BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Тужилаштво тражи повратак Шешеља у притвор

01.12.2014. год.


Тужилаштво Хашког трибунала затражило је да Расправно веће врати оптуженог Војислава Шешеља са привремене слободе у Србији.

У поднеску Тужилаштво констатује да је Шешељ својим понашањем у Србији "поткопао" дух одлуке о привременом ослобађању коју је, на сопствену иницијативу, "из хуманитарних разлога" донело Расправно веће председавајућег Жан-Клода Антонетија, преноси Бета.

Тужилаштво стога захтева да та одлука буде опозвана, да Шешељу буде наложено да се врати у Хаг и да се потом одржи расправа о његовом здравственом стању и условима под којима би, евентуално, поново могао бити привремено ослобођен.

У поднеску Тужилаштва се наводи да, према правилу 65, ослобађање може бити наложено само ако је Судско веће "сигурно да ће се оптужени појавити на суђењу".

Међутим, Шешељеве јавне изјаве да се неће добровољно вратити у Тринбунал када то буде затражено – у супротности су са судском одлуком Већа да су задовољени услови за привремено ослобађање, истиче Тужилаштво.

Осим тога, како се наводи, Шешељеве претње људима који сарађују са Тужилаштвом представљају кршење услова за привремено пуштање на слободу: да не сме реметити правосудни процес.

"У овим околностима Судско веће би требало да опозове одлуку о Шешељевом ослобађању и наложи му да се врати у Хаг", истакло је Тужилаштво у поднеску.

То би требало учинити не само да би се осигурао интегритет процеса у Трибуналу, већ и фер однос према Србији која је потврдила да ће пружити неопходне гаранције ако Шешељ потврди да ће поштовати постављене услове, додаје се у поднеску.

У поднеску се, такође, наводи да је очигледно да је због Шешељевог понашања, без обзира на његово здравствено стање, потребно поставити ригорозне услове за његово евентуално привремено пуштање на слободу у будућности.

Тужилаштво позива Судско веће и да странама у Србији омогући да поднесу поднеске на том саслушању у вези са привременим пуштањем Шешеља на слободу.

Претресно веће Хашког трибунала је 6. новембра одобрило привремено пуштање на слободу Војислава Шешеља из хуманитарних разлога, због погоршања здравственог стања.

Веће је у образложењу навело да би пуштање на привремену слободу требало да омогући Шешељу лекарску негу "у најадекватнијем могућем окружењу". 

Портпаролка Хашког трибунала Љиљана Питеша каже да Шешељ јавним изјавама поткопава одлуку о привременом пуштању и крши услове његовог боравка на слободи.

"Напомињемо да је рекао да се неће вратити у Трибунал и претио и вређао особе које су сарађивале са тужилаштвом. Напомињемо да је давао изјаве увредљиве за жртве, као и изјаве које доводе у питање његово здравствено стање", рекла је Питеша.

"Овај циркус се наставља", каже министар Расим Љајић, што је била и прва реакција у Београду на вест из Хага.

Све се догађа мимо нас а случај без преседана се наставља, сумира главни човек за сарадњу с Хагом

"Тужилаштво које није имало никаквих примедби сада поставља и тражи да се он врати и покушава да лопту пребаци у наше двориште. Ми у тој расправи тужилаштва и Трибунала нећемо да учествујемо ни на који начин", рекао је Расим Љајић.

Београд ће чекати одлуку. Не постоји временски рок у којем би Веће требало да одлучује о захтеву тужилаштва.

"Када одлука буде донета видећемо шта ћемо, до тад не желимо да се бавимо тиме", каже поручио је Љајић.

Шешељ данас није био доступан за коментар, али је о том сценарију већ раније рекао да се неће добровољно вратити у Хаг. Србска радикална странка саопштила је да је захтев тужилаштва политички налог, који у име режима у Београду и Загребу спроводи тужилац Серж Брамерц.

Потез из Хага поздрављају у Загребу. Председник и премијер Хрватске констатују да је добро што се, како кажу, пробудила свест Тужилаштва.  



  • Извор
  • rts.rs/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Сукоб би могао да одвуче Европу „у понор“, упозорио је мађарски премијер


И Техеран и западни Јерусалим умањили су значај овог догађаја

Министар спољних послова Украјине Дмитриј Кулеба изјавио је да је то порука коју је пренео америчком колеги Ентонију Блинкену


Кијеву је хитно потребан нови пакет помоћи САД или ће се вероватно сломити под притиском Русије, изјавио је Вилијам Бернс

Наводно је активирана противваздушна одбрана у неколико провинција Исламске Републике


Аргентина је поднела званичан захтев војном блоку предвођеном САД за статус „глобалног партнера“, изјавио је министар одбране Луис Петри


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА