BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Топлота приликом производње енергије може да се искористи поново

Топлота приликом производње енергије може да се искористи поново
23.10.2014. год.


Руски научници под руководством јапанског колеге направили су технологију која омогућава да се уштеди до 30% горива и смањи штетно загађење атмосфере. Њена суштина је у томе да се топлота приликом израде енергије враћа у ложиште ради поновног коришћења.

Идеја међународног колектива научника већ је привукла пажњу представника научно-технолошких структура у Јапану и енергетских корпорација у Русији.

Већина енергије у свету добија се на рачун сагоревања. Зато све разраде које омогућавају да се уштеди гориво крајње су важне.

Нова технологија саговревања уз повратак топлоте и масе, или енергетска рекуперација – тако се научно назива разрада руско-јапанског тима физичара. Сама по себи рекуперација - циркулација дела материјала ради поновног коришћења у истом технолошком процесу, није новост. Ови процеси се примењују у хемијској индустрији приликом чишћења и сушења гасова, осветљења раствора, поделе парних смеши.

Руско-јапанска група научника предложила је ширу област деловања рекуперације – у енергетици. Руководилац пројекта је постао професор Универзитета Тохоку (Јапан) Каору Марута. Западни научиници такође су пришли томе, међутим управо руски научници применили су идеју у пракси. Топлота која је раније одлазила „у цев“, може да рецилкулише у комори сагоревања. Тачније да се врати и на тај начин битно уштеди гориво. То су доказали научници Далекоисточног федералног универзитета у Владивостоку, граду у Азијском делу Русије, који називају капијом у Тихи океан. Технологија таквог затвореног циклуса је већ испробана.

После сагоревања у било ком уређају имамо врло врућ издувни гас који се обично избацује у атмосферу, истакао је Марута. Топлоту од тог гаса треба вартити назад у ложиште и самим тим увећати ефикасност читавог процеса. Нова технологија штеди до 30% горива и смањује размере уређаја за сагоревање.

Техничке нијансе аутори разраде за сада не откривају. При томе они изражавају убеђење да повратак топлоте може да буде ефикасно искориштен у сваком типу горионика. Између осталог у моторима атумобила, авионима, у гасним турбинама – једном речи свуда где сагорева гориво. Разрада може да користи и у еколошким кућама које штеде топлоту.

Нова енергетска технологија има и други битан плус. Она омогућава да се смањи изабацивање штетних материја у атмосферу. Ради се о режиму сагоревања без пламена – приликом коришћења новог метода он је сасвим могућ. У том случају реакција сагоревања дешава се у читавом обиму коморе и зато се пламен скоро не види голим оком. Захваљујући одсуство пламена настаје важан ефекат – у ваздух доспева мање оксида азота и угљеника. Уређаји за рекуперацију и сагоревања без пламена могу широко да се примењују у металургији, производњи цигле, као и у ливницама, истиче руско-јапанска група стручњака.

Идеју сагоревања са повратком топлоте и масе треба проширити на различите видове горива, закључује колектив научника. Њихова разрада већ је заинтересовала представнике тешке индустрије и космичке агенције Јапана, као и енергетске компаније Русије.

Олга Соболевска,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Сукоб би могао да одвуче Европу „у понор“, упозорио је мађарски премијер


И Техеран и западни Јерусалим умањили су значај овог догађаја

Министар спољних послова Украјине Дмитриј Кулеба изјавио је да је то порука коју је пренео америчком колеги Ентонију Блинкену


Кијеву је хитно потребан нови пакет помоћи САД или ће се вероватно сломити под притиском Русије, изјавио је Вилијам Бернс

Наводно је активирана противваздушна одбрана у неколико провинција Исламске Републике


Аргентина је поднела званичан захтев војном блоку предвођеном САД за статус „глобалног партнера“, изјавио је министар одбране Луис Петри


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА