BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Потомци Бенуе чувају верност идеалима

Потомци Бенуе чувају верност идеалима
02.10.2013. год.


У овој породици сва деца су се рађала са оловком у руци, тако говоре за чувену уметничку династију Лансере-Бенуа-Серебрјакови. У част 200-годишњице рођења једног од представника овог клана, архитекте Николаја Бенуа, у предграђу Петербурга, музеју Петерхоф, одвија се изложба За верност вечним идеалима.

Историја појаве француских презимена у руској уметничкој династији је следећа: Пол Лансере, официр Наполеонове армије, био је рањен за време упада Француза у Русију 1812. године и остао је овде. Унук француског официра, чувени скулптор Јевгениј Лансере оженио се унуком Луја Бенуа који је дошао у Русију због Велике француске револуције, којом су многи Французи били незадовољни, рекао је у интервјуу за Глас Русије директни потомак рода Лансере, историчар уметности Павел Павлинов.

- У њих је спадао и Луј Бенуа, посластичар, који је 1797. допутовао у Русију под покровитељство царице Јекатерине Друге. У то време многи су налазили уточиште у Руској царевини. Луј Бенуа био је свестран човек, одлично је цртао, његови цртежи оловком су дошли до царице. Даље је ова тежња ка уметности прелазила из генерације у генерацију.

Син Луја, Николај Бенуа, на пример, најупечатљивије се испољио у архитектури. 40-их година 19. века он је кренуо на путовање по Европи и довезао у Русију скице архитектонских споменика. Ови радови су били удостојени највише похвале цара Николаја Првог, и млади архитекта је био именован за главног архитекту Петергофа. У то време Бенуа се занимао за готику, и о томе сведоче експонати изложбе За верност вечитим идеалима: пројекти зграда поште, железнице и главно ремек-дело мајстора — Дворске готске коњушнице. Пројекти Николаја Бенуа стоје на изложби поред разних панорама Петергофа, сликарских радова дуготрајне непролазне династије.

Најпознатији представник ове породице је у читавом свету позната сликарка Зинаида Серебрјакова, ћерка скулптора Јевгениај Лансереа, који је на прелазу из 19. у 20. века био међу оснивачима великог уметничког удружења Свет уметности. Представници ове династије населили су се у разним земљама света: чувени архитекта Питер Устинов је живео у Великој Британији, у Русији данас ради монументалиста Ива Николајев. Верност вечитим идеалима потомци чувених уметника чувају у данашње време, мада то није лако, признаје Павел Павлинов.

- Ипак после предака тог нивоа треба имати у виду да сада правити нешто попут оног што је било почетком 20. века, у епохи модерне на таквом нивоу врло је тешко.

Изложба За верност вечним идеалима посвећена стваралаштву Николаја Бенуа јубиларни је догађај. У Петергофу постоји стални Музеј породице Бенуа. Он је отворен пре 25 година, и тада су многи представници славног рода први пут видели једни друге.

Јелена Андрусенко,



  • Извор
  • Глас Русије, © Коллаж: «Голос России»/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руске трупе су током дана извеле серију напада на циљеве на територији Украјине, укључујући Полтавску и Дњепропетровску област. На интернету су се појавили снимци уништења Су-27


Нове мере су усмерене на компаније у земљама попут Кине у покушају да „обесхрабре“ трговину са Москвом

Споменик "Крила слободе" Бошњаци су изградили на србској земљи на Жучи коју је од власника Срба откупила сарајевска општина Нови Град по мизерној цијени од четири КМ по метру...


Зараћене стране наводно нису успеле да постигну споразум о примирју и ослобађању талаца

Споразум са Пекингом има за циљ да консолидује водећу улогу Русије у истраживању свемира, саопштила је Москва


Украјински лидер је наводно узнемирен што је Пекинг одбио да учествује на његовој „мировној конференцији“ у Швајцарској


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА