BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Законом против хулигана

Законом против хулигана
10.08.2007. год.

Навијачима супарничких тимова биће строго забрањено да се „мешају”, односно да једни прелазе у део гледалишта намењен другима. Онај ко противнички дрес унесе на туђу трибину и изазове неред, тучу и насиље, биће кажњен затвором од шест месеци до пет година, а од једне до осам година ако је то учинио у групи, док коловођа такве групе може да буде кажњен затвором од једне до осам година. То су новине Предлога измена и допуна Закона о спречавању насиља и недоличног понашања на спортским приредбама, који је јуче стигао из владе у Скупштину Србије.

Како се објашњава, „мешање” навијача на утакмицама је често доводило до немилих догађаја. Ове исте казне, уместо досадашњих од три месеца до три године, односно једне до пет година за вође, важиће за коловође и навијаче који су насилни у доласку или одласку са утакмице, који уносе забрањене предмете и запаљиве супстанце, оштећују објекат, опрему и уређаје или изазивају националну, расну и верску нетрпељивост. Прецизира се да, ако је у нереду неко повређен или је већа имовина оштећена, сам учинилац мора бити кажњен затвором од шест месеци до пет година.

Предлагачи из владе образлажу да измене прописа из 2003. године треба да омогуће ефикаснију примену прописа у области „у којој може доћи до изузетне друштвене опасности, до понашања појединаца и група које је често праћено лишавањем живота, наношењем огромне материјалне штете и великим нарушавањем јавног реда и мира”, јер су „досадашње казне биле преблаге”.

Новина би била и да казнама подлеже службено и одговорно лице које при организовању спортске приредбе не предузме мере обезбеђења како би се онемогућио или спречио неред, а на основу тога буду угрожени живот и тела већег броја људи или имовина већег обима. У том случају, предвиђена је казна затвором од три месеца до три године.

Законске измене предвиђају и веће обавезе редара, па и то да убудуће треба да спрече уношење на терен навијачких реквизита и симбола већих димензија. Дозвољено би било уношење само шалова, капа и дресова. Надзор над радом редара имаће организатор, а „ако организатор спортске приредбе не поступи по налозима Министарства а због уочених недостатака у значајној мери може да буде угрожена безбедност учесника спортске приредбе, Министарство може да забрани одржавање спортске приредбе”, наведено је у Предлогу.

Осим што мора да тражи од редара да забране приступ пијаним или дрогираним навијачима, организатор би био обавезан да забрани продају и конзумирање алкохола на удаљености од једног километра од терена у Београду, Крагујевцу, Нишу и Новом Саду. У осталим местима, имао би обавезу да забрани продају и употребу алкохола на удаљености до 300 метара за време одржавања спортске приредбе и три часа пре и после њеног завршетка. За оне који конзумирају алкохолна пића супротно овим прописима, предвиђене су казне од 30.000 до 50.000 динара или затвор до два месеца.

Забрана присуства утакмици

По предлогу, предвиђене су казне од 300.000 до 1.000.000 динара (уместо досадашњих 500.000) за спортски савез или друштво, организацију и клуб који не осигурају несметано одигравање спортског догађаја, не надзиру спровођење прописаних мера, не ангажују одговарајућу редарску службу и „не надзиру њен рад”. Исте казне важиле би и за све који не обезбеде потребну медицинску службу и не сарађују са надлежним министарством. Казна за лице које је лично одговорно за инциденте и нереде на утакмици била би од 20.000 до 50.000 (уместо досадашњих 30.000) док се предузетник кажњава од 200.000 до 500.000 динара или казном затвора од два месеца.

Како се показало да се насилничко понашање навијача испољава и при одласку са утакмице, Предлог измена закона каже да је обавеза гостујућег клуба да о њима брине и кад напуштају терене. Дужност спортских клубова, по овим изменама је и да подстичу позитивно понашање и деловања играча и службених лица пре и после спортског догађаја и за време његовог одржавања, „јер су неретко играчи и службена лица извршиоци казнених дела”.

По већ постојећем закону, насилном навијачу може да се изрекне и заштитна мера забране присуствовања одређеним утакмицама која ће, по допунама које се предлажу, трајати од шест месеци до две године, уместо досадашње забране од три месеца до годину дана. Предвиђено је да се „забрањени” навијач за време одржавања утакмице, у месту у коме се затекао, пријави полицијској управи односно станици тог подручја и да у њеним просторијама борави до завршетка спортског догађаја.



  • Извор
  • politika.co.yu
  • Повезане теме


Коментара (1) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Америчка помоћ неће бити довољна да заустави руске снаге, изјавио је Дмитриј Кулеба


Заменик министра одбране Тимур Иванов је годинама под сумњом, наводе медији

Председник Ебрахим Раиси упутио је оштро упозорење западном Јерусалиму


Министар спољних послова Дмитро Кулеба објаснио је да украјински конзолати више неће служити борбеним мушкарцима који бораве у иностранству

Естонски министар унутрашњих послова Лаури Лаанеметс је раније такође предложио да се Руска православна црква означи као терористичка организација


Руски министар одбране Сергеј Шојгу поделио је најновије процене кијевских жртава на бојном пољу


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА