BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Мистерија крста

Мистерија крста
17.10.2007. год.

Планина Венчац са три археолошка локалитета од изузетног значаја, не само за Аранђеловац већ и за Србију, ушла је у национални програм дугорочних археолошких истраживања. На сва три локалитета -Маџарско гробље, Дворина и Мали Венчац -истраживања су у току.
На Маџарском гробљу су откривени остаци старог архитектонског објекта и уочени бедеми утврђења. Према првим процјенама у питању је објекат великих размјера. Могуће је да се ради о винском подруму али има и елемената који указују да је објекат могао бити и у функцији сакралних потреба. Наиме, на прозорима сјевероисточног зида налазе се крстови уклесани у мермеру.
– Они свакако указују на могућност да је ријеч о сакралном објекту, али у овој фази археолошких истраживања то не можемо потврдити – објашњава Ненад Радојчић, археолог Народног музеја у Београду.
На локалитету Мали Венчац налазе се остаци утврђења Градина а у непосредној близини су и остаци старог храма Архангела Михаила у народу познатог и под именом Брезовачка црква. Археолози тренутно раде на истраживању материјалних остатака средњевјековног дворца Петра Бакића, посљедњег српског деспота.
– У литератури постоје подаци о Бакићевцу. Поред термалних извора спомињу се и Бакићеви двори. О материјалним остацима писао је и Каниц. Временом су остаци разграђивани па данас практично наилазимо само на оно што је остало под земљом. Дошли смо до дубине од три метра али још нисмо наишли на подницу у унутрашњости објекта. Могуће је да ће бити потребно да се копа и до дубине од пет, шест метара.Уз остатке архитектуре, овде постоје и остаци керамичког материјала, доста скромног, али се по начину израде и украсима може закључити да потиче из периода касног средњег вијека са елементима из 14. вијека. У овом моменту то је само претпоставка која ће, надамо се, бити аргументовано доказана током даљих истраживања – каже Радојичић.
Археолози Народног музеја су и прије три године уз финансијску подршку Министарства културе истраживали остатке Бакићевог двора. Овогодишњу акцију финансира општина Аранђеловац.
– Ако бисмо имали довољно пара за два мјесеца би могли истражити локалитет и изаћи са поузданијим подацима.
Археолози са задовољством истичу јако добру сарадњу с мјештанима венчачког села Брезовац. Локалитет на коме сада ископавају је приватан посјед али власник подржава археологе и не прави никакве сметње.

"Павле Бакић" и "Извор"

Поводом 470.годишњице погибије Павла Бакића, Удружење грађана "Павле Бакић" иницирало је обнову његовог дворца на локацији на којој се некада налазио.
– Учинићемо све да до 2025. године, најдаље до 2037, на Венчацу саградимо реплику средњевјековног Бакићевог дворца. Управа хотела "Извор", чија је темељна реконструкција у току и биће завршена до средине наредне године, има намјеру да буде покровитељ активности нашег удружења и да допринос да се истраже и инфраструктурно повежу сви археолошки локалитети. На тај начин ће Венчац постати још атрактивнији за туристе – објашњава Драган Тодоровић, предсједник удружења.



  • Извор
  • Дан
  • Повезане теме


Коментара (1) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Израелски емитер Кан известио је да две зараћене стране нису могле да се сложе око тога како би изгледао „крај рата“


Министар одбране Грант Шапс изјавио је да је то разлог зашто западне нације не обарају руске ракете изнад Украјине

Премијер није више животно угрожен, изјавио је Томаш Тараба


Патријарх московски и целе Русије Кирил прокоментарисао је забрану уласка патријарха србског Порфирија на Косово и Метохију изјавивши да је у питању „непријатељски чин“.

Наука је доказала а историјска пракса потврдила да народи који живе искључиво од своје прошлости и традиције осуђују себе на стагнацију, а народи који заборављају своју прошлост и традицију...



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА