BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Терориста радо виђен гост код дипломата САД, земаља ЕУ и НАТО-а

Терориста радо виђен гост код дипломата САД, земаља ЕУ и НАТО-а
25.10.2017. год.


Некадашњи авганистански „господар рата“ и блиски савезник Ал Каиде и талибана Гулбудин Хекматјар постао је пријатељ САД, ЕУ и НАТО-а, пише „Гардијан“.

Хекматјар се годинама налазио на списковима терориста за којима је расписана међународна потерница, али од маја, када се вратио у Кабул, он је постао радо виђен гост на састанцима са високо рангираним дипломатама САД, земаља ЕУ и НАТО-а.

Ратни злочини за које је Хекматјар оптуживан опроштени су му када је склопљен мировни договор с Владом Авганистана, а он данас тврди да једини може да уједини Авганистанце. На питање о одговорности за злочине, међу којима су гранатирање цивила, организовање атентата и нестанака политичких противника, он их лаконски одбацује као „лажи“.

Хекматјар је данас лидер странке Хезб ел ислами, једне од најјачих у држави, са снажном подршком у бирачком телу.

У Авганистану је дуго важио за хероја. Током 1980-их, од САД је добио више помоћи током борбе против СССР-а него иједан други муџахедин, а међу Авганистанцима је важио за вођу покрета отпора, пише „Гардијан“.


Међутим, током рата у Авганистану, Хекматјар је оптуживан за неконтролисано бомбардовање Кабула, а његове присталице за управљање логорима за мучење и организовање напада киселином на жене.

Он се касније окренуо против својих америчких заштитника, када је подржавао и организовао нападе на америчке војнике и цивиле у Авганистану. Сам је тврдио да је помогао Осами бин Ладену да 2001. године побегне у планине Тора Бора. Он и данас одржава контакте с талибанима.

„Њихови ставови су се променили. Талибани сада више желе мир. Требало би да раширимо руке и прихватимо преговоре, и требало би да прихватимо њихове разумне услове“, рекао је он.

Као део мировног споразума, Уједињене нације су скинуле Хекматјара с листе особа на које се односе санкције, а ЕУ се обавезала да донира три милиона евра за примену споразума.

„Хјуман рајтс воч“ је споразум оценио као „увреду за жртве стравичних злочина“, чиме се у Авганистану ствара „култура некажњивости“, уз пуну подршку владе и страних донатора.


  • Извор
  • фото: Гулбудин Хекматјар (десно) 1987 / AFP/Getty Images/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Često smo svedoci da poznati umetnici ne stvaraju samo zbog svojih novih izložbi, kataloga i u komercijalne svrhe, već i u službi humanosti.


Москва би могла да поремети дипломатску кампању Кијева представљањем алтернативе својој „формули мира“, изјавио је украјински председник

Амерички државни секретар тврди да је добро што покојни председник више не може да чини „ужасна дела”


Пекинг је сличне тврдње Вашингтона назвао „неоснованим“ и „неприхватљивим“

Канцелар Олаф Шолц упозорио је да би такав потез довео НАТО у директан сукоб са Русијом


Канцелар Олаф Шолц упозорио је да би такав потез довео НАТО у директан сукоб са Русијом


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА