BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Руски ветеран у потрази за изгубљеном љубави у Француској

Руски ветеран у потрази за изгубљеном љубави у Француској
14.03.2013. год.

93-годишњи Николај Васенин је човек необичне судбине. Носилац ордена Витез Легије части за учешће у француском покрету отпора, он читав живот машта да пронађе своју вољену – Францускињу, с којом се упознао за време рата у департману Дром. Он жели да нађе не само Жану Моно, кћерку свог командира, него и своје ратне другове са којима се борио за ослобођење Француске у лето 1944. године.

То се може и остварити захваљујући светској изложби ЕКСПО 2020. „Глас Русије“ извештава о догађајима везаним за ЕКСПО, и ја сам, као новинар француске редакције, отпутовао у Париз на презентацију градова кандидата, а после тога на прес туру у Јекатеринбург, престоницу Урала. И тамо ми је губернатор Свердловске области Јевгениј Кујвашов и предао досије Николаја Васенина. Од тог момента „Глас Русије“ је преузео обавезу да нађе Жану и саборце Николаја. Јако нас је дирнула њихова животна прича, у којој су тесно повезане и преплетене судбине Руса и Француза, тако да нисмо ни могли другачије поступити.

Николај Васенин се родио у селу Пишак, 5. децембра 1919. године и на данашњи дан је једини руски носилац ордена Витез Легије части, који је добио за заслуге у другом светском рату. Совјетске власти су га мобилисале 20. новембра 1939. године, учествовао је у совјетско-финском рату. Био је рањен, али се на почетку другог светског рата, у лето 1941. године, поново вратио на фронт. Војевао је код Минска, а 9. јула се заједно са другим совјетским војницима нашао у окружењу. У борбама за одбрану Минска Николај Васенин је тешко рањен и заробљен. Променио је неколико логора за ратне заробљенике док се није обрео у Француској. Успео је да побегне 8. октобра 1943. године. Заједно са својим друговима се придружио француском покрету отпора, где се борио од 20. октобра 1943. – 2. септембра 1944. године. Николај је био на фронту близу града Сен-Сорлен ан Валуар, учествовао у разним биткама, укључујући и битку код Сен-Рамбер д’Албона, на северу Дрома. Његов партизански одред унутрашњих снага су назвали «Одред Николаја». Поседовао је фалсификоване личне документе на име Николаја Бутјо и служио под командом Жоржа Моноа. Тада се Николај и заљубио у Жану, кћерку свог командира. Од сабораца се добро сећа Емилија (или Мариуса) Соважа, Жана Пера, који је имао неколико деце (два дечака Марсел и Пјер и једна кћерка). Николај се присећа још неких људи чија имена не памти добро: Арди Велт (вероватно Аустријанац), Жан Бано и Абил, или Абел Сиваш.

После ослобођења Француске 1944. године Васенин је пребачен у Париз у представништво Генералштаба совјетске војне мисије, а у априлу 1945. се вратио у СССР. Изгледало је да је најстрашније прошло. Али, није све тако једноставно. Стаљин је сматрао да су сви заробљеници кукавице и издајице. Видевши на грудима Васенина француску медаљу покрета отпора, совјетски официр је стргнуо и бацио поредећи је са наградом проституткама. Био је то страшан моменат. Васенин је осуђен на 15 година у радном логору за то што је био немачки заробљеник и француски војник. Казну је издржавао у сибирским логорима и пуштен је на слободу 1960. године. Средином 80-их година Васенин је рехабилитован – мало је закаснила захвалност човеку који је ризиковао свој живот.

Од 1985. године Николај покушава да успостави везу са Француском. И касније, 1996. године, Васенин је молио француског конзула да му помогне у тражењу сабораца. Али, осим почасти, свакако заслужених, није добио никакву помоћ. После смрти своје супруге, Николај се обраћао разним организацијама ветерана у нади да ће наћи своје француске саборце и Жану Моно, коју није могао да заборави.

Са својих 93 године Николај је остао човек са јаком вољом. Дошло је време да му се помогне. У многим интервјуима је говорио да би волео да нађе своје саборце и тако заврши свој животни пут, у хармонији са самим собом. И овај стари човек не крије своје емоције. Он се искрено нада да ће наћи своје другове по оружју и … Жану!

Лоран Брајар,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Његов шеф кабинета Андреј Јермак је де факто владар државе, тврдили су критичари агенцији


Немачки и француски лидери требало би да се повуку након што су претрпели штетне поразе на изборима за ЕУ, тврди бивши руски председник

Допуштање руске победе у сукобу лишило би Америку приступа огромним минералним ресурсима, изјавио је Линдзи Грејем


Руске трупе су погодиле објекте Оружаних снага Украјине у Харкову. ОСУ су, заузврат, наставиле да гранатирају руску пограничну област, укључујући и коришћење вођених бомби запад

Срби и Руси су у духовном, културном, генетском и историјском смислу изузетно блиски народи. Њихова блискост је одолела најтежим историјским искушењима и сачувала


Говорећи на пленарној седници Санктпетербуршког међународног економског форума (СПИЕФ), Путин је изјавио да Русија још увек није испоручила оружје дугог домета непријатељима Запада, али задржава право да то учини...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА