BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Информациона безбедност на интернету: нема излаза

Информациона безбедност на интернету: нема излаза
15.07.2014. год.


Више од годину дана је прошло од громогласних разобличавања Едварда Сноудена у вези с глобалном компјутерском шпијунажом америчких специјалних служби. Сад сваки обичан човек зна оно што је било познато и раније, углавном стручњацима: безбедност информација на интернету није могућа. Али, да ли се то може поправити?

На хиљаде копаља су сломили коментатори и стручњаци разматрајући питање – како радити у интернету кад сву глобалну мрежу сваког тренутка контролише Агенција за националну безбедност САД? Долазило је дотле да се озбиљно разматра варијанта међународних споразума о „демилитаризацији“ Мреже. Међутим, по мишљењу руководиоца департмана за информационе ратове у Лабораторији перспекитвних изума, Игора Нежданова, овакав уговор није ништа више од утопије:

- Он може бити сачињен, али захтева израду компликованог система задржавања и противтеже. И најероватније ће израда овог механизма бити саботирана, јер ниједна држава није заинтересована за ограничавање делатности своје обавештајне службе. Свима треба да знају шта ће бити сутра, свима су потребне информације ради доношења стратешких одлука. А до њих може да дође само обавештајна служба, између осталог, електронска.

С овим мишљењем се слаже и стручњак за конкурентне обавештајне службе Евгениј Јашчук. По његовом мишљењу, без обзира на то какве лепе жеље да истичу поједине државе или читаве међународне заједнице, обавештајне службе великих светских играча неће напустити свој занат.

- Све специјалне службе раде ван граница кривичних закона, због чега су заправо и основане. Природно, оне раде ван граница кривичног законика страних држава. И чак ако се створи такав механизам он неће функционисати.

Истина, постоји један начин да се човек осигура, додао је Евгениј Јушчук, али је мало оних који му прибегавају:

- Зато не треба пуштати у информационе токове глобалних мрежа информације које не би требало да буду ухваћене. Других варијанти једноттавно нема, зато што свака информација у глобалним мрежама има тачку улаза и тачку излаза. Али успут пролази кроз огроман број чворова, између осталог, у иностранству. И то никако не можете да пратите.

Нема излаза, кажу стручњаци. Без обзира на то каква програмска заштита да се инсталира, без обзира на то какве забране и ограничења на рад у интернету да уводе владе, информациона безбедност у глобалној мрежи је недостижна.

Михајил Степанов



  • Извор
  • Глас Русије, © Коллаж: «Голос России»/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Говорећи на пленарној седници Санктпетербуршког међународног економског форума (СПИЕФ), Путин је изјавио да Русија још увек није испоручила оружје дугог домета непријатељима Запада, али задржава право да то учини...


Министарка одбране Клаудија Танер критиковала је западне државе што су дозволиле Кијеву да употреби своје оружје за напад на Русију


Бивша чланица АфД-а Олга Петерсен тврди да су власти у Хамбургу планирале да заплене њену децу

Руски Казањ предстојећег лета биће домаћин петог издања Игара БРИКС-а на којима ће под својом заставом наступити и Република Србска.


Свечано отварање 22. Међународног мини баскет фестивала „Рајко Жижић“ одржано је у хали 3 Београдског сајма. Фестивал који окупља младе наде наше кошарке траје од 7. до 9. јуна,...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА