BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Борбени ласер РМ САД – учинити по сваку цену

Борбени ласер РМ САД – учинити по сваку цену
23.02.2014. год.


Ове године Пентагон почиње да опрема бродове РМ САД ласерским топовима. Американци овај корак називају револуцијом у војним пословима.

У току следећег лета први узорак борбеног ласера ће се појавити у Персијском заливу. Амерички војни маринци намеравају да се уз помоћ њега боре с беспилотним летелицама и брзим моторним бродовима противника. Сматрају да ће ласерско оружје у корену променити приступ вођењу борбених дејстава. Ако оптимизам Американаца буде оправдан, њихове геополитичке амбиције ће добити снажан импулс. До сада су конкуренти заостајали за САД у војно-техничкој области. Борбени ласер ово заостајање може да учини много значајнијим. Ипак, стручњаци су скептички расположени.

Ласером се не може „испалити“ преко хоризонта. Његов зрак ће погодити само онај циљ који се налази у границама директне видљивости. Осим тога, за добијање ласерског зрака велике снаге потребни су моћни извори напајања. Још један веома важан недостатак ласера се састоји у томе да његова ефикасност нагло опада у сложеним метеоролошким условима и приликом постављања густе завесе од дима. А да не говоримо о томе да се ласерски зрак расејава и у случају идеалног стања атмосфере. Ови системски недостаци се не могу превладати или надокнадити, сматра руководилац редакције војних новости ИТАР-ТАС Виктор Литовкин.

- То је посао без песперктиве. Јер, још увек нема таквих акумулатора који могу да прикупе електроенергију која је потребна за прецизно испаљивање на великој удаљености. Ласером се може наводити на циљ, ласером се може заслепити противник, ласером се могу мењати удаљености. Али је ласер као оружје – из области фантастике.

Американци покушавају да монтирају ласерско оружје не само на бродове, већ и на авионе. Истина, тежина и димензије апаратуре су такви да за то морају да користе преуређене цивилне авиолајнере. Па ипак, испоставља се да јачина ласера није довољна и да су борбени комплекси прескупи. Другим речима, Американци никако не успевају да савладају границе експерименталних изума. Директор Центра за стратешку конјунктуру Иван Коновалов сматра:

- У овој ситуацији Американци имају само два пута: морски носач или ваздушни. Копнени ласер – некаква кула која „пробија тенкове“ – је прескуп. То је озбиљан проблем. Американци сигурно крију коначне износе. Пуцањ борбеног ласера не може да кошта неколико долара, неколико стотина, па чак ни неколико хиљада долара. Засад ласерско оружје није оружје бојног поља, то је оружје надмоћи. САД показују да имају на располагању оружје које се налази негде на средини између обичног и нуклеарног оружја. Његова примена у стварном рату је толико скупа да постаје неоправдана. Кад буде дошло до општег појефтињења свих елемената технологије, показаће се да је и вредност борбеног ласера у разумним границама. Општи научно-технички напредак ће довести до тога, очигледно, за десетак година.

Стручњаци сматрају да је ласерско оружје САД својеврсни имиџ-пројект усмерен на демонстрацију сопствене војно-техничке надмоћи налик на жалосно познату Одбрамбену иницијативу Роналда Регана. Сами Американци су на крају признали да СОИ не само што је стратешки несврсхисходна и неекономична, већ може да изазове и нову фазу у трци у наоружању.

Чини нам се ни ласерско оружје на Блиском истоку, чак и у виду експерименталних узорака, неће приближити, већ ће удаљити мир у региону. Притом ће с тачке гледишта сопствене безбедности Американци вероватно више изгубити него што ће добити. Скоро је сигурно да они то знају боље него ико други.

Сергеј Дуз,



  • Извор
  • Глас Русије/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руске трупе су током дана извеле серију напада на циљеве на територији Украјине, укључујући Полтавску и Дњепропетровску област. На интернету су се појавили снимци уништења Су-27


Нове мере су усмерене на компаније у земљама попут Кине у покушају да „обесхрабре“ трговину са Москвом

Споменик "Крила слободе" Бошњаци су изградили на србској земљи на Жучи коју је од власника Срба откупила сарајевска општина Нови Град по мизерној цијени од четири КМ по метру...


Зараћене стране наводно нису успеле да постигну споразум о примирју и ослобађању талаца

Споразум са Пекингом има за циљ да консолидује водећу улогу Русије у истраживању свемира, саопштила је Москва


Украјински лидер је наводно узнемирен што је Пекинг одбио да учествује на његовој „мировној конференцији“ у Швајцарској


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА