BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Повратак Срба на чекању

Повратак Срба на чекању
27.10.2014. год.


У Призрену и Приштини нема напада на Србе повратнике, али у њима живи тек неколико десетина становника српске националности. Званичници задужени за повратак кажу да су Срби заинтересовани да се врате, али да за то нема финансијске потпоре.

У Призрену се у исто време са минарета чује позив на молитву и звона са цркве Светог Ђорђа. Са брда изнад Призрена све подсећа на период пре сукоба. Међутим, у насељу Поткаљаја тек се ради на томе да се макар део тог времена врати.

"Пет пута сам се селила - од куће до куће, и тамо немам ништа, а сад сам срећна што сам се вратила својој кући", каже Јефка Љашић.

Услови живота, међутим, нису примерени на сваком месту. Део Срба вратио се 2010. у обновљене куће. Неке од њих су, међутим, још празне. За оне који желе да се врате праве се нове.

У граду који је познат као царска престоница Србе тешко да можете наћи. Пре сукоба је у Призрену живело скоро 12.000 Срба, а данас их је у самом граду свега 30.

Приштина прати ту тенденцију. Некада је имала 40.000 србских становника, данас свега 18. Највећа србска заједница у том граду је редакција канала РТК2, са 90 запослених.

"Углавном смо сви смештени негде са стране. Сви смо из различитих делова Косова. Мало нас живи у Приштини, ја живим у Грачаници. Ово је мешовита средина, имамо колеге Албанце, Бошњаке и Роме", каже Синиша Костић из РТК.

Телевизијски канал на србском језику постоји годину и по. "Што се тиче обичних људи до њих лако дођемо, и Албанци, и Срби, и остали желе да причају за наш програм, али до званичника није тако једноставно доћи", каже Марко Лекић из РТК.

Изгледа да ни званичницима није лако да дођу једни до других. Да ли због институционалне, или финансијске кризе у Приштини, повратак Срба је на чекању.

Косовски министар за заједнице и повратак Далибор Јевтић каже да је 30 породица спремно да се врати на Космет колико сутра, али да нема довољно средстава да тај процес започне.

"Ради се о породицама које желе да се врате у Исток и централно Косово, у општину Грачаница. Ја сам захтевао додатна средства од председника владе, али нисам добио одговор", каже Јевтић.

Око 40.000 Срба поднело је захтев да им се врати имовина која је, како кажу, узурпирана на Косову и Метохији. Међутим, званичници задужени за повратак кажу да ће им, имајући у виду буџет, за то бити потребна деценија.



  • Извор
  • rts.rs/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Систем вредности који доминира Западом је „донео хаос“, сматра мађарски премијер


Високи званичник те милитантне групе изјавио је да ће се она претворити у чисто политичку странку ако Палестинци добију своју државу

ЕУ мора да докаже да није вазал Сједињених Држава, изјавио је француски председник у уводном говору


Динамика бојног поља значајно се променила у корист Русије, рекли су званичници Беле куће


Руске трупе су, након успеха у Очеретину, успеле да развију свој успех још даље. Јуришне групе Оружаних снага Русије из састава 15. моторизоване бригаде и батаљона специјалних с


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА