BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Русији предлажу да плати за погроме у Украјини

26.02.2014. год.


Изгледа да ове недеље у ЕУ и САД започиње период хитних преговора за спас нове власти у Кијеву. Последње вести са фронта финансијског спасавања Украјине: ЕУ већ отворено предлаже Русији да финансира „европски ремонт“ Украјине. У принципу, о томе се већ говорка и у Вашингтону. Зато што и Европа и САД добро схватају да је сада немогуће сакупити новац за Украјину, а услови кредитирања ММФ земљу ће уништити коначно: њој ће бити осигуран социјални бунт и раскол.

Министар иностраних послова Немчаке Франк-Валтер Штајнмајер изјавио је да ЕУ и Русија треба да оставе по страни питање политичке оријентације Украјине и да заједно координирају пружање финансијске помоћи Кијеву. У принципу, Русија се управо тиме (помоћи Украјини) бавила пре преврата. И чак је решила да јој издвоји кредит од 15 милијарди долара. Прва транша од 3 милијарде је била реализована. Али затим су трансакције морале да буду замрзнуте.

Премијер Русије Дмитриј Медведев је већ одговорио на питања о перспективама подршке Украјини. Он је рекао да договори Русије и Украјине, између осталог о попусти на гас имају одређене рокове и како би се продужили треба разговарати са украјинским компанијама и законитом владом. А такве у Украјини нема.

Руски премијер, између осталог, сам правник по професији, ставио је до знања: само тврдње о томе да је власт у Кијеву законита, ништа не значи са правне тачке гледишта.

- Неки наши страни партнери, западни партнери, сматрају другачије, они сматрају да су то легитимни органи. Али ја не знам који Устав су они читали и које законе. Мени се чини да је то некакво измењено стање свести, када се легитимним назива оно што је у суштини резултат оружане побуде.

Москва, рекао је Медведев, спремна је да допринесе стабилизацији стања у Украјини, али ради тога треба да зна са ким треба да води послове.

- Наравно, ми смо спремни да разматрамо са нашим украјинским партнерима све теме, главно је да схватимо са ким разматрамо. Зато што, ако се сматрају владом људи који у црним максама са аутоматима Калашњикова шетају по Кијеву, са таквом радом ће нам највероватније бити тешко да радимо. Ако се тамо појави нормална савремена власт, заснована на законима и Уставу Украјине, наравно, ми ћемо бити спремни на то да такву врсту односа обновимо.

У принципу, то личи на прилаз зајмовиmа за Украјину самог ММФ. Директор фонда Кристин Лагард је ових дана изјавила: како би се разматрали кредити, треба знати саговорника. А никакве законите власти и председника у Украјини нема.

Шта више, на прoблем зајмова надовезују се и чисто унuтрашњи, европски проблеми. Брисел ће морати да објасни бирачима зашто он треба да финансира Украјину која није чланица ЕУ, када већ има на издржавању Грчку и друге земље. Мораће такође да објасни зашто треба финансирати револуцију на Дњепру са лидерима попут вође Десног сектора Дмитрија Јароша. У једном од интервјуа он је изјавио да „бирокартски бриселски монструм“ води „антихришћанску политику, нивелисање националног идентитета, разарање традиционалне породице (Јарош је ватрени хомофоб). А САД играју улогу светског жандара; НАТО се свуда меша“.

Уверавања ЕУ и САД о спремности да саме, без ММФ, пруже Кијеву тражених 35 милијарди само су политичка реторика, рекао је за Глас Русије заменик директроа Центра за украинистику и белорусистику Московског државног универзитета Ломоносов Богдан Беспаљко. Ако Украјини и дају новац, онда много пута мању суму од обећане, уверен је он. И услови ће бити сасвим фатални, подсећа Богдан Беспаљко.

- Неки услови предвиђају, на пример, повећање старосне границе за одлазак у пензију, забрану одласка у превремену пензију, смањење субвенција за саобраћај на 50% и слично. Реч је о радикалним социјалним реформама, које ће изазвати социјално незадовољство.

Сви разговори о неопходности заједничке помоћи са Русијом, улагању Русије у заједничку касу у најмању руку су чудни, сматра Богдан Беспаљко. Ако су већ довели на власт оне које су довели, зато да се не позабаве о њиховом даљем финансирању?

У најбољем случају ЕУ и САД могу да издвоје у скорије време Кијеву новац на финансирање председничких избора у мају. ММФ може да да краткорочни зајам – у року до 6 месеци – највише на милијарду, милијарду и по долара. До формирањ авладе и избора новог председника, тчаније до маја, Кијев не треба ни да мисли о отварању довољних кредитних линија на Западу.

Андреј Федјашин,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: «Голос Столицы»/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Бивша чланица АфД-а Олга Петерсен тврди да су власти у Хамбургу планирале да заплене њену децу

Руски Казањ предстојећег лета биће домаћин петог издања Игара БРИКС-а на којима ће под својом заставом наступити и Република Србска.


Свечано отварање 22. Међународног мини баскет фестивала „Рајко Жижић“ одржано је у хали 3 Београдског сајма. Фестивал који окупља младе наде наше кошарке траје од 7. до 9. јуна,...

Да би се то постигло, на власт морају да дођу промировне снаге, изјавио је мађарски премијер


Сукоб у Украјини ће се завршити под условима Москве, изјавио је председник


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА