BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Враћено звоно московског манастира из САД

Враћено звоно московског манастира из САД
08.09.2007. год.

Једно од звона са звоника московског манастира Светог Данијела враћено је у Москву након што је звонило више од 70 година у САД - рекао је портпарол Фондације историјске заоставштине "Свјаз времјон" (Веза времена).

Звоно тешко две тоне четврто је по величини од 18 звона које су бољшевици продали америчком индустријалцу 1930. године, који га је касније дао Универзитету Харвард.

"Авион из Њујорка управо је слетео на аеродром Шереметјево носећи звоно", рекао је Александар Петров из фодације "Свјаз времјон".

Звоно ће бити представљено јавности 12. септембра током обележавања дана Светог Данијела.

Манастир Светог Данијела потиче из 1280. године, када је на том месту свети принц Данијел подигао цркву од дрвета, на десној страни реке Москве. Принц Данијел био је најмлађи син принца Александра Невског.

Овај манастир играо је важну улогу у одбрани јужних граница Москве. Татарско-монголска војска поражена је 1591. године испод зидина овог манастира. Војници цара Василија Шујског поразили су 1606. године побуњенике Болотњикова.

Манастир је 1610. године спалио лажни Дмитрије Други, али је обновљен и опасан зидом од цигала са седам кула.

Француски војници су 1812. године опљачкали и оскрнавили манастир. Највеће звоно из овог манастира тежине 12 тона изливено је 1890. године у фабрици "Финландски" у Москви.

Према споразуму који је потписан у марту, преосталих 17 звона биће враћено до јесени 2008. године. Совјетске власти затвориле су манастир током 30-тих година и планирале да звона истопе. Међутим, индустријалац Чарлс Крејн рекао је да је спреман да плати звона у вредности бронзе од које су направљени.

Након тога он их је поклонио Универзитету Харвард и 1931. године звона су уграђена у кулу у кампусу Универзитета да звоне на сваких 15 минута сваке недеље и празником, као и да означавају почетак неких спортских игара.

Још од средине 80-тих власти у Русији покушавале су да испослују да се звона врате, али напредак је учињен тек 2004. године, када је фондација "Свјаз времјон" преузела све трошкове репатријације.

Један од услова из тог споразума био је да се направи реплика звона и копије су стигле у Њујорк крајем августа.

Руски патријарх Алексиј Други рекао је да су реплике "најлепша црквена уметност у модерној историји" и освештао их.



  • Извор
  • Мондо
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Да би се то постигло, на власт морају да дођу промировне снаге, изјавио је мађарски премијер


Сукоб у Украјини ће се завршити под условима Москве, изјавио је председник

Руске трупе су ноћу извеле серију беспилотних летелица камиказа на различите циљеве украјинских формација. У Гребенки, Кијевска област, Герани су погодили складишта нафте у Харк


Мађарски премијер тврди да се ЕУ приближава тачки без повратка у Украјини која би могла довести до војног сукоба са Русијом.

Тренд је углавном био вођен секторима који нису ресурси, рекао је председник


Руске трупе су извршиле ударе на положаје Оружаних снага Украјине у позадинским областима територије под контролом кијевског режима, укључујући и област Хмељницки. ОСУ су изврши


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА