BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Зашто србска "мученица" мучи извознике

24.10.2016. год.


Шта стоји на путу српске ракије да постане регионални и глобални бренд и како ће на њену производњу утицати повећање акциза на ниво увозних алкохолних пића, које се најављује до нове године, а на шта нас обавезују европска правила.

Закон је јасан: ракијом сме да се назове само пиће добијено ферментацијом 100 одсто воћа. To je велика предност у односу на земље које национална пића праве од пиринча или кукуруза. Али да би заузели више места на иностраним рафовима, произвођачи кажу да је потребна државна стратегија и помоћ, пре свега при извозу.

"Приликом извоза у Кину, припрема документације, превод, укључујући и превод етикете и усклађивање са њиховом лабораторијом, трајало је од девет месеци до годину дана. Нама није до краја јасно шта држава планира са овим пићем и да ли има озбиљне планове", указује Димитрије Стевановић из "Ракија бара".

У земљи у којој се воће релативно лако и јефтино узгаја, воћну ракију производи свега 400 регистрованих дестилерија, а тек тридесетак њих успе и да је извози. Око шездесет одсто алкохолних пића у Србији се прода у илегалним токовима. Иначе, две трећине произвођачке цене ракије јесу таксе.

"С те стране држава би требало да нађе неки механизам и да заштити домаће произвођаче и производњу ракије као национални производ, и тиме и олакша амбијент за рад. Без увођења стандардизације и јасног дефинисања квалитета производа, ми никада нећемо моћи ни да будемо конкурентни", напомиње Иван Урошевић из Групације произвођача ракије у Привредној комори Србије.

Охрабрује податак да се све више пију висококвалитетне воћне ракије и то углавном уместо вискија, кажу познаваоци домаћег тржишта. Али да би шљивовица постала препознатљиво пиће из Србије и уз друге воћне ракије освојила светско тржиште, неопходно је системско деловање државе. 

"Ништа се деценијама не ради на заштити географског порекла у међународним оквирима, односно заштити технологије. Лако је заштитити жиг, брендове, али технологију као што су Французи заштитили коњак, Мексиканци текилу – ми немамо", указује Нинослав Никичевић са Пољопривредног факултета у Београду.

И они који је производе, али и они који је пију сагласни су: ракија има потенцијал да постане глобални бренд. Ипак, стручњаци кажу, пре тога је неопходно увести строже контроле и пре свега спречити да се ракијом називају производи од рафинисаног алкохола са додатком вештачких воћних арома.

РТС



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Говорећи на пленарној седници Санктпетербуршког међународног економског форума (СПИЕФ), Путин је изјавио да Русија још увек није испоручила оружје дугог домета непријатељима Запада, али задржава право да то учини...


Министарка одбране Клаудија Танер критиковала је западне државе што су дозволиле Кијеву да употреби своје оружје за напад на Русију


Бивша чланица АфД-а Олга Петерсен тврди да су власти у Хамбургу планирале да заплене њену децу

Руски Казањ предстојећег лета биће домаћин петог издања Игара БРИКС-а на којима ће под својом заставом наступити и Република Србска.


Свечано отварање 22. Међународног мини баскет фестивала „Рајко Жижић“ одржано је у хали 3 Београдског сајма. Фестивал који окупља младе наде наше кошарке траје од 7. до 9. јуна,...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА