BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Од Авганистана до Европе: ко ће доћи на власт 2014?

Од Авганистана до Европе: ко ће доћи на власт 2014?
09.01.2014. год.


2014. година обећава да ће бити богата политичким догађајима. Управо ове године у земљама Старог Света ће бити изабран нови Европски парламент. У Авганистану и Египту ће сазнати имена будућих председника. Руски експерти су покушали да претпоставе које резултате ће на предстојећим изборима постићи партије и кандидати.

У последње време по читавом континенту све популарније постају ултрадесне партије. Тако неколико кључних дужности у влади Норвешке припада националистима. У Швајцарској је крајњих десничара у парламенту већ већина. Ултрадесна тема у појединим облицима испливава у Италији, Финској, Мађарској, Белгији, Немачкој, Грчкој, Француској и Великој Британији. Није искључено да ће и на изборима 2014. за Европски парламент националистичке партије имати успех код бирача, сматра руководилац центра за француска истраживања Европског института РАН Јуриј Рубински:

- Пробој ултрадесних се већ десио. И он несумњиво јача. Европа, макар и полако, излази из кризе. Али то се мало одражава на запосленост, зато су расположења у Европи обојена незадовољством. На то играју ултрадесничарске странке. Више или мање ултрадесничарске партије постоје сада у већини европских земаља. Али ипак већина ће бити за десноконзервативне, народне партије.

А у међувремену у Египту се прирпемају парламентарни и председнички избори. Добре шансе да постане шеф државе, сматрају експерти, има актуелни министар одбране земље Абдел Фатах ас-Сиси, који сада фактички управља Египтом. Ову тачку гледишта дели и руководилац Удружења пријатељства и пословне сарадње са арапским земљама Вјачеслав Матузов:

- Највероватнија може доћи до победе актуалног привременог руководства, оних политичких снага које су опозиција Муслиманској браћи. Ове снаге ће победити не само зато што се ослањају на унтурашње ресурсе, већ и зато што се ослањају на подршку арапског света. У сваком случају без обзира да ли ће председник бити војно лице или цивил, војска ће сачувати свој утицај и одређиваће курс највеће арапске земље.

Тако ће на предстојећим парламентарним изборима већину највероватније добити војска.

У априлу 2014. године пажња читавог света биће прикована за Авганистан. Тамо ће бити одржани избори за шефа државе. Председник Хамид Карзај којем се завршава други мандат, неће учествовати у изборима. Међународни експерти се надају да ће се на тим изборима у Авганистану први пут десити демократска предаја власти, каже експерт Центра за проучавање савременог Авганистана Никита Мендекович:

- 2014. година је тачка бифуркације за Авганистан. Догађаји могу да се развијају на најнепредвидивији начин. Постоји алармантни сценарио све до распада земље. Постоји сценарио који предвиђа смену политичке групације на власти. У сваком случају победа за наследнике Хамида Карзаја тешко да ће бити лака. Са великом вероватноћом избори ће бити праћени већом активношћу терориста, узимајући у обзир да они падају у време значајног смањења страних трупа у земљи.

За сада будућност Авганистана делује експертима прилично магловито. Шта чека земљу 2014. године када је напусти основни део западних снага, тешко је прогнозирати. Према подацима МИП Русије, 2013. године ниво насиља у Авганистану се утростручио у поређењу са претходном годином. Користећи то што Запад повлачи своје трупе, терористи су проширили контролу на значајни део земље.

Ксенија Мељникова,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руске трупе су погодиле објекте Оружаних снага Украјине у Харкову. ОСУ су, заузврат, наставиле да гранатирају руску пограничну област, укључујући и коришћење вођених бомби запад


Срби и Руси су у духовном, културном, генетском и историјском смислу изузетно блиски народи. Њихова блискост је одолела најтежим историјским искушењима и сачувала

Говорећи на пленарној седници Санктпетербуршког међународног економског форума (СПИЕФ), Путин је изјавио да Русија још увек није испоручила оружје дугог домета непријатељима Запада, али задржава право да то учини...


Министарка одбране Клаудија Танер критиковала је западне државе што су дозволиле Кијеву да употреби своје оружје за напад на Русију


Бивша чланица АфД-а Олга Петерсен тврди да су власти у Хамбургу планирале да заплене њену децу


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА