BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Турска тражи израелски лек против „усамљености”

Турска тражи израелски лек против „усамљености”
22.12.2015. год.


Израел и Турска постигли су прелиминарни споразум о нормализацији односа. До прекида односа дошло је 2010. године, када су турски бродови покушали да пробију блокаду Сектора Газе а десет грађана Турске је погинуло.

Према званичним подацима, Турска и Израел су уговорили размену амбасадора. Осим тога, Анкара планира да гради гасовод из Израела.

Посланик турске опозиционе Народне републиканске странке Озтурк Јилмаз каже за Спутњик да због кризе у односима са Москвом, Анкара хитно тражи замену за руски гас.

Али како истиче политичар, Турска је 2010. године поставила три услова за нормализацију: званично извињење израелског руководства, исплату надокнаде рођацима погинулих и прекид блокаде Сектора Газе.

„Мислим да управо трећи услов кочи преговарачки процес. Мислим да обе земље схватају да би било тешко, а можда и немогуће наћи конзензус по том питању“, каже Јилмаз.

Он сматра  да Турска тражи алтернативне правце за сарадњу након што је погоршала односе са Русијом, Ираком и Сиријом.

И портпарол прокурдске Демократске странке народа Ајхан Биљген каже за Спутњик да је зближавање Турске и Израела резултат погрешне политике Анкаре по питању сиријске кризе.

„Ова политика  је довела до погоршавања ситуације на турско-сиријској граници и слабљења позиција Турске у региону. Али зближавање са Израелом је озбиљан ризик и то би могло да угрози односе између кључних играча на Блиском истоку“, каже Биљген.

Руски стручњак за овај регион Станислав Тарасов каже да се Анкара тренутно осећа „усамљено“ и покушава да дефинише нови политички курс након што није успела да посвађа Русију и НАТО и спречи зближавање ставова Руске Федерације и САД.

Читајте више на Руски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руске трупе су погодиле објекте Оружаних снага Украјине у Харкову. ОСУ су, заузврат, наставиле да гранатирају руску пограничну област, укључујући и коришћење вођених бомби запад


Срби и Руси су у духовном, културном, генетском и историјском смислу изузетно блиски народи. Њихова блискост је одолела најтежим историјским искушењима и сачувала

Говорећи на пленарној седници Санктпетербуршког међународног економског форума (СПИЕФ), Путин је изјавио да Русија још увек није испоручила оружје дугог домета непријатељима Запада, али задржава право да то учини...


Министарка одбране Клаудија Танер критиковала је западне државе што су дозволиле Кијеву да употреби своје оружје за напад на Русију


Бивша чланица АфД-а Олга Петерсен тврди да су власти у Хамбургу планирале да заплене њену децу


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА