BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Почели преговори о влади - шта ли ће рећи СПС

Почели преговори о влади - шта ли ће рећи СПС
13.05.2008. год.

Само што се изборна грозница завршила, Србија је пред агонијом формирања владе, а преговори су почели на релацији Коштуница-Николић. Како закон налаже, влада мора бити формирана до 15. септембра, у супротном следи ново гласање. У свим варијантама, како се чини, у главној улози је коалиција СПС-ПУПС-ЈС којој се отварају невероватне могућности за преговоре и калкулисање. Посебно се истиче улога лидера Јединствене Србије Драгана Марковића-Палме, на која у „европејском” табору „типују” да би могао да им се приклони. Палма се огласио на конференцији за новинаре и поручио да ће остати веран коалицији са СПС-ом и ПУПС-ом и истакао да будућност Србије види у ЕУ - али с Косовом и Метохијом. Лидер Коалиције ДСС - НС Војислав Коштуница и заменик председника Српске радикалне странке Томислав Николић разговарали су дан по одржању избора о формирању будуће владе, изјавио је Танјугу портпарол ДСС-а Андреја Младеновић.

Генерални секретар радикала Александар Вучић рекао је да договор још није постигнут, али да постоји значајан консензус о питањима важним за будућност Србије. Функционер СРС није желео да каже да ли је у разговору Николића и Коштунице прецизирано ко би био будући премијер, али је изразио очекивање да ће преговори ускоро бити окончани.

„Данас су обављени први разговори председника Демократске странке Србије Коштунице и заменика председника Српске радикалне странке господина Николића о карактеру и циљевима будуће владе”, рекао је Младеновић.

И радикали и „народњаци” најавили су за данас разговоре са коалицојом социјалиста.

„У наредном периоду разговараћемо са СРС, СПС и странкама које су окупљене око Странке демократске акције Сулејмана Угљанина”, рекао је Младеновић. Он је нагласио да, што се тиче ДСС-а, та странка ће „направити коалицију у кругу ових странака које су поменуте или ће странка ДСС и коалиција ДСС-НС ићи у опозицију”.

Према многима звезда изборне вечери, Ивица Дачић изјавио је да је спреман да се већ данас састане са Војиславом Коштуницом.

Борис Тадић је у слављеничком расположењу потврдио да Владу треба хитно формирати, да је спреман да разговара са свима, али је најавио да ће премијер бити из ДС-а и да Коштуница на ту функцију више неће моћи да рачуна. Као услов за формирање владе Тадић је истакао поштовање пет принципа на којима његова странка инсистира.

Томислав Николић је сигуран да ће влада бити формирана брзо и да ће је чинити СРС, ДСС-НС и СПС-ПУПС-ЈС, а идеју је очигледно већ почео да реализује. Истина, он је у изборној ноћи и навео да ако ови преговори не уроде плодом СРС ће почети припреме за нове изборе.
Ко ће с ким на три начина
Судећи по овим изјавама, Србију чекају три сценарија, о којима пише и београдска штампа. У сва три „филма” у главној улози је коалиција СПС-ПУПС-ЈС којој се отварају невероватне могућности за преговоре и калкулисање шта се све може добити са 20 посланика у републичком парламенту.

Према првом сценарију, оном о коме је говорио Томислав Николић влада састављена од СРС, ДСС-НС и СПС-ПУПС-ЈС имала би 127 посланика, што је тек за једног посланика више од неопходног броја за формирање Владе.

Друга калкулација, на челу са Тадићевом коалицијом исто би окупила 127 посланика, а у ту владу би ушли коалиција СПС-ПУПС-ЈС и националне мањине. У овој комбинаторици не спомиње се ЛДП који је спреман за разговоре са Тадићем, али искључује могућност сарадње са СПС-ом. Истина, осећања су обострана.

Трећи сценарио говори да би најјача влада била она која је недавно пала - односно влада „европејаца” и „народњака”, али за сада, судећи по изјавама Коштунице, али и нешто „мекшег” Тадића, ту преговора више нема па могућност формирања владе коју би подржало 133 посланика, пада у воду.



  • Извор
  • Мондо
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руске трупе су погодиле објекте Оружаних снага Украјине у Харкову. ОСУ су, заузврат, наставиле да гранатирају руску пограничну област, укључујући и коришћење вођених бомби запад


Срби и Руси су у духовном, културном, генетском и историјском смислу изузетно блиски народи. Њихова блискост је одолела најтежим историјским искушењима и сачувала

Говорећи на пленарној седници Санктпетербуршког међународног економског форума (СПИЕФ), Путин је изјавио да Русија још увек није испоручила оружје дугог домета непријатељима Запада, али задржава право да то учини...


Министарка одбране Клаудија Танер критиковала је западне државе што су дозволиле Кијеву да употреби своје оружје за напад на Русију


Бивша чланица АфД-а Олга Петерсен тврди да су власти у Хамбургу планирале да заплене њену децу


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА