жуди толико да прими у свој загрљај Украјину која је коначно растурена. Рат у Донбасу се наставља. Гривна, а заједно са њим и стандард становништва и производња, нагло падају. Лустрација се претворила или у профанацију, или у отворене чистке. Све пароле су се испоставиле обичним, баналним. За Кијев је главно нешто сасвим друго, сматра доктор политичких наука Дмитриј Јефременко.

- Подела портфеља је врло сурово цењкање. Местимично јавно, местимично је то скривена борба. И очигледно је да су сви основни напори актуалних политичких елита у Кијеву у датом тренутку концентисани управо на то да се заузме најпољовнија позиција у новој конфигурацији власти – у влади и Ради. И до сада насушни проблеми украјинске економије и политичког регулисања ситауције у Донбасу се повлачи у други план.

Индикативан случај се недавно десио у Виници. Државно предузеће МУП-а Виница-Информ-Ресурси продало је у бесцење, по 500 гривни, мотоцикле и аутомобиле са казненог паркинга. Заплењена траснпортна средства чији власници нису стигли да из узму, пререгистрована су као државно власништво и продата преко берзе за грош. И то је чинила државна организација. Тако се држава уз звучне пароле реално формира у Украјини.

Читајте више на Украјина и Новорусија из минута у минут



  • Извор
  • Глас Русије, фото: RIA Novosti/Mikhail Palinchak/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне

Неслање делегације у САД била је „порука Хамасу“, изјавио је израелски премијер


НИС добитник признања „Доброчинитељ“ за 15 година доприноса заједници

Реакција Вашингтона на напад у „Крокус сити холу“ показује његову пристрасност јер настоји да прикрије Кијев, тврди Марија Захарова


Према мишљењу младих НИС лидер у пословању на тржишту Србије


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА