BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Земље ЦИЕ не желе да се свађају с Русијом

Земље ЦИЕ не желе да се свађају с Русијом
27.10.2014. год.


Конструктивни резултати посете председника Русије Владимира Путина Београду сведоче о томе да значајан део европске јавности не прихвата антируску фобију Брисела и Вашингтона.

И не ради се само о историјској традицији и плодној сарадњи између Русије и Србије, и њеним суседима из региона Централне и Источне Европе, већ и о конкретним великим пројектима које Москва нуди својим партнерима. САД и руководство Европске уније су изнервирани, али нису у стању да побију руске адуте.

„Рат санкцијама“ који је Русији наметнуло руководство Европске уније и САД приморава нас на то да се озбиљно замислимо о адекватности бриселских структура. Мерило ефикасности сваке стратегије представљају њене конкретне последице. И с ове тачке гледишта моменат који је Запад изабрао за конфронтацију с Русијом се не може назвати повољним. Између осталог, и у погледу друштвено-економских показатеља.

Светска тржишта која су опет пропала сведоче о новом замајцу економске кризе. Европска централна банка (ЕЦБ) није успела да достави програм додатне финансијске стимулације за извођење европске економије из кризе. ЕЦБ није у стању да адекватно помогне економији еврозоне увођењем хитних мера због опозиције коју представља Немачка, признају извори из Брисела. „Инвеститори су заиста забринути због ситуације у Европи и погоршања економских показатеља, које запажамо,“ – констатује водећи стручњак у области инвестиција америчке компаније Greenwood Capital Associates LLC Волтер Тод (Walter Todd).

ММФ је навео погоршане прогнозе за светску економију, а руководиоци Федералног резервног система САД су признали да то може негативно да се одрази на темпо раста националног БДП. „Економски раст у свету је и даље разочаравајући, притом остају на снази геополитички ризици и бојазни везане за ширење еболе,“ – каже у закључку управник компаније Pengana Capital Ltd. у Мелбурну Тим Шредерс (Tim Schroeders).

У оваквој ситуацији руководство САД и ЕУ ултимативно захтева од европских земаља да практично раскину трговинско-економске везе с Русијом и да се одрекну реализације пројеката који доносе обострану корист – између осталог, и оних у енергетској сфери. Треба ли се чудити све јачој опозицији према оваквим плановима?

Амерички стручњаци и публицисти звоне на узбуну. Ево карактеристичног цитата из чланка познатог политиколога Џексона Дила (Jackson Diel) у листу The Washington Post: „Премијер Мађарске Виктор Орбан (Viktor Orbán) је изјавио да је пример деловања Путина у Русији достојан подражвања, словачки премијер Роберт Фицо (Robert Fico) је могуће лоцирање војске НАТО у својој земљи упоредио са „совјетским упадом из 1968. године“, исто су учиниле и чешке власти. Ове земље су се такође заложиле против антируских санкција“. Све ове земље су чланице НАТО – ужаснуто подсећа аутор чланка и додаје да још јаче проруске симпатије постоје у Србији, која је кандидат за улазак у ЕУ.

Заиста, можемо се сложити с мистером Дилом у томе да су, како пише, „многе земље НАТО полако почеле да нагињу на страну Москве“. Али, да ли се томе треба чудити? Јер сами западни стручњаци признају економску и политичку неодрживост антируског курса Запада. Како пише лондонски лист The Financial Times, „западни руководиоци тешко да су свесни колико Москви провокаторски изгледа напредовање НАТО у источном правцу“. Осим тога, наставља издање, ЕУ „шаље сличне провокативне сигнале својим програмом „Источно партнерство“.

Овакве активности Запада у Европи објективно стварају нове линије деобе и приморавају Европљане да начине избор који не желе. Овај избор се намеће и земљама ЦИЕ које не само да нису криве за садашњу финансијско-економску кризу у Европској унији, већ су насупрот „староседеоцима“ ЕУ, од почетка водиле умеренију економску политику – подсетио је стручњак Института за економију РАН Вјачеслав Сенчагов:

Источноевропске земље, ма како чудно то било, између осталог, нису толико „надувале“ кредите и водиле су уздржанију кредитно-финансијску политику. С друге стране, такође не можемо да кажемо да у насталој ситуацији могу да делују потпуно самостално. Оне су ипак чланице Европске уније.

Садашње противречности у редовима Европске уније у вези с питањем развоја односа с Русијом могу имати још озбиљније институционалне последице по саму организацију. Између осталог, могу се наћи у опасности интеграциони економски модели. Професор руске Финансијске академије Борис Рубцов је приметио за „Глас Русије“ да је за сваку конкретну земљу потребна објективна анализа свих плусева и минуса унификације политичког и економског курса у оквиру ЕУ:

Догађаји који се дешавају у Европи сведоче о томе да је у неким случајевима заиста боље сачувати независност у истој овој економској политици. То ће бити исплативије. Било како било, сваки конкретан случај треба анализирати понаособ. То већ зависи од сваке земље и њеног положаја у Европи и у свету.

У недавном говору у Сејму-парламенту премијерка Пољске Ева Копач (Ewa Kpacz) је истакла да је забринута због „изолације Пољске“ у Европској унији, за шта разлог може бити формулисање „нереалних циљева“ у Украјини. Међутим, Варшава у томе ни из далека није усамљена. „Нереалне циљеве“ у вези с Украјином и Русијом су пре свега формулисали Вашингтон и Брисел. Из тога проистичу све многобројнији проблеми у Европској унији.

Петар Искендеров,



  • Извор
  • Глас Русије, © Коллаж: «Голос России»/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Америчка помоћ неће бити довољна да заустави руске снаге, изјавио је Дмитриј Кулеба


Заменик министра одбране Тимур Иванов је годинама под сумњом, наводе медији

Председник Ебрахим Раиси упутио је оштро упозорење западном Јерусалиму


Министар спољних послова Дмитро Кулеба објаснио је да украјински конзолати више неће служити борбеним мушкарцима који бораве у иностранству

Естонски министар унутрашњих послова Лаури Лаанеметс је раније такође предложио да се Руска православна црква означи као терористичка организација


Руски министар одбране Сергеј Шојгу поделио је најновије процене кијевских жртава на бојном пољу


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА