BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

"Мобилизација сећања" на Велики рат

25.11.2014. год.


Сви који имају документ, фотографију, можда само усмену успомену предака из Првог светског рата могу их доставити некој од три библиотеке у Србији. После електронске обраде они ће постати део паневропског пројекта "Europeana 1914–1918".
 

Vojnik-iz-Prvog-svetskog-rata.jpg
Фотографија војника из Првог светског рата
Шта је "Europeanа 1914-1918"?

Пројекат "Europeanа 1914-1918" је најважнији европски онлајн извор намењен културној баштини и обједињује више од 30 милиона дигитализованих записа.

На основу идеје и уз подршку Универзитета Оксфорд, пројекат је покренут у Немачкој 2011. године, како би се сакупиле успомене и породичне приче са фронта и његовог залеђа.

Од тада, дани прикупљања успомена су одржани у 17 земаља широм Европе, као увод у обележавање стогодишњице почетка Првог светског рата и до сада је снимљено више од 100.000 дигиталних записа.

Грађанима Србије је упућен позив да учествују у допуни јединственог онлајн архива Првог светског рата "Europeana 1914–1918".

Довољно је да потраже било какав предмет, документ или успомену која датира из периода 1914–1918. Те успомене могу да буду сачуване као део јединственог европског пројекта везаног за обележавање стогодишњице почетка Првог светског рата.

Библиотека града Београда, као партнер у пројекту "Europeana Awareness", организује дане прикупљања породичних успомена из Првог светског рата под називом "Мобилизација сећања".

Дани прикупљања ће се одржати и у Чачку и Новом Саду, у организацији градских библиотека. 

Све те драгоцене приче и чињенице биће објављене на сајту "Europeana 1914–1918", који је најважнији онлајн извор оригиналних материјала из Првог светског рата, а чијој су изградњи допринеле институције и породице из свих делова Европе и света.

Било да је реч о одликовању, документу, писму или фотографији иза које се крије неиспричана прича, о дневнику, филмовима, звучним записима и другим предметима које прати занимљива лична прича о ономe коме су припадали, треба их донети на дане прикупљања успомена од 1914. до 1918. године.

Дани прикупљања успомена под називом
"Мобилизација сећања" биће одржани у Београду 5. и 6. децембра у Библиотеци града Београда, у Чачаку 12. и 13. децембра у Градској библиотеци "Владислав Петковић Дис" и у Градској библиотеци у Новом Саду 22. и 23. децембра.

Данима прикупљања успомена присуствоваће историчари који ће бити спремни да разговарају о значају донетих предмета, док ће их стручњаци професионално дигитализовати и поставити на сајт "Europeana 1914–1918". Сви предмети ће одмах по обради истог дана бити враћени власницима.

Они који нису у прилици да присуствују данима сакупљања успомена, могу да код куће сами фотографишу, скенирају предмете или документе и поставе их на интернет. Инструкције се налазе на интернет страници: www.europeana 1914–1918.eu.

Пројекат "Europeana 1914–1918" обједињује личне приче које можда никада нису испричане ван породичног окружења са званичним и националним предањем. На овај начин су приказане све стране у конфликту, као и погледи на рат са различитих становишта – како са ратишта, тако и из свакодневног живота у ратном залеђу, у циљу што дубљег сагледавања овог важног раздобља српске историје.

Заборављене личне приче из Првог светског рата добиће прилику да после стогодишњег чекања буду испричане, постану доступне свима у свету и буду сачуване за наредне генерације. То је нарочито важно за Србију јер су последице Великог рата и улога Србије у њему имале огроман утицај на националну и европску историју.

 



  • Извор
  • rts.rs/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне

Неслање делегације у САД била је „порука Хамасу“, изјавио је израелски премијер


НИС добитник признања „Доброчинитељ“ за 15 година доприноса заједници

Реакција Вашингтона на напад у „Крокус сити холу“ показује његову пристрасност јер настоји да прикрије Кијев, тврди Марија Захарова


Према мишљењу младих НИС лидер у пословању на тржишту Србије


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА