BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

У Италији се покренуо супервулкан

У Италији се покренуо супервулкан
31.01.2013. год.

Земља се припрема за гигантску експлозију. На Флегрејским пољима Италије, у близини Напуља, оживљава древни вулкан. Сеизмологе брине не само повећање температуре тла у том региону, већ и приметна деформација површине. У далекој прошлости активност супервулкана је утицала на промене климе и у потпуности преобразила нашу планету. Последице могућег буђења вулкана научници се данас чак не усуђују да прогнозирају.

У последње време Флегрејска поља се издижу над нивоом мора три центиметра месечно. Микроземљотреси и нагомилавање гасова у земљи говори о томе да се вулкан припрема за ерупцију. Објашњава доцент геолошког факултета Санкт-Петербуршког државног универзитета Владимир Кирјанов.

- Ако се дешава стабилно уздизање, највероватније је у току пуњење магматског жаришта и због тога бубри тле изнад њега. Флегрејска поља су супервулкан. Јолоустон у САД, Тоба у Индонезији такође су супервулкани, који избацују више од 1000 кубних метара лаве. то су катастрофалне ерупције. У региону Флегрејских поља врло јака ерупција десила се пре око 30-40 хиљада година. Вулкански пепео се до данас налази у Средоземном мору, Бугарској, Украјини, чак на територији Русије. Сада се дешава ново пуњење магматског жаришта и у извесном тренутку до ерупције може да дође.

Ерупције вулкана такве снаге могу да изазову такозвану вулканску зиму. Сумпорни гасови и пепео приликом ерупције доспевају у атмосферу и прекривају земљину куглу. Сунчани зраци не могу да се пробију кроз дебео слој ка земљи, а гасови који се претварају у сумпорну киселину падају на површину планете у облику отровних падавина. Научници тврде да је Земља већ преживела сличну катастрофу пре 74 хиљаде година приликом ерупције вулкана Тоба на индонезијском острву Суматра. То је изазвало промене климе и многобројне људске жртве. Сада ће све бити много горе – довољно је сетити се до каквог је колапса довела слаба активност вулкана на Илсанду 2010. године.

Између осталог, ерпупције супервулкана се дешавају тако ретко да научници не могу да кажу колико времена је потребно да прође од првих знакова активности до ерупције. На Флегрејским пољима 70-их година прошлог века земља се за три године попела за пола метра, због чега су се на многим кућама појавиле пукотине. Али затим је кретање површине значајно ослабило. Ипак пуњење магматске коморе није најпрецизнији показатељ, сматра шеф лабораторије за геофизику и вулканологију Института за физику Земље РАН Алексеј Собисевич.

- То је ипак прилично дуговечан наговештај. Деценијама она може да се пуни, а може и стотинама година. То није актуелан проблем. Многе планине расту 5 центиметара годишње. То је природни процес на Земљи.

По мишљењу експерта, много је занимљивија и важнија природна појава која се бележи данас у Русији на Камчатки у области вулкана Толбачик – тамо се сваког дана дешава и избацивање лаве и подиже се површина.

Научници истичу да се читав вулкански систем Земље данас налази у крањој напетости. Подземни токови испуњени су усијаном магмом која иде ка површини. Да ли ће се то претворити у ерупцију супервулкана или ће се истовремено активизирати ланац малих вулкана – све то ће имати значајне последице за становнике Земље.

Наталија Коваљенко,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: en.wikipedia.org/ Donar Reiskoffer/cc-by-sa 3.0/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Говорећи на пленарној седници Санктпетербуршког међународног економског форума (СПИЕФ), Путин је изјавио да Русија још увек није испоручила оружје дугог домета непријатељима Запада, али задржава право да то учини...


Министарка одбране Клаудија Танер критиковала је западне државе што су дозволиле Кијеву да употреби своје оружје за напад на Русију


Бивша чланица АфД-а Олга Петерсен тврди да су власти у Хамбургу планирале да заплене њену децу

Руски Казањ предстојећег лета биће домаћин петог издања Игара БРИКС-а на којима ће под својом заставом наступити и Република Србска.


Свечано отварање 22. Међународног мини баскет фестивала „Рајко Жижић“ одржано је у хали 3 Београдског сајма. Фестивал који окупља младе наде наше кошарке траје од 7. до 9. јуна,...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА