BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

„Вранац” црмнички бренд

„Вранац” црмнички бренд
29.01.2012. год.

 

 
БАР – Након два помјерена термина због лошег врмена у Вирпазару је јуче коначно одржана традиционална 15. по реду фешта под називом „Дани вина и укљеве”. Осим дегустације и продаје вина и производа из овог краја, одржан је и богат културно-умјетнички програм. 
На платоу у срцу Вирпазара, на лијепо украшеним и богато опремљеним штандовима, своје производе представило је око четрдесетак излагача који су излагали вино, ракију и остале познате производе из овог краја, маслине, маслиново уље, а на више мјеста пржене су укљеве, месо на роштиљу и точено вино. 
Фестивал је отворио министар пољопривреде Тарзан Милошевић, који је истакао да се Црна Гора може окарактерисати као виноградарска земља, иако се грожђе производи на свега 4.500 хектара. 
– Укупно 35 већих и мањих винарија годишње произведе око 17 милиона литара вина, од чега 5,7 милиона литара извозимо из Црне Горе. Култ вина је брижно његован у Црној Гори стољећима. Организација ове и низа сличних манифестација широм Црне Горе одраз је нашег одговорног односа према потреби да развијамо и активирамо пољопривредне потенцијале у држави. У жељи да сачувамо и мудро експлоатишемо природне ресурсе, уважавајући екоклиматске и амбијенталне услове сваког дијела Црне Горе, перманентно ћемо настојати да препознамо интерес, и развојном пољопривредном политиком, кроз реализацију агробуџетских пројеката, подстицајних мјера, као и сарадњу са међународним организацијама и институцијама, задовољимо потребе према пољопривредним произвођачима, те оплеменимо неискоришћене пољопривредне капацитете. Ово се прије свега односи на младе произвођаче, који ће своју егзистенцију потражити у области производње хране и даљем развоју црногорског аграра. За своје потребе виноградари и рибари ће имати подршку Владе – обећао је министар Милошевић. 
Предсједник МЗ Црмница Ђуро Марковић је нагласио да је фестивал традиционална манифестација у служби повратка селу, чувању традиције у производњи чувеног црмничког вина које се прије више вјекова пило и служило на царским и краљевским европским и свјетским дворовима. 
– Претходни фестивали који су одржани у потпуности су оправдали свој циљ. У великом су допринијели развоју виноградарства и очувању аутохтоних сорти винове лозе вранца на просторима Црмнице и на свим просторима Црне Горе гдје винова лоза успијева. Црмницу је природа даривала вином и рибом. Црмница је колијевка винове лозе, а њено вино је њен бренд. Захваљујући фестивалу развио се такмичарски дух виноградара за што квалитетнијом производњом вина, обновљени су стари виногради, подигнути нови подруми који не заостају по свом изгледу за онима како у земљи тако и у иностранству. Захваљујући Министарству пољопривреде и Општини Бар, савјетодавне службе Биотехничког института и Агрокомбината 13. јул - АД „Плантаже", као носиоце виноградарства у Црној Гори, данас увелико савремено виноградаримо и производимо квалитетно вино, користећи при томе најсавременије агротехничке мјере и европска достигнућа у виноградарству. За­хваљујући томе црмнички виноградари на свим такмичењима у окружењу и Европи освајају дипломе, медаље и пехаре за изузетан врхунски производ, црмничко вино „Вранац". Овај фестивал је покренуо многе фестивале хране по Црној Гори, и означио повратак селу – истакао је Марковић.
Утемељивач фестивала вина и укљеве је НВО „Дани Скадарског језера", на шта је подсјетио предсједник Драго Лековић. 
Познати црмнички винар Илија Клисић, власник Винарије „Браћа Клисић" из Лимљана, каже да је квалитет вина прошле године био најбољи последњих година, можда и деценију.
– Удружење винара и виноградара „Црмнички вранац" предлаже да се ова манифестација одржава крајем фебруара или почетком марта, и то у заједници са ТО Бар, јер тада неће бити ни поплава ни хладноће – предложио је Клисић који је учесник многих сајмова у окружењу, и добитник разних признања. 
Док се вино пило, са платоа је одзвањала пјесма, игра, уз пратњу добрих вибрација КУД „Јединство", Здравка Ђурановића, Зорана Калезића, Маринка Павићевића, Николу Бушковића, „Бјелопољских тамбураша”...
Фестивал су организовали НВО „Дани Скадарског језера", МЗ Црмница и Удружења винара и виноградара Црмнице, уз подршку Министарства пољопривреде и Општине Бар. Уз фестивал је, као и увијек, и Туристичка организација Бар, а затим и „Аг­ро­ко­мб­инат 13. јул" – АД „Пл­антаже", ЈП „Комуналне дјелатности" и ЈП „Водовод и канализација".
Д.СТОЈАНОВИЋ
 
Килограм укљева од четири до пет еура
Код угоститеља Жарка Стојановића димио се роштиљ. На ћумур се пекла укљева и продавала по цијени од 2,5 еура, хамбургери и вјешалице били су по 1,5 еура, а специјалитет, сува укљева, 3,5 еура. Чаша црног вина коштала је један еуро. 
Иако произвођачи кажу да у језеру нема довољно укљеве, на штанду Зорице из Додоша било је купаца. Она је ипак очекивала да ће интересовање бити веће.
– Осушила сам 200 кила укљеве, и продајем је по цијени од 4 до 5 еура. Прошле године било је боље. Донијела сам 300 килограма и продала по цијени од 3 еура – каже Зорица.
 
Поштују традицију, прате науку
Виноградар из црмничког села Сотонићи Драган Којичић је на свом штанду изложио вино „Вранац" из 1973, 2005, 2008. и 2011. године.
– Производим вино поштујући традицију, али пратећи и науку – нагласио је Којичић. 
Наташа Пламенац је на свом штанду изложила производе марке „Конте", вино и ракију. Наглашава да је година била добра, што је дало и квалитетна вина. 
– Производња вина у Црној Гори се у последње вријеме, посебно у подгоричком базену, повећала, усађено је много лоза, тако да Црмничани морају водити рачуна о свом квалитету, јер само тако могу наћи своје мјесто на винском пробирљивом тржишту – каже Пламенац.
По први пут на овом фестивалу производе је изложио Младен Капа из Лимљана. Поред четири врсте вина, на штанду је изложио ракију ораховачу, коју прави 15 година, затим, домаћу ракију морач, пелимача...
– Ово је породична традиција стара вјековима, али је интересантно да сам ја први из породице који је почео да комерцијализује производе – наглашава Капа. 
Вебија Абазовић, познати барски маслинар, каже да је ово одлична манифестација, и могућност да се на штандовима нађу еколошки производи из крајева барске општине.


  • Извор
  • Дан


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Бивша чланица АфД-а Олга Петерсен тврди да су власти у Хамбургу планирале да заплене њену децу

Руски Казањ предстојећег лета биће домаћин петог издања Игара БРИКС-а на којима ће под својом заставом наступити и Република Србска.


Свечано отварање 22. Међународног мини баскет фестивала „Рајко Жижић“ одржано је у хали 3 Београдског сајма. Фестивал који окупља младе наде наше кошарке траје од 7. до 9. јуна,...

Да би се то постигло, на власт морају да дођу промировне снаге, изјавио је мађарски премијер


Сукоб у Украјини ће се завршити под условима Москве, изјавио је председник


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА