BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Транспацифичко партнерство није одрживо без Русије и Кине

Транспацифичко партнерство није одрживо без Русије и Кине
09.11.2014. год.


Одсуство Русије и Кине у Транспацифичком партнерству (ТПП) тешко да ће омогућити стварање ефикасне трговинско-економске сарадње у региону. Ово је изјавио председник РФ Владимир Путин. Он је дао интервју водећим кинеским медијима уочи доласка на самит Азијско-Пацифичке економске сарадње у Пекингу. Владимир Путин је оснивање ТПП назвао још једним у низу покушаја САД да створе архитектуру економске сарадње која њима иде у прилог.

Пројекат су још 2003. године започели Нови Зеланд, Сингапур и Чили. Пет година касније за њега су се заинтересовале САД, које су преузеле мисију на стварању блока с евентуалном зоном слободне трговине. Међутим, споразум о оснивању ТПП још увек није потписан. Преговори су у току.

По мишљењу Владимира Путина засад се не може оценити шта је заиста посигнуто у оквирима ТПП. Пропагирање ове иницијативе се врши у затвореном режиму чак и за пословне кругове и јавност самих држава које се договарају, а да не говоримо о другим земљама. Председник је такође истакао да се за пет година колико преговори трају с времена на време дају изјаве о успесима, које затим бивају демантоване.

У ТПП намеравају да уђу и Аустралија, Брунеј, Вијетнам, Канада, Малезија, Мексико, Перу и Јапан. Русија и Кина нису добиле понуду да се придруже преговорима. По мишљењу руководиоца Центра за политичка истраживања и анализу Андреја Виноградова, САД на оснивање ТПП пре свега гледају као на политички пројекат:

Овај пројекат се није случајно појавио у периоду кад се Кина показала као један од потенцијалних лидера у Источној Азији. Дакле, то значи и да је потенцијални конкурент САД у глобалној економији. За САД је ТПП безусловно озбиљан инструмент који ће им помоћи да консолидују земље у региону око себе. А то значи да у извесној мери изолују Кину или да отежају економску интеграцију у Источној Азији чији је центар једноставно објективно Кина.

Међутим, све земље – кандидати за ТПП имају већу робну размену с Кином него с САД. Због тога им избор који предлажу Американци – или ми или Кина, нимало не одговара. Осим тога, на преговорима о стварању трговинског блока још увек постоје озбиљне несугласице између САД и партнера. Пре свега, у вези с питањима као што су продужетак рокова патената за лекове, мере за јачање заштите интелектуалне својине, извоз текстила, трговина аутомобилима и пољопривредним производима.

Кандидати за ТПП истичу да САД одређују превисок ниво либерализације трговине, која не узима у озбир њихове интересе. Због тога Кина, чак и ако је САД позове на преговоре, тешко да ће пристати на то.

На сајту WikiLeaks који је познат по објављивању поверљивих информација, објављена су сведочанства о јаком притиску САД на партнере. Њихов циљ је да се партнери приморају да закључе споразум под условима који иду у прилог САД. Међутим, чак ни Јапан засад не попушта под притиском. САД се никад неће одрећи ове тактике, сматра заменик директора Института за Далеки исток Андреј Островски:

- Има земаља које ће бити приморане да се потчине. А има земаља као што је Јапан, које могу и да не пристану. То је озбиљна противречност међу великим земљама које поседују прилично озбиљан економски потенцијал. Оне земље које покушавају да се у својој политици оријентишу на трговинско-економску сарадњу с Кином могу једноставно изаћи из овог механизма, пошто им овај пројекат економски једноставно неће бити занимљив.

У интервјуу за кинеске медије Владимир Путин је потврдио заинтересованост Русије за ширење регионалне економске интеграције. Притом је истакао да регионална интеграција мора имати транспарентан карактер и обезбеђивати размену информација у свим преговарачким процесима. А сами споразуми о слободи трговине не треба да распарчавају разгранати систем трговине, већ да га допуњују. Овакви споразуми треба да се граде на темељу отворености, равноправности и узимања у обзир потреба сваке економије.

Наталија Антаљоска,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: RIA Novosti/Michael Klimentiev/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Аргентина је поднела званичан захтев војном блоку предвођеном САД за статус „глобалног партнера“, изјавио је министар одбране Луис Петри


Данас је објављен писмени Коментар званичног представника руског министарства спољних послова Марије Захарове у вези са одобравањем у ПССЕ захтева Косова за чланство у Савету Европе. Коментар преносимо у...

Кијевске снаге се боре да обуздају Русе због кашњења стране помоћи и недостатка особља, наводи се у новинама


Неуспех Запада да обезбеди довољно оружја и новца једини је разлог зашто Украјина трпи неуспехе, тврди председник

Врховни командант НАТО снага за Европу и заповедник европске команде америчке војске Кристофер Каволи изјавио је да је НАТО донео одлуку да појача резервне снаге унутар мисије на Косову...


Fotografija i sam pojam 'fotografisati' dobili su neko drugačije, potpuno novo značenje. I dok su nekada dva ili tri filma, što je maksimalno oko sto fotografija, 'trajali' celo letovanje...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА