BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Амурски тигар Кузја емигрирао у Кину

13.10.2014. год.


Тигар Кузја је отишао у Кину – информацију о томе добио је Росприроднадзор са Далеког Истока. Стручњаци инспекције Тигар пратили су сателитом емигранта и надају се да ће звер надгледати кинеске колеге.

Кузју и још четири ослабела тигрића нашли су у тајги пре две године. Сирочиће су послали у далекоисточни Центар за рехабилитацију тигрова. Дали су им надимке – у мају 2014. године тројицу, међу њима и Кузју, за време посете Далеком Истоку пустио је на слободу председник Владимир Путин. На лето су преостала два тигра изашла на слободу. Од свих пет најнемирнији је био Кузја – љубитељ путовања, рекао је за Глас Русије шеф прес-службе Инспекције Тигар Виктор Сердјук.

- Једном у три дана научници добијају сателитски сигнал и одређују где се налази пет тигрова. Судећи по том сигналу, он је ишао из Амурске области до Јеврејске аутономне области, пришао Амури и 3. октобра препрливао реку. Тако је ширина око 800 метара, и изашао је на кинеску територију. Прошао је неколико километара прво узводно дуж Амура, затим низводно – почео је да истражује друге речице које се уливају у Амур. Изашао је на пољопривредне поседе. И сада се налази у дубини од неколико километара на кинеској територији.

Остала пругаста сабраћа су остала у домовини. Према сигналима са сателитских огрлица сарадници инспекције Тигар налазе њихова легла. Одлазе на лице места и утврђују чиме се хране животиње, како се осећају. Према њиховим речима, све је са „Русима“ у реду, они се сада лињају. А емигранта Кузју обећавају да ће пратити кинеске колеге, истакао је представник инспекције Тигар.

Одмах чим смо добили информацију о Кузји, повезали смо се са Росприроднадзором. Била је донета одлука да ова организација контактира са кинеским еколошким службама, које се налазе у датој провинцији. Ситуацију ће пратити и заједно решити како да прате тигра и да учине тако да се избегну конфликте ситауције, да се прати његово даље понашање.

Амурски тигар је највећи у свету, унет је у Међународну Црвену књигу, лов на њега је забрањен. На територији Приморске и Хабаровске покрајине Русије, основним његовим стаништима, према подацима последњег пописа избројано је око 500 примерака. У врло малој количини ови тигрови живе на територији североисточне Кине и Северне Кореје. Ради очувања и увећања популације амурског тигра Русија је усвојила низ закона, пооштрила казну за убијање и промет (чување, транспорт и продају) ретких врста мачака, између осталог амурских тигрова. У јулу 2010. године Русија је утврдила националну стратегију очувања амурског тигра. А у новембру исте године у Санкт-Петербургу је протекао такозвани Самит тигрова, у којем су учествовали представници 13 земаља где обитава тигар. На лето 2013. године Руско географско друштво на иницијативу председника РФ Владимира Путина формирало је Центар Амурски тигар.

Јелена Ковачић,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: RIA Novosti/Vitaliy Ankov/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне

Неслање делегације у САД била је „порука Хамасу“, изјавио је израелски премијер


НИС добитник признања „Доброчинитељ“ за 15 година доприноса заједници

Реакција Вашингтона на напад у „Крокус сити холу“ показује његову пристрасност јер настоји да прикрије Кијев, тврди Марија Захарова


Према мишљењу младих НИС лидер у пословању на тржишту Србије


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА