BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

НАТО: Румунија чекала САД 60 година

НАТО: Румунија чекала САД 60 година
09.06.2014. год.


У руководству НАТО-а последњих година стално говоре да Пентагон намерава да ојача војно присуство САД у различитим регионима света. Поред тога, данас је главно, како тврде Брисел и Вашингтон, активизирати одбрамбену сарадњу међу савезницима.

САД покушавају да убеде европљане да они стално мисле о енергетској безбедности старог континента и о томе како да заштите транзитне маршруте и објекте инфраструктуре.

Јасно је да је географски положај Европе крајње важан за подршку дејстава САД у Африци, на Блиском Истоку и у Централној Азији. Такође не треба заборавити главни фактор — трговински пут преко Алтанског океана доноси Американцима 4 трилиона долара. У томе изгледа лежи главни разлог америчке тежње да се утврде у Европи једном заувек.

Сада се НАТО проширио до највећег у свету глобалног војног блока. У последњих 15 година алијанса је водила три права рата на три континента — у Европи (Југославија 1999.), у Азији (Авганистан) и у Африци (Либија 2011.). После завршетка операције Милосрдни анђео, у НАТО је била примљена прво Словенија (2014. године), а затим Хрватска и Албанија (2009).

После распада Варшавског уговора Пентагон је брзо искористио ”срећан тренутак”. У Источној Европи у време хладног рата била је формирана једна од најбољих војних инфраструктура — аеродроми, полигони, поморске бзе, систем комуникација и тако даље. Американци су решили да све то преузму ”у своје руке”. Не потрошивши ни цента, САД су добиле оно у шта су бивше социјалистичке земље уложиле неколико стотина милијарди долара.

Врло повољан посао. Прве су предложиле своје услуге власти Румуније. Још на почетку бојевих дејстава у Ираку и Авганистану оне су дале ратном ваздухопловству САД аеродром Михаил Когелничану. 2005. године румунски председник Трајан Бесеску је изјавио: Чекали смо Американце више до 60 година.

Румунија је затим дала на ”управљање” САД још три политона — Бабадага, Чинка и Смирдан. Почетком фебруара 2010. године Врховни савет одбране Румуније (CSAT) — највиши орган власти у земљи који одговара за националну безбедност и одбрану, одобрио је предлог САД о томе да на својој територији размести елементе будућег глобалног система ПРО. Америчка ПРО у селу Девеселу коштаће 400 милиона долара и биће пуштена у рад 2015. године. То ће бити земаљски комплекси са ракетама-пресретачима SM-3 типа Bloks 1 B. Истина, радарских уређаја у Румунији неће бити.

У целини, Румунија сада није просто држава на граници ЕУ и Русије и није просто члан НАТО-а. Букурешт је чврсто уверен да велики бизнис са његовим милијардама долара жели да се позабави стратешким инвестицијама. Вашингтон је одлично прорачунао све нијансе ”румунског посла” - преко Букурешта Американци се све више приближавају Русији.

Константин Качалин,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: © Flickr.com/Joint Force Command Lisbon/cc-by-nc-sa 3.0/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Бивша чланица АфД-а Олга Петерсен тврди да су власти у Хамбургу планирале да заплене њену децу

Руски Казањ предстојећег лета биће домаћин петог издања Игара БРИКС-а на којима ће под својом заставом наступити и Република Србска.


Свечано отварање 22. Међународног мини баскет фестивала „Рајко Жижић“ одржано је у хали 3 Београдског сајма. Фестивал који окупља младе наде наше кошарке траје од 7. до 9. јуна,...

Да би се то постигло, на власт морају да дођу промировне снаге, изјавио је мађарски премијер


Сукоб у Украјини ће се завршити под условима Москве, изјавио је председник


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА