BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Република Српска и судбина њених симбола

Република Српска и судбина њених симбола
27.07.2007. год.

ДA ли jе право опет устукнуло пред политиком, прво jе питање коjе jе jавност Српске поставила послиjе прекjучерашње одлуке Виjећа за заштиту виталног националног интереса Уставног суда Српске коjом jе Српска остала без химне "Боже, правде".

Међутим, много озбиљниjе питање jе да ли ће водећи бошњачки политичари из Сараjева, коjи су презадовољни одлуком Уставног суда Српске, наставити негирање Републике Српске, рушећи jедан по jедан њен стуб чак и по циjену опстанка деjтонске БиХ.

Члан Главног одбора Савеза независних социjалдемократа Раjко Васић оциjенио jе за "Глас Српске" да jе ситуациjа са химном и грбом само jедан од диjелова великог мозаика стварања исламске републике на дужи рок.

- Треба водити рачуна о неоспорноj чињеници, да Срби и Хрвати нису жељели живjети у БиХ, што jе током рата и дошло до изражаjа. Према томе, БиХ може бити само децентрализована, никако унитаризована. Не може српски народ у њоj нестати као што jе нестао у Хрватскоj и на Космету.

Према томе, нагласио jе Васић, и ако не може да буде грб Српске, химна "Боже, правде", неће се ништа промиjенити у чињеници да jе Српска траjна категориjа у БиХ.

- Или изван ње, као самостална, ако се непрестано буде инсистирало на 100 одсто бошњачка БиХ и 100 одсто БиХ Хариса Силаjџића - поручио jе Васић.

Он jе проциjенио да ниjе алармантна ситуациjа, али да су ови посљедњи кораци са грбом и химном, у низу оних коjи ствараjу неповjерење у БиХ. Нагласио jе да Српска и српски народ, након овог jош мање вjеруjу у њен опстанак и да над том чињеницом треба да се много више замисле сараjевски унитаристички кругови, него Срби над њеном будућношћу.

Професор историjе из Бање Луке Зоран Пеjашиновић подвукао jе да обиљежjа Републике Српске нису обиљежjа БиХ и да не треба да буду симбол сва три народа у ентитетима.

- Она коjа би тако изгледала, била би, у ствари, обиљежjа БиХ. Ту долазимо до фамозне чињенице о конститутивности сва три народа, што се своди на своjеврсну лакрдиjу - рекао jе он и додао:

- Не можете направити химну коjа ће задовољити емоциjе сва три народа. То jе немогуће. A грб и химна су емотивне категориjе, али и политичке, естетске, хералдичке. И то jе код нас, нажалост, немогуће измирити. Уз то нериjетко видимо да правне инстанце нису имуне на политику и на краjу, када све саберемо, добиjемо конфузиjу из коjе настоjимо изаћи бирањем наjмањег зла.

Према његовим риjечима, у БиХ постоjи тренд затирања Републике Српске и преношења надлежности на ниво БиХ, што jе некима, сматра, jедини програм коjи имаjу.

Професор Пеjашиновић jе навео примjер до коjих граница се, у покушаjима стварања БиХ и босанске нациjе, некада ишло.

- Добра илустрациjа свакако jе и примjер министра финансиjа и управника за БиХ за вриjеме Aустроугарске Бењамина Калаjа, коjи jе био познат по спровођењу политике интегралне БиХ и босанске нациjе. Он jе забранио своjу књигу о историjи Срба, коjу jе написао неколико година приjе доласка у БиХ, када jе био конзул у Србиjи - подсjетио jе Пеjашиновић.

Да мjере нема и данас, наводи Пеjашиновић, види се и из увођења босанског jезика, названог по држави коjа се не зове само Босна. Закључио jе да би по тоj логици, требао бити босанско-херцеговачки jезик.

Професор социологиjе из Бање Луке Иван Шиjаковић истакао jе да jе у Сараjеву одавно присутна тенденциjа да се Српска "оголи" и са ње скину сви значаjни елементи, почев од преноса надлежности па до симбола.

- Овдjе се ради о томе да ако нећете да пристанете да се Српска институционално утопи у БиХ, онда ћемо ми то да урадимо заобилазним и постепеним путем укидањем свих њених аутономних елемената - казао jе Шиjаковић.

Представници те политике, мишљења jе он, немаjу разумиjевања и коректности у изградњи заjедничке државе, jер не допуштаjу да jедна етничка група може да има своjе симболе и простор на коjем ће се исказати.

- Више од сто година на овим просторима живи се двоструки живот, jедан се манифестуjе према власти, а у позадини jе сасвим други, без толеранциjе - закључио jе Шиjаковић.

Професор Шиjаковић истакао jе да се то не може сприjечити, jер jедан народ, умjесто на jавноj згради, истакнуће заставу на своjоj кући.

ВJЕРA, НЕ НAЦИJA

Раjко Васић оциjенио jе да Бошњаци имаjу проблем грађења нациjе али су, у том смислу, историjски закаснили. Напоменуо jе да исламска вjера и не инсистира на нациjама, већ на самом исламу. Зато, мишљења jе, Бошњаци настоjе да БиХ препишу на себе и буду њени jедини власници. Тврди да jе то био њихов циљ и у рату, и да jе и сада, кроз сва ових дешавања.

НAСТAВAК ПРИТИСAКA

Борачка организациjа Републике Српске ниjе изненађена одлуком Уставног суда у вези са химном, али jе забринута због тога што су jе прихватиле судиjе Срби. Борци упозораваjу да jе оваква одлука наставак притисака на Српску коjи траjу од 1992. године, с циљем да се она укине, као и све што има епитет српског и истичу да ће и даље на своjим свечаностима користити и химну и грб.

Републичка организациjа породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила Српске мишљења jе да jе Одлука Уставног суда супротна интересу друштвене заjеднице и да jе очито да су ова и сличне одлуке увод у завршни чин, а то jе промjена назива "Република Српска."

Савез логораша Републике Српске огорчен jе одлуком Виjећа за заштиту виталног националног интереса Уставног суда Српске, коjом jе Српска остала без химне "Боже, правде", рекао jе Срни предсjедник овог савеза Бранислав Дукић.

- Нас српске логораше ниjе изненадила одлука Уставног суда Српске, него су нас изненадили наши представници у том правосудном тиjелу - рекао jе Дукић, наводећи да ово ниjе први пут да српски представници у Уставном суду Српске подлегну притиску Сараjева.

- Српски представници у Уставном суду Српске ће вjероватно слушати илахиjе и касиде, као што смо их ми логораши морали пjевати у муслиманским логорима - рекао jе Дукић.



  • Извор
  • glas.cms-go.com
  • Повезане теме


Коментара (1) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне

Неслање делегације у САД била је „порука Хамасу“, изјавио је израелски премијер


НИС добитник признања „Доброчинитељ“ за 15 година доприноса заједници

Реакција Вашингтона на напад у „Крокус сити холу“ показује његову пристрасност јер настоји да прикрије Кијев, тврди Марија Захарова


Према мишљењу младих НИС лидер у пословању на тржишту Србије


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА