BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Словенци опет противу Срба

Словенци опет противу Срба
31.08.2007. год.

Генеза активног деловања Словеније противу Србије започело је још давне 1980 подржавајући демонстрације Шиптара и касније активна подршка политичком условљавању шиптарских „штрајкача“ у Трепчи. Словенија је била и прва зачетница разбијања Југославије убијајући ненаоружане војнике ЈНА. И када гадовима све опростиш и отворим им врата српског тржишта они би сада и Србију да разбијају.
 
Дипломатски скандал на Бледу!
Вук уплашио словенце!

 
Словенци забранили шефу дипломатије Србије Вуку Јеремићу да одговори Мартију Ахтисарију на причу о Косову, Јеремић напустио свечану вечеру!
 
Министар спољних послова Вук Јеремић напустио је у недељу увече, у знак протеста, радну вечеру учесника Бледског стратешког форума, јер му није било дозвољено да одговори на излагање Мартија Ахтисарија у коме је он подржао независност Косова и Метохије.
Домаћин скупа, министар спољних послова Словеније Дмитриј Рупел, претходно је обећао Јеремићу да ће моћи да одговори Ахтисарију, али је то право шефу српске дипломатије укинуто у последњи час, открива Пресс. Један од чланова наше делегације која борави на овом вишедневном европском форуму открива за Пресс како је дошло до овог својеврсног дипломатског скандала.
 
Превара Рупела

- Министар Јеремић у недељу пре подне у позиву за вечеру, на којој је било више од 400 званица из целе Европе, видео је да ће говорити Марти Ахтисари. Министар је одмах од словеначког колеге Рупела затражио да му се омогући да одговори Ахтисарију ако он поново буде говорио како је независно Косово једино решење, јер је неприродно да министар Србије седи и ћути док му високи представник разбија државу! Рупел је Јеремићу чврсто обећао да ће моћи да реплицира Ахтисарију, али је у последњи час дошло до преокрета. Ахтисари је у свом говору подржао независно Косово, а Рупел се правио блесав и није дао реч Јеремићу - каже саговорник Пресса.
Министар Рупел пришао је нашем шефу дипломатије и рекао му да „има велики проблем".

- Рупел је рекао нашем шефу дипломатије да је предвиђено да се гостима на вечери обрати само Ахтисари, који ће говорити о Косову, као једном од највећих проблема ЕУ. Он је рекао да се „извињава", и позвао Јеремића да ипак остане на вечери. Наравно, наш министар на то није пристао и напустио је салу - открива саговорник нашег листа.
 
На излазу из свечане сале бројне новинарске екипе приметиле су да Јеремић одлази. На питање да ли му заиста није дозвољено да одговори Ахтисарију, министар Јеремић, не желећи да прави још већи скандал, рекао је: „За све организационе проблеме обратите се Влади Словеније, која је и организатор овог скупа. Што се мене тиче, у време вечере имам билатералне разговоре који су ми много важнији од Ахтисарија!" - открива наш саговорник.
 
Факти

- Словенија је на Бледском стратешком форуму најавила да ће главни циљ њеног председавања ЕУ бити укључење земаља Балкана у Унију.
- Отварању форума је, на позив домаћина, присуствовао косовски премијер Агим Чеку, али се његово име не налази на званичном списку учесника.
- Форуму присуствује више од 400 представника влада, министара спољних послова, представника ЕУ...
 
Откуд Ахтисари?

Извор Пресс открива и врло занимљиву историју самог појављивања Ахтисарија на овом скупу.
- Све припреме за скуп на Бледу завршене су пре четири месеца. Још тада је позван Марти Ахтисари. Наравно, тада се није знало да ће се ситуација око Косова толико променити у корист Србије. Ахтисари је позван да се на овом скупу појави као победник, као неко ко је решио проблем Косова, али испало је потпуно обратно... Како од плана Ахтисарија за Косово нема ништа, а већ је добио позив, домаћини нису знали шта с њим да раде. Пошто не учествује у раду форума, а нису могли да га врате кући, некакву улогу је морао да добије... Договорено је да Ахтисари говори само на свечаној вечери која претходи форуму - наводи саговорник Пресса.
Министар Јеремић званично није желео да говори за Пресс.

Шта је говорио Ахтисари

Обраћајући се учесницима форума на Бледу, Марти Ахтисари се заложио да се питање Косова и Метохије реши одмах после 10. децембра, до када би Контакт група требало да саопшти резултат нових преговора Београда и Приштине. Он је додао да нерешавање тог питања угрожава стабилност Западног Балкана.
- Ни повратак под српску власт, ни наставак политичке и правне нејасноће под управом међународне заједнице нису прави избор. Међународна заједница мора да затвори то поглавље - рекао је Ахтисари.
 
Чеку: Јанша ми обећао независност Косова
 
Словенија ће бити једна од првих држава Европске уније која ће признати независно Косово, изјавио косовски премијер за словеначку државну телевизију
 
Љубљана, 28. августа – Од нашег сталног дописника
„Премијер Јанез Јанша ми је данас гарантовао да ће се у Европској унији (током предстојећег председавања) потрудити да постигне сагласност о подршци независности Косова, а ако Европска унија не достигне јединство Словенија ће бити једна од првих држава Европске уније која ће признати независно Косово.” Ове речи Агима Чекуа пренела је синоћ словеначка државна телевизија у ударном термину свог програма – у вечерњем ТВ Дневнику, поводом повратка дела своје војске из Пећи, где је стациониран највећи део контингента Словеначке војске (СВ).
 
Подужа репортажа, емитована у оквиру централне информативне емисије на Првом програму РТВ Словенија, бавила се повратком кући око 500 припадника СВ из рејона Пећи, где „до даљњег” остаје још око 160 словеначких војника у пуној приправности, како су репортеру потврдили капетан Грега Водеб и његов надређени – потпуковник Миха Шкрбинц Барбо, који очекују да ће баш у време словеначког председавања Европском унијом, дакле у првој половини 2008. доћи до коначне независности Косова. Старешине Барбо и Водеб признају да средином идуће године, када очекују да би Косово могло постићи независност, може доћи и до „неких инцидената”, али „словеначки војници су на све спремни” и зато не очекују да ситуација ескалира.
 
Да подсетимо, када је контингент од око 700 припадника 10. моторизованог батаљона Словеначке војске крајем фебруара ове године кренуо из матичне касарне на пут преко луке у Солуну како би од Италијана преузео „своју зону одговорности” на Косову са седиштем у Пећи, овдашњи медији су издашно преносили очекивања војника и старешина да ће управо они бити присутни и обезбедити мир на Косову у време проглашења државе (сад већ протеклог) јуна, који је од стране Алберта Роана и Мартија Ахтисарија најављиван као рок за независност јужне српске покрајине. Разумљиво је да су војници сада донекле разочарани што се враћају у домовину без ореола „јунака ослободилаца албанског живља”, али пронађена је нова шанса у предстојећем председавању Словеније Европској унији.
У међувремену је СВ уз „помоћ бројних словеначких фирми које делују на Косову” изградила основну школу у селу у близини Пећи, а свечаности отварања присуствовао је јуче и косовски премијер Агим Чеку, напоменувши да се Чеку одазвао да пресече траку иако се тек вратио с Бледа, где је присуствовао стратешком форуму уприличеном у част будућег председавања Љубљане Европском унијом и поразговарао са премијером Јаншом. Чеку је одгледао како словеначки војници откривају спомен-плочу на школском здању, а онда се обратио словеначкој јавности откривши детаље разговора са председником словеначке владе, тачније Јаншина обећања да ће службена Љубљана искористити шестомесечно вођење Уније да погура независност Косова унутар ЕУ.
 
Јаншин кабинет није демантовао ове Чекуове наводе, нити да је шеф словеначке владе обећао Чекуу да ће Словенија дати пример осталима те међу првима признати независну државу Косово, чак и ако у том погледу у Бриселу не буде постигнуто јединство међу 27 држава ЕУ. То није новост ако се зна да је управо Јанез Јанша из опозиционих редова до пре четири године љуто критиковао политику тадашње владе левог центра према Косову, иако је и ондашња влада протежирала идеју да растакање СФРЈ није завршено све док је Косово у оквиру Србије, као и да у бившој заједничкој држави нису само народи са словенским коренима имали право на самоопредељење до отцепљења, него и „Косовари”, како словеначки политичари називају Албанце с Космета. Јанша је још тада тражио и да Словенија буде прва држава на свету која ће признати независну државу Косово.
 
РТВ Словенија је на свом интернет-порталу уз описану репортажу са Чекуовим речима директно „из Јаншиних уста” објавила и вест да је „Јеремић игнорисао Ахтисарија, али не и Рупела”. Ту је и објашњење зашто је српски министар спољних послова напустио вечеру на којој је Ахтисари изнео став да Косово више не може бити део Србије и да је независност једина реалност. Према тумачењу те ТВ куће, Јеремић је одлазак правдао неким „већ договореним билатералним сусретима”, а права истина се крије у чињеници да су му домаћини испрва обећали да ће смети да реплицира Ахтисарију, али је после Јеремићу та могућност ускраћена.



  • Извор
  • Српска политика
  • Повезане теме


Коментара (1) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

„Супарнички однос“ Вашингтона са Русијом спречио је потпуно обелодањивање онога што је знао, рекли су извори листу


Али упркос невиђеним војним мерама које су колективно предузеле западне земље, ништа им није пошло за руком! Јер тврда вера србског народа, његова непоколебљива верност Христу и Цркви, као...

Нападачима на Цроцус Цити Халл из Украјине су пребачене велике суме новца, саопштио је руски истражни комитет.


Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне


Неслање делегације у САД била је „порука Хамасу“, изјавио је израелски премијер


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА