BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Комисија УН ове недеље разматра захтев Русије за ширење граница на Арктику

Комисија УН ове недеље разматра захтев Русије за ширење граница на Арктику
10.08.2016. год.


Комисија УН ће ове недеље у Њујорку размотрити захтев Русије за ширење њених граница у континенталном појасу Арктика, изјавио је министар за природне ресурсе Русије Сергеј Донски.

Према речима министра у оквиру августовске седнице радне групе комисије УН разговараће се о техничким детаљима руске молбе и на крају рада ће бити сакупљени сва конкретна питања и све примедбе за предстојећу расправу.

Русија од 2001. године претендује на ресурсима богато морско дно изван своје зоне од 200 миља, укључујући Ломоносовљев рт и Мендељејево брдо. У случају одобрења захтева површина руске копнене зоне ће бити повећана за 1,2 милиона квадратних километара.

Према оценама Министарства за природне ресурсе, на тој територији се налазе залихе од око 5 милијарди тона угљоводоника. Притом, вероватноћа открића нових великих налазишта нафте и гаса је веома висока.

Први захтев Русије за тим делом арктичке обале био је поднет УН у децембру 2001. године, али га је комисија одбила, сматрајући да докази нису били довољни за класификацију те територије као руске. Русија је у међувремену организовала низ истраживачких експедиција на Северни пол како би елиминисала све проблеме, а рађено је и на постизању договора са другим државама које имају интересе на Арктику.

Још 1990. године Русија је закључила споразум са САД о разграничавању територија, економских зона и континенталне обале у Чукотском и Беринговом мору, као и у Северном леденом океану, а 2011. године постигнут је споразум са Норвешком о разграничењу у Баренцовом мору и Северном леденом и Тихом океану.

У фебруару 2013. године Русија је затражила проширење своје зоне од 200 миља на рачун континенталног дела у Охотском мору, величине од око 50.000 квадратних метара, што је комисија УН и одобрила.

Нови захтев Русије је представљен комисији УН у августу 2015. године. У документу је изложен геополитички модел развоја Арктичког басена уз коришћење нових података који сведоче да су ти делови морског дна природни продужетак континенталног појаса Русије.

Научници и представници власти сматрају да експерти УН, без обзира на доказе, неће журити са одлуком о ширењу граница континенталног појаса Русије. Према речима Донског, томе ће се супротставити Канада и Данска које саме могу да претендују на део територије на коју Русија полаже права. Осим тога, и Норвешка и САД такође бацају поглед на различите делове Северног леденог океана који садрже огромне залихе угљоводоника.



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Говорећи на пленарној седници Санктпетербуршког међународног економског форума (СПИЕФ), Путин је изјавио да Русија још увек није испоручила оружје дугог домета непријатељима Запада, али задржава право да то учини...


Министарка одбране Клаудија Танер критиковала је западне државе што су дозволиле Кијеву да употреби своје оружје за напад на Русију


Бивша чланица АфД-а Олга Петерсен тврди да су власти у Хамбургу планирале да заплене њену децу

Руски Казањ предстојећег лета биће домаћин петог издања Игара БРИКС-а на којима ће под својом заставом наступити и Република Србска.


Свечано отварање 22. Међународног мини баскет фестивала „Рајко Жижић“ одржано је у хали 3 Београдског сајма. Фестивал који окупља младе наде наше кошарке траје од 7. до 9. јуна,...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА