BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Природа пропада у глобалним размерама

13.10.2014. год.


Нестанак дивљих животињских и биљних врста се одвија катастрофалним темпом. До овог закључка су дошли стручњаци WWF . У објављеном реферату Фонда „Индекс живе планете“ каже се да су се од 1970. до 2010. године популација сисара, птица, гмизавца и риба смањиле за 52%.

У Непалу су лов и губитак природних станишта довели до смањења броја тигрова са 100 хиљада на 3 хиљаде. У Гани се популација лавова у једном од националних паркова за четрдесет година смањила за 90%. То је само део примера из реферата WWF у вези с оценом „здравља“ Земље. За успостављање дијагнозе стручњаци користе два главна показатеља: индекс живе планете и еколошки траг. И једно и друго код еколога изазива велику забринутост. Анализа популације кичмењака је открила да се њихов број за четрдесет година преполовио. Најгоре стоје ствари у Јужној Америци. С мањим заостатком следи Пацифички обруч.

Што се тиче еколошког трага, како следи из реферата, у току 40 година наша потрошња превазилази способност планете за обнављање ресурса. За надокнаду ових губитака није довољна једна Земља – потребна је једна и по оваква планета. У очувању живе природе могу да помогну земље с већим „биолошким капацитетом“ – способношћу еколошких система да производе драгоцене биолошке ресурсе и апсорбују отпатке (између осталог, емитовање СО 2 ). У овом смислу је Русија један од светских лидера. Разлог за то је огромна територија наше земље с великом површином нетакнутих шума, али ово богатство треба чувати, сматра руководилац Програма за очување биодиверзитета WWF Владимир Кревер:

- Имамо прилично добре законе. Кад би се они поштовали све би било у реду. Има проблема с крчењем шума. То је главни разлог за нашу главобољу. Стручњаци кажу да коришћење шума треба усмерити по истом принципу као у врту – посадио, одгајио, посекао. Треба избегавати ново освајање шума – улажење у оне шуме које никад нису сечене, а ако се то дешава треба обезбедити ваљано обнављање шума.

Осим Русије, велики биолошки капацитет поседује Кина. Међутим, то је земља с економијом која се брзо шири и развијајући се она јача негативан утицај на екологију. Због огромног броја становника Кина је, како се каже у реферату, светски лидер по општем еколошком трагу. Традиционална кинеска медицина такође не помаже у заштити природе, истиче стручњак,

- За многе врсте опасност представља традиционална кинеска медицина са својом потражњом егзотичних врста животиња и њихових делова – тигрова, леопарда, неких врста жаба и сл. С овим се треба борити само објашњавањем да су чудотворне могућности лекова од ових врста веома преувеличане. У низу случајева се може прећи на гајење тигрова и медведа у медицинске сврхе у затвореним просторима, што Кинези и чине. То смањује притисак на дивљу природу.

„Пад индекса живе планете и еколошка прерасподела нису неизбежни,“ – тврди се у WWF . Човечанство има снаге да промени ситуацију и да почне да штити свет око себе. Тада ће и људи бити сигурни, уверени су еколози.

Јелена Ковачић,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: RIA Novosti/Alexandr Kryazhev/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Навршило се округло 25 година, од када је 14. априла 1999, у јеку НАТО агресије на Савезну Републику Југославију, у пријатељску посету Београду дошао председник Белорусије Александар Лукашенко. Након срдачног...


Француски председник „осцилира“ између ратних упозорења и позива на мир, наводи се у новинама

САД немају намеру да се директно сукобљавају са руским снагама у име Кијева, изјавио је високи званичник


Француски председник осудио је напад Техерана на Израел и позвао на јачање санкција

Председник је за погоршање ситуације окривио недостатак војне помоћи са Запада


Упркос огромној војној помоћи читавог Запада, већ је свима јасно да је победа Русије на украјинском фронту неминовна и да ће уследити ускоро. И управо је то и време...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА