BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

У истом боју и истом гробу са србском браћом

У истом боју и истом гробу са србском браћом
28.11.2016. год.
Проклети митраљез сипао је паклену ватру и два зрна смртоносно погодише – једно Леона у трбух, а друго његовог Вељка у груди и обојица падоше…


Међу шест стотина Јевреја ратника, од око 8.000 јеврејских житеља у предратној Србији, неколико стотина рањених и трајно осакаћених у балканским и Великом рату један је био и поднаредник – ђак 1. чете 2. батаљона 4. пука – Леон Б. Лебл. Не напунивши 22. годину, Леон је дочекао почетак рата као студент филозофије, писар Универзитета и журналиста. Рођен 1892. године у Београду, погинуо је 29. новембра 1914. у Степојевачким шанчевима, код села Лесковац, на Космају.

Командант пука Милутин Стефановић са бојног поља пише Калману Леблу, брату покојног Леона, да прикупљајући податке као грађу за историју пука и „овог Великог нашег рата, у којој прво место заузимају наши пали јунаци”, није из тих редова могао изоставити ни почившег Леона. Он му пише детаљно о касним данима новембра и офанзиви, када је непријатељ, тучен и гоњен неколико дана, решио да зада тежак ударац на положају код села Лесковац, на десној обали реке Бељанице, а непријатељски положај био претворен у дубоке ровове и поседнут пешадијом, митраљезима и топовима.

Пред вече 28. новембра, 4. пук је сустигао непријатеља. Одмах су израђени прелази преко Бељанице и под заклоном мрака пребачени делови пука, који су непријатеља напали још исте ноћи, проведене у борби. У зору је пребачено и остало људство, а јака и крвава почела је још од раног јутра.

„Непријатељ је био упоран и сипао је смртоносну ватру из својих ровова, али она није могла зауставити нити је зауставила наш напад. У 1.30 по подне дошао је моменат и наредио сам јуриш. На овај знак сви су јурнули са бајонетима на непријатеља у рововима. Налет и јуриш немогуће је описати – довољно је да кажем да су сви ишли као таласи или, још тачније, као бујица, која све пред собом руши, обара и ништи. Међу првима који су полетели на непријатеља, неустрашиво и непоколебљиво био је Ваш брат поднаредник Леон, јер је његова чета и он са својом десетином био у првом борбеном реду”, наводи у писму командант Стефановић.

Он још додаје да војници који су Леона необично заволели и због његове личне храбрости, веселости и веома лепог опхођења, нису га ни за стопу оставили, а да су непосредно уз њега били каплар Миљенко Ршумовић и редови Тома Терзић и Вељко Бјеловић. За време овог јуриша непријатељске пушке и митраљези косили су јунаке, али их то није зауставило и они у свом налету ускочише у непријатељске ровове и непријатеља сломише. Но овај упоран, отвори убиствену ватру из другог реда. Леон и редови легоше по земљи, јер пред њима не беше рова, па отворише брзу паљбу. У тој најјачој ватри, пише даље Стефановић, чуо се глас и команда поднаредника Леона: „Добро нанишаните, само добро нанишаните!”

После кратког застајка требало се кренути и јуришати и на следећи низ ровова и редови се кретоше, али једно зрно из митраљеза не даде Леону даље, удари га у десну ногу више колена, у бутину, но оно не беше смртоносно, али не беше ни последње. Редов Вељко Бјеловић одмах је притрчао, расекао чакшире и превио му рану. Проклети митраљез сипао је непрекидно паклену ватру и још два зрна смртоносно погодише – једно Леона у трбух, а друго његовог Вељка у груди и обојица падоше, не знајући више један за другога. Судбина је хтела да је Леон остао непомичан занавек, а Вељко је рану преболео.

„Ето тако је наш Леон храбро, јуначки пао ниуколико се не разликујући од његових храбрих сабораца, а за част, славу и величину наше опште мајке Србије! Извините Леонове млађе другове, што се у брзини не сетише верске разлике и Леонов гроб обележише истим знаком као и гробове осталих другова…”, завршава своје писмо командант 4. пука Милутин Стефановић.

Олга Јанковић,
Политика



  • Извор
  • Леон Б. Лебл (Фото приватна архива)/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Срби и Руси су у духовном, културном, генетском и историјском смислу изузетно блиски народи. Њихова блискост је одолела најтежим историјским искушењима и сачувала


Говорећи на пленарној седници Санктпетербуршког међународног економског форума (СПИЕФ), Путин је изјавио да Русија још увек није испоручила оружје дугог домета непријатељима Запада, али задржава право да то учини...

Министарка одбране Клаудија Танер критиковала је западне државе што су дозволиле Кијеву да употреби своје оружје за напад на Русију


Бивша чланица АфД-а Олга Петерсен тврди да су власти у Хамбургу планирале да заплене њену децу


Руски Казањ предстојећег лета биће домаћин петог издања Игара БРИКС-а на којима ће под својом заставом наступити и Република Србска.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА