BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Статистика и морал, шта је то?

01.11.2014. год.


„Ако вам је до морала, идите у цркву“, гласила је чувена изрека Зорана Ђинђића, а сада се нешто слично може чути и од Статистичке службе Европске уније, јер је после препоруке европским земљама да у свој привредни раст урачунају и допринос нарко-мафије и проституције, то објаснила речима да „статистика не мери морал“. А с обзиром да је недавно и Србија морала да усвоји ту препоруку, можемо захвалити Бриселу што је србски БДП порастао за један проценат, и то макар на папиру и макар на рачун мафијашког бизниса.

Наиме, ради се о томе да је после целог низа других земаља и Завод за статистику Србије у циљу прилагођавања европским стандардима почео да примењује нову методологију израчунавања бруто домаћег производа, по којој се рецимо и трговина дрогом и краденом робом у суштини признају као посебне гране економије, без обзира колико то чудно звучало, а све са објашњењем да се тако реално приказује оно што ионако већ постоји.

Иначе, од нове бриселске методологије су, барем у статистичком смислу, највећу корист имале балканске земље попут Румуније и Бугарске, у којима је БДП одмах „скочио“ за читавих десет процената, што наравно не значи да је пронађена чаробна формула за тренутно јачање њихове привреде, него само указује на високи удео сиве економије, али циници би вероватно рекли да се у овом случају „коњу у зубе не гледа“.

Такође, и искуства неких других држава показују да укључивање дроге и проституције у званичну статистику итекако може значајно увећати цифре које приказују економски раст, па су тако на пример те нове „привредне гране“ са богохулном репутацијом у Великој Британији прошле године подигле укупни БДП за пола процента или за скоро 11 милијарди евра, а слично је и у Шпанији, Холандији и Италији.

У сваком случају, нова метода обрачунавања економског раста, коју заједнички подржавају Европска комисија, Међународни монетарни фонд и Светска банка, оправдава се бољим увидом у укупну производњу у земљи, зато што очигледно сматрају да не треба тражити длаку у јајету, нити правити велики проблем око тога да ли се ради о легалној или нелегалној делатности, јер на крају крајева – бизнис је бизнис.

А будући да је и Србија по речима званичника из Републичког завода за статистику била у обавези да усклади своје стандарде са међународним, те да у статистичком смислу прогласи бизнисменима чак и оне људе који се жаргонским речником називају разним маштовитим именима који се нигде не помињу у уџбеницима на економском факултету, онда се бриселској методологији треба захвалити што је барем на папиру подигла србски БДП. Па макар и помоћу озлоглашених, али мора се признати, перспективних нових грана "привреде".

Ратко Паић,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: East News/JUSSI NUKARI/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руске трупе су, након успеха у Очеретину, успеле да развију свој успех још даље. Јуришне групе Оружаних снага Русије из састава 15. моторизоване бригаде и батаљона специјалних с


Америчка помоћ неће бити довољна да заустави руске снаге, изјавио је Дмитриј Кулеба

Заменик министра одбране Тимур Иванов је годинама под сумњом, наводе медији


Председник Ебрахим Раиси упутио је оштро упозорење западном Јерусалиму

Министар спољних послова Дмитро Кулеба објаснио је да украјински конзолати више неће служити борбеним мушкарцима који бораве у иностранству


Естонски министар унутрашњих послова Лаури Лаанеметс је раније такође предложио да се Руска православна црква означи као терористичка организација


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА