BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

ПС НАТО - савладавање економске кризе, аспекти проширења и „зелене“ стратегије

ПС НАТО - савладавање економске кризе, аспекти проширења и „зелене“ стратегије
17.10.2013. год.


Парламентарна скупштина НATO, коjа се управо завршила у Дубровнику, према писањима хрватских медија, поздравила jе преговоре Београда и Приштине и позвала на спровођење споразума о нормализациjи односа, који је био потписан у Бриселу у априлу. На састанку су такође разматране и последице економске кризе на војни сектор земаља чланица Алијансе, као и „зелене“, односно еколошке стратегије развоја одбрамбеног сектора у будућности. Наравно, на дневном реду се нашло и увек актуелно питање проширивања.

НATO сматра да jе спровођење бриселског споразума „кључно за стабилност целог региона", што jе и, како се наводи, главни услов за приближавање Србиjе EУ. Локални медији у том смислу наводе да су евроатлнтска стремљења jедан од стратешких циљева актуелне владе у Београду. Србиjа је воjну неутралност прогласила 2007.године, као и то да ниjе кандидат за улазак у НATO, а сарадњу са Aлиjансом спроводи кроз програм Партнерство за мир. Односе Србије и НАТО коменатрише србски војни аналитичар Александар Радић:

- Према Србији постоји један врло дискретан однос од стране НАТО-а. Најпре због тога, јер мислим да се уважава чињеница да је највећи део јавног мнења одлучно против чланства у Алијанси. Са друге стране, ипак делује да садашња србска влада, па и она претходна, имају намеру да се приближавају НАТО. Србија води игру на два колосека, од којих се на једном припрема за квалитетну сарадњу са НАТО. Србија наиме учествује врло динамично у разним активностима Северноатлантске алијансе. Даље, извршила је реорганизацију и реформске кораке у војсци који су на фону чланица НАТО. А затим показује и амбицију да суделује у мисијама које чак и неке чланице НАТО избегавају, као што је одлазак у заштиту трговачких бродова који возе храну директно у Могадиш. Додуше, ове мисије су званично под окриљем ЕУ и тако србска влада кроз овакве акције има могућност да на неки начин омекша реакцију јавног мнења. И због свега тога мислим да се Брисел труди да порука коју упућује Србији буде јасна, утолико што се говори о региону који не може да буде мимо осталих, али са друге стране да порука ипак не буде толико отворена да би провоцирала бурну реакцију у јавности која вероватно ни у будућности не би подржала пројекат уласка Србије у НАТО.

Извесно је да се самит НATO идуће године у Лондону неће бавити проширењем на нове чланице, но у резолуцији Парламентарне скупштине се апелује на наставак политике отворених врата, као „темеља за остварење стабилности, слободе и мира целе Eвропе".

Уз честитке Хрватскоj на уласку у EУ, у закључцима из Дубровника се истиче напредак Црне Горе и Грузиjе у испуњавању критериjума за чланство. Ипак, можда као никад до сада у својој историји, НАТО савез је почео да обраћа пажњу на економски аспект, али и еколошке стратегије развоја, говори Зијад Бећировић, политиколог из Институа за блискоисточне и балканске студије из Љубљане:

- Недавно одржани састанак ПС НАТО у Дубровнику послао је снажну поруку у вези са постојећом економском кризом која је задесила и саме државе чланице НАТО. Ради се једноставно о томе да се управо услед економске кризе и сам војни сектор мора рационализовати. Другим речима, трошкови у одбраменом сектору се морају смањити, а да се истовремено војни сектор мора прилагодити и цивилним наменама. Значи, све оно што спада у одбрамбени сектор, једноставно добрим делом мора бити могуће употребити у самом цивилном сектору- дакле за саме грађане, за саме појединачне државе и на томе ће убудуће морати радити све чланице државе Алијансе.

Наравно, било је на дневном реду и питање такозване „зелене“ одбране. Наиме, повећавају се енергетски трошкови и зато је потребно смањити трошкове за енергију и обратити пажњу на енергетску ефикасност. Са тим у вези поменимо пример да је приликом инвазије на Ирак, просечно, по глави једног војника трошено 103 литра горива, а током Другог светског рата свега 6. Дакле, НАТО се и енергетски мора прилагодити- не само због бриге о животној средини, већ и због тога што државе чланице услед кризе не могу финансирати потрошњу као до сада.

Ово је заседање дакле било у сенци саме економске кризе и подизања енергетске ефикасности. Наравно, расправљало се и о увек актуелним питањима проширења- овог пута највише о Црној Гори и Грузији, мада мислим да ће заправо евентуално проширење ипак сачекати известан период времена.

Јована Вукотић,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Немачки и француски лидери требало би да се повуку након што су претрпели штетне поразе на изборима за ЕУ, тврди бивши руски председник


Допуштање руске победе у сукобу лишило би Америку приступа огромним минералним ресурсима, изјавио је Линдзи Грејем

Руске трупе су погодиле објекте Оружаних снага Украјине у Харкову. ОСУ су, заузврат, наставиле да гранатирају руску пограничну област, укључујући и коришћење вођених бомби запад


Срби и Руси су у духовном, културном, генетском и историјском смислу изузетно блиски народи. Њихова блискост је одолела најтежим историјским искушењима и сачувала

Говорећи на пленарној седници Санктпетербуршког међународног економског форума (СПИЕФ), Путин је изјавио да Русија још увек није испоручила оружје дугог домета непријатељима Запада, али задржава право да то учини...


Министарка одбране Клаудија Танер критиковала је западне државе што су дозволиле Кијеву да употреби своје оружје за напад на Русију


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА