BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Не би било среће...

Не би било среће...
18.01.2014. год.


Шта је човеку потребно за срећу? Да има стабилан приход и прихватљиве цене у продавници. До таквог закључка још 70-их година дошао је амерички економиста Артур Окун.

Он је предложио да се сабирају показатељи инфлације и незапослености и да се на основу њих израчунава такозвани индекс несреће, објашњава директор групе инвестиционих компанија Алор Сергеј Хестанов.

- У материјалном погледу већину грађана брину једноставна питања. Као прво, то је ниво незапослености, значи вероватноћа да се изгуби посао. И као друго, то је ниво инфлације, тачније колико ће расти цене. Управо зато збир два показатеља омогућава да се састави својеврсни индекс несреће. Што је он мањи, земља је просперитетнија.

Према тој методици 2013. године најгоре су прошли становници Венецуеле и Ирана. Тамо је и инфлација расла великим темпом, и са послом је тешко. Најсрећнији су тајланђани, швајцарци и сингапурци. На Тајланду посао имају практично сви, а Швајцарска је прошле годне фиксирала скоро нулту инфлацију, Сингапур оба показатеља има ниска.

Лидер претходног рејтинга – Норвешка – ове године је помало погоршала своје показатеље, али све једно остаје просперитетнија од многих. Сада је она на 99. месту од 105 земаља. Кина је на 92. месту, Немачка је на 91. месту. САД су на 77. месту, незапослених је много. Русија је на 50. месту рејтинга. Њен индекс несреће одређује 5,7% незапослених плус 6,2% инфлације по подацима ММФ. Тако прилично висок ниво инфлације нивелише прилично мали број незапослених. А у Француској инфлација је изнела нешто више од 1% али незапослених је скоро 11% радно способног становништва. Зато по индексу несреће она има гору позицију од Русије.

Између осталог, инфлација и незапосленост су значајни али не исрцрпни економски показатељи благостања људи. Овде је важно узети у обзир размеру националног бруто производа, убеђен је директор аналитичког одељења Инвестгрупе Норд-Капитал Владимир Рожанковски.

- По тим цифрама Француска је на 22. месту, она има национални бруто производ по глави становника око 15 хиљада долара. Тако Француска по строго економским показатељима делује много јаче. Национални бруто производ по глави становника у принципу је прилично објективна ствар, она карактерише национално богатство. Друга је ствар што се у једној земљи он не распоређује свим грађанима у истој мери. Али то је посебно питање. Што се тиче Индекса несреће, слажем се да признам да Русија делује сада боље од других земаља, између осталог у зони евра, захваљујући релативно ниској незапослености.

Ипак макроекономски показатељи нису увек одређујући за обичног човека. И у сиромашној земљи се може добро снаћи.

Наталија Коваљенко,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

У централном делу земље обуздане су активности 32 међународне терористичке ћелије, изјавио је директор ФСБ Александар Бортников.


Хантер Бајден је проглашен кривим за савезна кривична дела ватреног оружја

Вршилац дужности министра за рад и социјална питања Абдул Умари подржао је намеру Русије да искључи овај покрет са спискова забрана


У неким случајевима и до 50% бензина који Кијев додељује заврши у приватним рукама, преноси Страна.уа

Амерички узбуњивач изјавио је да су резултати парламентарних избора у блоку лош знак за америчког председника Џоа Бајдена


Његов шеф кабинета Андреј Јермак је де факто владар државе, тврдили су критичари агенцији


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА