BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Школа за роботе

Школа за роботе
27.02.2013. год.

Лабораторија интелектуалне роботске технике отвара се у Каљининграду. Предавачи и студенти Балтичког федералног универзитета ће обучавати роботе ономе што уме обичан човек. Они су уверени да за две деценије андроиди могу да замене космонауте.
Предност андроида пред другим роботима је у томе што он има све пропорције човека – механичке руке, ноге, а у грудима је мотор уместо срца. Другим речима, постоје апарати који могу да наводе машину да препознаје лиокове, људе, да се оријентише у простору. Такав робот може да ради у орбити, рекао је за Глас Русије проректор за иновациони развој Балтичког федералног универзитета Тимур Гарајев.

- Андроид је згодан зато што може да се користи истим уређајима и помагалима којима се користи човек. Не треба посебно слати у орбиту опрему пројектовану за њега. Али треба га учити како би правилно урадио посао.

На обуку Балтички универзитет је примио два „студента андриоида“. Један је странац – француски програмирани андроид NAO. То је универзална платформа за истраживање у области роботске технике и користи се у многим страним и руским високошколским установама. Други ученик је Рус. Њему се посебно радују на универзитету. Јединствени робот АR-60 разрађен је у руском научно-производном обједињењу Андроидна техника. То је машина која личи на човека и поседује навигациони и комуникациони вештачки интелект. Почетком марта БФУ ће бити први и за сада једини власник таквог андроида. За усавршавање вештина антропоморфних робоа направљена је специјална лабораторија, говори Тимур Гарејев:

- То су лабораторија у којој ће се робот усавршавати, обучавати. Тамо ће радити над свим његовим системима од система навигације, позиционирања, стабилности, рефлекса хватања, до његове програмске подршке, интелекта и других карактеристика.

Мада је сада у свету прави бум роботике, осланац се за сада ставља на мехатронику – примењене роботе за решавање уских задатака. На пример, покретна колица за уклањање рушевина на нуклеарним централама у случају хаварије или механичке руке на аутоматским производним линијама. У области стварања вештачког интелекта, посебно код андроида, раде малобројни. То је везано за велике тешкоће, објашњава Гарејев.

- Вештачки интелект може да се усаврши и без робота, који личи на човека. Можете у лабораторији једнсотавно да седнете и да истражите како неурон мозга ради на математичким моделима. То ће такође бити део одељка који спада у тематуку вештачког интелекта. Читаво питање је у томе да када сарађујете са роботом као са машином, која има потпуно ваше пропорције, то није бубица, нису колица. Он има други ситем, он не треба да пада, треба да понавља ваше покрете, да се учи. За научнике БФУ робот је више од робота.

То је полигон за решавање стотина и хиљада задатака у области примењене математике и инжењернга.

Јелена Ковачић,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Бивша чланица АфД-а Олга Петерсен тврди да су власти у Хамбургу планирале да заплене њену децу

Руски Казањ предстојећег лета биће домаћин петог издања Игара БРИКС-а на којима ће под својом заставом наступити и Република Србска.


Свечано отварање 22. Међународног мини баскет фестивала „Рајко Жижић“ одржано је у хали 3 Београдског сајма. Фестивал који окупља младе наде наше кошарке траје од 7. до 9. јуна,...

Да би се то постигло, на власт морају да дођу промировне снаге, изјавио је мађарски премијер


Сукоб у Украјини ће се завршити под условима Москве, изјавио је председник


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА