BitLab хостинг
Почетна страница > Новости
Иван Трајковић

Будућност Србије је у Европској унији

Будућност Србије  је у Европској унији
04.11.2011. год.
Интервју са Срђаном Срећковићем, министром Вера и дијаспоре Србије

Колико је Србија стварно близу ЕУ? 

Са своје стране Србија је учинила максималан напор у оквиру реформе свога унутрашњег друштвено политичког система, како би што спремније дочекла одлуку Савета министара о судбини приступања европским интеграцијама. Политичка сагласност у земљи постоји о томе да Србија мора у Европску унију и на томе раде све владине институције. Деветог децембра Савет министара Европске уније одлучиће о нашем статусу. Мислим да би Србија требала да добије не само статус кандидата него и датум за почетак преговора о приступању ЕУ. Будућност Србије свкако је у Европској унији, због свих наших грађана, због напретка и развитка државе и сви државни капацитети усмерени су ка том циљу. Колико је то близу или далеко од оцене европских институција, знаћемо веома брзо, за мање од месец дана. Ја сам оптимиста по том питању.

Реформе због ЕУ или реформе због нас самих?

И једно и друго.Србија мора да се реформише у потпуност и до краја, пре свега изнутра, у домаћем законодавству, у нашој пракси, односима, понашању људи... Да се помири са свима у своме најближем у окружењу, са државама и народима региона и кроз регионалне пројекте и добросуседску сарадњу, ти односи, те реформе ће нас приближити Европској унији. Не само Србију, већ и све државе у нашем најближем суседству. Има закона, веома битних, у Србији које још усаглашавамо, због тешког, идеолошког наслеђа које носимо као бреме, али политичким консензусом да нам је Европска унија приоритет, сигуран сам да ћемо и те несугласице превазићи, и са новим реформисаним законима, ставити тачку на прошлост и посветити се будућности у породици европских развијених народа и држава.

Коалиције у Србији као судбина политичког живота?

Коалиције су саставни део политичке сцене у свакој држави, у сваком политичком систему. Сродни програми, заједнички погледи на поједине проблеме и стање у друштву, лакши пут до освајања посланичких мандата, жеља да се што квалитетније народу представи а потом и оствари свој политички програм, тера странке да се приближавају једна другој и да формирају предизборне или постизборне коалиције. Коалиције су у Србији, од постанка вишестраначког система имале веома запажену, а најчешће и одлучујућу политичку улогу на изборим али у друштву уопште. Сетимо се ДЕПОС-а, па ДОС-а, За европску Србију, данас... Све су то биле озбиљне групације које су доносиле нов квалитет у политички живот Србије и освајали још један додатни, степен демократије неопходне за учвршћивање прихватљивих демократских принципа и односа код нас. Јасно је да ће и на следећим изборима у Србији доћи до таквог прегруписавања странака, стврањем сродних коалиција, које ће, свака са својом политичком платформом изаћи пред бираче.

Колико је Ваше министарство допринело реформама у Србији?

У области сарадње са дијаспоруом ово Министарство вера и дијаспоре, у овом мандату, урадило је више од целокупног досадашњег односа наше државе према дијаспори. Усвајањем читавог сета Законских и подзаконских докумената, од усвајања првог Закона о дијаспори и Србима у региону, па преко конституисања сви нових институција формираних по слову тог закона, као што су Савет за односе са Србима у региону, на чијем челу је председник Републике, Скупштина дијаспоре и Срба у региону, највише представничко тело дијаспоре и Срба у региону, коју чине 45 делегата из целе српске дијаспоре, па Савет за дијаспору... Донета је и Стратегије очувања и јачања односа матичне државе и дијаспоре, као и матичне државе и Срба у региону, а у току је израда Акционог плана на основу те Стратегије. Доношењем ових аката и оваквим приступом државе према својим људима који живе ван њених граница фактички је профункционисала институционална и законска сарадња са дијаспором и Србима у региону. Да то јесу реформски закони и реформски приступ овом питању говоре и чињенице да је Хрватаска готово у потпуности преписала наш Закон о дијаспори и Србима у региону, и ових дана њихов Парламент га усваја. Исти је случај и у Словенији, која ће такође донети свој Закон о дијаспори по угледу на наш, док су готово све регионалне конфренције посвећене миграцијама и дијаспори, посвећене управо, у добром свом делу, анлализи наших законских решења, као доброг модела у регулисању односа државе и дијаспоре и дају се препоруке државама да у складу са нашим законом доносе сличана законска решења у својим срединама. То све говори да је Министарство на чијем сам челу, по оним питањима за која имамо законску надлежност, у великој мери, дало велики допринос општим реформама политичког и друштвеног система у Србији

Ваши будући планови у раду?

Надам се да ћу дати макар мали допринос наставку процеса модернизације земље  

 



  • Извор
  • Иван Трајковић


Коментара (4) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Специјализовани кривични суд одредио је истражни притвор осумњиченом у случају пуцњаве на Роберта Фица


Напори Берлина да Украјини испоручи више Патриот батерија се наводно суочава са невољношћу других земаља


Високи амерички дипломата жели да се Украјини да дозвола да користи америчко оружје ван својих граница

Припремљена је мапа пута у очекивању могућег присвајања руских државних средстава од стране Вашингтона


Кинеска војска, морнарица, ракетне и ваздушне снаге вежбаће „прецизне ударе на кључне циљеве“


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА