BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Амурски тигар Кузја емигрирао у Кину

13.10.2014. год.


Тигар Кузја је отишао у Кину – информацију о томе добио је Росприроднадзор са Далеког Истока. Стручњаци инспекције Тигар пратили су сателитом емигранта и надају се да ће звер надгледати кинеске колеге.

Кузју и још четири ослабела тигрића нашли су у тајги пре две године. Сирочиће су послали у далекоисточни Центар за рехабилитацију тигрова. Дали су им надимке – у мају 2014. године тројицу, међу њима и Кузју, за време посете Далеком Истоку пустио је на слободу председник Владимир Путин. На лето су преостала два тигра изашла на слободу. Од свих пет најнемирнији је био Кузја – љубитељ путовања, рекао је за Глас Русије шеф прес-службе Инспекције Тигар Виктор Сердјук.

- Једном у три дана научници добијају сателитски сигнал и одређују где се налази пет тигрова. Судећи по том сигналу, он је ишао из Амурске области до Јеврејске аутономне области, пришао Амури и 3. октобра препрливао реку. Тако је ширина око 800 метара, и изашао је на кинеску територију. Прошао је неколико километара прво узводно дуж Амура, затим низводно – почео је да истражује друге речице које се уливају у Амур. Изашао је на пољопривредне поседе. И сада се налази у дубини од неколико километара на кинеској територији.

Остала пругаста сабраћа су остала у домовини. Према сигналима са сателитских огрлица сарадници инспекције Тигар налазе њихова легла. Одлазе на лице места и утврђују чиме се хране животиње, како се осећају. Према њиховим речима, све је са „Русима“ у реду, они се сада лињају. А емигранта Кузју обећавају да ће пратити кинеске колеге, истакао је представник инспекције Тигар.

Одмах чим смо добили информацију о Кузји, повезали смо се са Росприроднадзором. Била је донета одлука да ова организација контактира са кинеским еколошким службама, које се налазе у датој провинцији. Ситуацију ће пратити и заједно решити како да прате тигра и да учине тако да се избегну конфликте ситауције, да се прати његово даље понашање.

Амурски тигар је највећи у свету, унет је у Међународну Црвену књигу, лов на њега је забрањен. На територији Приморске и Хабаровске покрајине Русије, основним његовим стаништима, према подацима последњег пописа избројано је око 500 примерака. У врло малој количини ови тигрови живе на територији североисточне Кине и Северне Кореје. Ради очувања и увећања популације амурског тигра Русија је усвојила низ закона, пооштрила казну за убијање и промет (чување, транспорт и продају) ретких врста мачака, између осталог амурских тигрова. У јулу 2010. године Русија је утврдила националну стратегију очувања амурског тигра. А у новембру исте године у Санкт-Петербургу је протекао такозвани Самит тигрова, у којем су учествовали представници 13 земаља где обитава тигар. На лето 2013. године Руско географско друштво на иницијативу председника РФ Владимира Путина формирало је Центар Амурски тигар.

Јелена Ковачић,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: RIA Novosti/Vitaliy Ankov/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Данашње сукобе побеђују они који су „отворени за иновације“, изјавио је портпарол председника Дмитриј Песков


„Преговарачка позиција“ Кијева никада није била довољно јака усред сукоба, изјавила је бивша заменица државног секретара САД за политичка питања

Француски лидер је изјавио да ЕУ треба да буде „спремна да делује“ ако Москва оде „предалеко“


Портпарол Министарства одбране Дмитриј Лазуткин прогласио крај „мирног живота“


САД шаљу оружје у вредности од 400 милиона долара како би помогле Кијеву да задржи могући притисак Москве на Харков


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА