BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Србе обмањују грађанском државом

Србе обмањују грађанском државом
15.05.2007. год.
Срби у Црној Гори су дискриминисани, а могу на овим просторима опстати једино ако успију да створе адекватну економску основу, оцијењено је, између осталог, на јучерашњем округлом столу који је у Подгорици организовао Економски савјет Српске народне странке. Предсједник СНС-а Андрија Мандић казао је да се та партија и "Српска листа" залажу да Црна Гора буде уставом дефинисана као држава равноправних грађана и народа због тога што је на сцени дискриминација Срба на сваком кораку.
- Очигледно је грађански концепт само добар изговор власти да настави са дискриминацијом српског народа. Да нема те дискриминације сигурно бисмо се залагали да Црна Гора буде држава равноправих грађана. "Српска листа" жели да се Црна Гора уреди тако да је сви грађани и народи који у њој живе доживљавају као своју државу. Веома је важно да нашим пријатељима у сусједству и међународној заједници докажемо да су Срби у Црној Гори дикриминисани. И већ сада све више људи од Вашингтона до Брисела поставља питање црногорској власти какав је положај Срба. То се питање до сада постављало само за Албанце - казао је Мандић.
Он је навео низ примјера дискриминације Срба приликом запошљавања. Како је додао, чак се и у фирмама из Србије које послују у Црној Гори осјећа дискриминација Срба.
- Телеком Србије, који стиже у Црну Гору, расписао је конкурс за пријем запослених и објавио га у новини коју не читају Срби. И тамо се, према информацијама које имамо, води рачуна да на руководећа мјеста дођу провјерени кадрови који су и раније у Црној Гори спроводили антисрпску политику - казао је Мандић.
Предсједник Економског савјета СНС-а Страхиња Булајић казао је да је економија од посебног значаја за српски народ у Црној Гори.
- Веза са Србијом је срушена, а Црна Гора је изгледа постала америчка војна база, али и руска економска територија. Ово је земља чуда у којој ће на руској територији амерички војници моћи да раде шта хоће. Таква земља жели да буде дио Европске Уније а можда дијелом територије и Велике Албаније. Утисак је да се Црна Гора растеже и да граница пуцања није далеко. У таквој ситуацији српски народ тражи равноправност са осталима у економском и политичком смислу - казао је, поред осталог, Булајић.
Члан Економског савјета Љубомир Маџар, коментаришући Нацрт устава, рекао је да му се "много више допада да Црна Гора буде држава грађана".
- Црна Гора је етнички хетерогена и ако се прихвати да су народи носиоци сувренитета питање је који, а које изоставити. Сматрам да вјера и нација треба да буду ствар приватног опредјељења - казао је Маџар.
Он је додао да државни симболи не треба да садрже вјерска обиљежја а заложио се и да се уставом не прописује да држава финансијски помаже вјерске заједнице.
- "Српска листа" је дала алтернативу у којој се инсистира на националном кључу приликом запошљавања. Свјестан сам разлога, али има и аргумената против тога. Има много националних заједница и тешко је наћи правично рјешење. Тамо гдје има националног кључа, то подразумијева и да би на нека мјеста у државним органима дошли људи одабрани не увијек по критеријуму стручности - казао је Маџар. Он је додао да би и права мањина требало ограничити а преко те границе дати могућност да их остварују о свом трошку.
Професор Данијел Цвјетичанин казао је да је положај српског народа у Црној Гори отежан након стицања њене независности.
- Нацрт устава већ на почетку има одредбе које би могле бити наговјештај дискриминације и то не само српског народа. Бојим се да ће управо овакав устав подстаћи дискриминацију - казао је Цвјетичанин, и додао да Црна Гора нема разлога да уводи, односно измишља нови језик.
Цвјетичанин је замјерио опозиционим партијама да подржавају антилиберални модел који је изградила власт.
- Оно што се у Црној Гори десетак година потурало као либерални модел уствари је био контролни модел, и антитржишни систем који сада доживљава врхунац просперитета. Сада Црна Гора доживљава врхунац благостања, јер количина новца која се тренутно у њу слива је непоновљива. Црна Гора једе своју будућност и све је распродато. Огромне штете које је Црна Гора имала, има и које ће имати управо су посљедица антилибералног модела који постаје, нажалост, заштитни знак црногорске опозиције. Опозиција мора коначно да раскринка лицемјерје власти да спроводи либерални економски модел - закључио је Цвјетичанин.
Савјетник предсједника СНС-а Миша Ђурковић упозорио је да српски народ у Црној Гори не може опстати ако не обезбиједи адекватну економску основу.
- СНС жели да дође на власт. Та партија не жели да довијека буде у опозицији а да Срби постану социјална категорија. Желимо да Србе уведемо у ред богатих људи спремних да државу уреде на најбољи начин - казао је Ђурковић.
Васко Радуловић сматра да је наредни период критичан за Србе у Црној Гори.
- Ако се не уради довољно на економском, политичком и пропагандном плану, биће на наредном попису много мање Срба и оних који говоре српским језиком и иду у српску цркву. Морају се направити организације и центри у којима ће се Срби окупљати, неопходно је имати српску телевизију, новине...Све то је немогуће без неке помоћи - казао је Радуловић.

Драгаш: Само интерес Србина спасава

- Потребно је да се изради економски програм СНС-а. Само интереси могу да споје људе. Предлажем да СНС у року од 90 дана изађе са оперативним економским програмом који ће садржати пресјек стања, предлог мјера, износ потребних средстава и како повезати све заинтересоване - казао је Бранко Драгаш, предлажући формирање српске пословне берзе ради лакше сарадње.

Света водица

По оцјени члана Економског савјета СНС-а Момира Булатовића, одредбе везане за економска питања у Нацрту устава су "као света водица - не зна се да ли ће бити од користи, а не може да нашкоди". Он је додао да постојеће стање на социјалном плану може бити озбиљна препрека даљег економског развоја, који је предуслов за европске интеграције. Он је као куриозитет навео чињеницу да се у Нацрту устава нигдје не наводи која је валута у званичној употреби. Како је нагласио, економска стварност Црне Горе је забрињавајућа, а устав неће ријешити те проблеме.

  • Извор
  • dan.cg.yu
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

У неким случајевима и до 50% бензина који Кијев додељује заврши у приватним рукама, преноси Страна.уа


Амерички узбуњивач изјавио је да су резултати парламентарних избора у блоку лош знак за америчког председника Џоа Бајдена

Његов шеф кабинета Андреј Јермак је де факто владар државе, тврдили су критичари агенцији


Немачки и француски лидери требало би да се повуку након што су претрпели штетне поразе на изборима за ЕУ, тврди бивши руски председник

Допуштање руске победе у сукобу лишило би Америку приступа огромним минералним ресурсима, изјавио је Линдзи Грејем


Руске трупе су погодиле објекте Оружаних снага Украјине у Харкову. ОСУ су, заузврат, наставиле да гранатирају руску пограничну област, укључујући и коришћење вођених бомби запад


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА