BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Сила цркве – сила духа светога

Сила цркве – сила духа светога
02.03.2008. год.

Група од четрдесетак поклоника из Црне Горе с благословом архиепископа цетињског митрополита црногорско-риморског г. Амфилохија половином фебруара је посетила свети град Јерусалим и Свету Земљу. Групу поклоника је предводио протојереј мр Велибор Џомић. Вјерници из Црне Горе су се поклонили гробу Христовом и осталим светим мјестима, а велики благослов су примили и на пријему код Његовог блаженства патријарха јерусалимског и све Палестине г. Теофила III у резиденцији Јерусалимске патријаршије у Старом граду у Јерусалиму.
Његово блаженство је најприје поздравио протојереј Велибор Џомић:
"Ваше блаженство! Имам велику част да Вас овдје у Вашем манастиру, који је резиденција јерусалимских патријараха кроз вјекове поздравим, у име наших православних вјерника из Црне Горе. И данас, овдје пред Вашим Блаженством, својом љубављу потврђујемо да је Јерусалимска патријаршија мајка свих канонских православних цркава. А Ваше Блаженство дубоко у својим срцима доживљавамо као достојног предстојатеља на трону најсветијих јерусалимских патријараха.
Ми смо дошли из благословене земље Црне Горе, из православне Митрополије црногорско-приморске имајући благослов Његовог високопреосвештенства архиепископа цетињског митрополита црногорско-приморског и егзарха Најсветијег Трона Пећкога г. Амфилохија чије Вам поздраве преносимо. Ова група православног народа Божијег из Црне Горе представља мало уздарје и жртву наше Митрополије у овом тешком и тегобном времену када наш народ на Косову и Метохији преживљава тешке дане и тренутке. Дошли смо у свети град Јерусалим као што су и сви наши преци, почев од Светога Саве па даље кроз вјекове долазили, да се поклонимо гробу Господњем и свим светињама које већ двије хиљаде година чувају патријарси, митрополити, епископи, свештеномонаси, свештеници, монаси и вјерни народ Јерусалимске патријаршије.
Дошли смо овдје на гроб Господњи који је и извор и потврда наше вјере да се помолимо живоме и истинитоме Богу и да примимо благослов ових светих мјеста, као и од Вашег Блаженства, те да учествујући, саслужујући и причешћујући се на светој литургији као Тајни Тијела и Крви Христове на најбољи могући начин посвједочимо да смо једно у Исусу Христу Господу нашем.
Захваљујемо Вашем Блаженству на љубави, на топлом и очинском пријему, а још више захваљујемо што сте са свештеног трона јерусалимских патријараха дигли свој свештени глас у одбрану Српског народа и његових светиња на распетом Косову и рањеној Метохији. У то име, као и знак наше љубави, предајемо Вам скромне везене дарове које су извезла српска дјеца са својим мајкама и бакама у стравичним гетоима које данас називају српским енклавама на Косову и Метохији. То је знак и њихове и наше благодарности због ваше састрадалне љубави према Косову и Метохији и поробљеном српском народу у том савременом свјетском казамату и грдном судилишту".
Његово Блаженство патријарх Теофило ??? је, примајући дарове са Косова и Метохије, отпоздравио својим гостима из Црне Горе:
"Часни оче, драга браћо и сестре! Веома смо радосни што смо били у могућности да вас данас примимо овдје не као туристе и посјетиоце него као поклонике светих мјеста и гроба Господа нашега Исуса Христа. Кад год примамо нашу браћу из православних земаља и свих православних крајева ми овдје прослављамо Педесетницу - празник Силаска Духа Светога. И данас смо скупљени овдје са разних страна и сви свједочимо наше јединство у Христу Исусу. И то је сила, и моћ, и јединство Православне Цркве. Другим ријечима, у Православној Цркви постоји јединство у различитостима и различитости у јединству. То значи да наше јединство у Цркви, наше јединство у Тијелу и Крви Господњој ни на који начин не нарушава нашу посебност и наш национални, језички, културни и државни идентитет.
Јерусалимска Црква је овдје непрекинуто већ двије хиљада година са својим пастирским, евхаристијским, литургијским присуством. Наше присуство овдје представља велики благослов, али и велико чудо које се свакодневно понавља. То је, прије свега, дјело Божије воље, али постоји и велики труд који Братство Светог гроба Господњег улаже да одржи своје присуство на светим мјестима. За нас је велика част да будемо чувари и стражари на светим мјестима, али и да будемо они који су дужни да их прослављају.
Братство Светог гроба Господњег је овдје установљено у првим вјековима хришћанства, у вријеме Свете Царице Јелене која је, са Светим Царем Константином, највећи добротвор Свете Земље и патријаршијског манастира у коме се налазимо и који је њима посвећен. Братство Светог гроба Господњег од тада постоји овдје и одржава присуство Православне Цркве као присуство богослужења, као присуство очувања благослова, као присуство Цркве у својој пуноћи, а не одржава света мјеста као мјеста туризма. Овдје смо и као представници цијелога хришћанскога свијета, а посебно наше православне браће.
Ово је посебно мјесто и то превасходно зато што га је сами Бог изабрао да буде мјесто на коме ће открити свој план и домострој за спасење човјечанства. Историја Јерусалима је, заправо, историја Јерусалимске патријаршије. А историја Јерусалимске патријаршије је свештена историја. А свештена историја је историја спасења. Почела је са законодавцем Мојсијем на гори Синај, а врхунила се овдје у Јерусалиму са тајном оваплоћења. Ово мјесто је свештено и свето мјесто не само хришћанству него и јудаизму, па чак и исламу. И оно је јединствено по томе што је наш Господ Исус Христос овдје распет, овдје је положен у гроб и овдје је васкрсао. Жртвена крв Господа нашега Исуса Христа је ово мјесто учинила свештеним и светим.
Ми овдје свједочимо присуство Цркве, али у исто вријеме свједочимо силу и моћ јединства Православне Цркве Христове. Јединство свих православних цркава широм свијета није у мишићима, у земаљској снази, у твари него је у Духу Светоме. И међу православним црквама у свијету нема мјеста никаквим антагонизмима. Оно што нас уједињује јесте духовна и црквена моћ. А јединство православних цркава је у Духу Светоме и нашем смирењу.
И сада морам посебно да вам се обратим зато што знам да постоји једна тенденција да се цркве затворе у своје националне границе, а знам да постоје и одређени покрети који би хтјели да Цркву Христову и вјеру сведу на њихов национални украс. Кроз вјекове се показало да је управо Црква та која је одржала наш народни, национални и културни идентитет и да је сачувала јединство свих православних народа. Грци имају своју дијаспору, Срби имају своју дијаспору, Руси имају своју дијаспору, други народи имају своју дијаспору. И шта је то што је сачувало њихов национални идентитет? Црква Христова! Због тога сам морао да вам скренем пажњу на наше јединство у Господу Исусу Христу.
Вашим боравком и ходочашћем по светој Земљи задобили сте огромно искуство и благосло. Обавезни сте да то искуство и тај благослов не држите само за себе него и да га пренесете својим пријатељима, породицама, свом завичају, народу и на тај начин и њих подстакнете и охрабрите да и они дођу на ходочашће у Свету Земљу.
Молим Вас да наше поздраве и нашу љубав пренесете Његовој светости патријарху г. Павлу и Његовом високопреосвештенству митрополиту г. Амфилохију са ким сам се срео недавно на сахрани блаженоупокојеног архиепископа Атинског Христодула.
Сви сте добро дошли! Бог вас благословио!"
Јерусалимски патријарх Теофило III је на крају пријема одликовао протојереја мр Велибора Џомића напрсним крстом, а поклоницима је подијелио благослов. Пријему је, уз представнике Чешке митрополије, присуствовао и генерални директор Министарства правде Израела.

Братски благослов

- Ваше поклоничко путовање у Свету Земљу представља благослов за вас, али исто тако и за нас. За вас је благослов зато што сте имали прилику да дођете и узмете учешће у благослову који почива на светим мјестима. А за нас је благослов зато што нам ваше присуство овдје даје снагу и подстрек да истрајемо у својој свештеној мисији. А свештена мисија Јерусалимске патријаршије коју потврђују и црквене и земаљске власти, а посебно државе Израела чији је представник данас овдје са нама присутан, није ни политичка нити идеолошка. Она је духовна и она је, прије свега, мисија свједочења љубави Божије и зато смо ми овдје. И Јерусалим је, управо захваљујући Јерусалимској патријаршији и огромном труду и жртви Братства гроба Господњег, опстао овакав какав јесте и то као град у коме постоји више религија, казао је јерусалимски патријарх.



  • Извор
  • Дан
  • Повезане теме


Коментара (1) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Пуковник Златан Црналић, један од преживјелих пилота који су оборени изнад Новог Травника у фебруару 1994. године, преминуо је данас у 61. години након краће и тешке болести


Предстојећи догађај ће разоткрити „немоћ“ Запада и неспособност да оконча сукоб у Украјини, изјавио је бивши руски председник

Слање НАТО трупа у Украјину могло би да изазове свеопшти нуклеарни рат, упозорио је мађарски министар спољних послова Петер Сијарто


На редовном брифингу одржаном 3. маја 2024. године, званични представник МСП Русије Марија Захарова одговорила је на питање о предлогу резолуције ГС УН о Сребреници. Доносимо цео текст питања...

Кијеву недостаје оружје и мотивисани војници, али је мало вероватно да ће мировни преговори бити пре 2025. године, рекао је његов заменик шефа обавештајне службе за Тхе Ецономист


Будимпешта није била претплаћена на истополне бракове или рат са Русијом када је постала чланица, каже премијер


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА