BitLab хостинг
Почетна страница > Новости
Бранко Ракочевић
ВЕЛИКА ДРАМА ИЗ КРУШЧИЋА НАЈБОЉА ПРЕДСТАВА

У Кули завршен 57. Републички фестивал позоришнх аматера Србије

У Кули завршен 57. Републички фестивал  позоришнх аматера  Србије
29.06.2015. год.

Сребрна плакета је додељена представи „Тетоворане душе“  Слободана Унковског у извођењу   Градског позоришта  из Смедеревске Паланке  у режији  Фуада Табучића,  док је бронзана  остала у Кули у витринама Културног центра за одиграну комедију „Љубавно писмо“ Косте  Трифковића у сценској поствци Драгана Остојића коме је припала и награда за најбољу  сценографију,  а  Тамара Павловић  је  за улогу Софије у овој представи   награђена за најбољу женску улогу.

Проглашењем победничке представе  и доделом награда и признања за најуsпешнија  колективна и појединачна сценска остварења у Кули је  у суботу,  27. Јуна,   завршен 57. Фестивал   најбољих аматерских позоришта  Србије  на којему је  од 19. до 27. јуна  своја сценска умећа пред публиком и стручним жиријем  показало осам позоришних  трупа  из Прокупља,  Смедерсвске Паланке,  Горњег Милановца,  Богатића-Прњавора, Београда ,  Старе Пазове,  Крушчића и града домаћина.

Стручни жири који је радио у саставу: мр Мирослав Радоњић, театролог из Новог Сада,   Радоје Чупић,  глумац Србског народног позоришта  и Немања Савковић,  редитељ из Београда  за најбоље сценско остварење ове смотре прогласио је представу „Велика драма“  Синише Ковачевића коју је у режији Дејана Цимиловића  (награда за набољу режију)   извео  Драмски студио „Луча“  Дома културе из Крушчића. Никола Булатовић из     ове представе  проглашен је за  најбољег глумца,  тумача главне  мушке улоге, а Наташа  Минић, такође из ове трупе,  је добила  награду за најбољу епизодну женску улогу.

За најбоље костиме награда је  припала  Селени Томашевић,  која је обукла анасамбл из   Богатића-Прњавора,  док  је мушку епизодну улогу    најуспешније одиграо   Југослав  Јовановић из анасамбла   „Христион“  из Прокупља.

Педесет фестивала у Кули


Ово је 50. фестивал драмских аматера Србије  који се, почевши од осмог,  1966.,  сваке године одржава у Кули,  названој  „позоришна комуна“   зато што,  не само у њој као  општинском средишту, него и у свим њеним насељима  Црвенки, Сивцу,  Крушчићу,     безмало   већ  седам деценија  у котинуитету  делују аматерска позоришта  које припремају врхунска остварења вишекратно  оцењивана највишим оценама на  покрајинским,  републичким и некада југослвенским фестивалима и смотрама    позоришнх   достигнућа аматерских колектива.

Тако  су  се међу осам најбољих представа из Војводине на репертоару  недавно  одржанг 53. Сусрета АПДВ  нашле чак четири,  половина  програма,  из кулске општине:  из Сивца, Црвенке,  Крушчића и Куле,   од којих су две (од три) одбране за Републичкии фестивал (Крушчић,  Кула).

У кулској општини је Руски Крстур, село са 4,5 хиљаде  житеља русинске националне мањине, једино село на овим просторима у којему  још од  2003. делује професионално позориште „Руски театр „Ђађа“,  па је Кула потпуно залужено понела име  „град театр“  или „позоришна комуна“.

Током 50.фестивала који су,  по недавно усвојеном  слогану „прохујали Кулом с вихором  аплауза“  укупно је у званичној конкуренцији изведено  438 представа,  од којих 348 на србском језику,  а 90 на језицима  7 нациналних мањина које живе у Србији:  32 на албанском, 28 на словачком,  11 на русинском,  10 на мађарском,  6 на турском,  2 на румунском и једна на бугарском,  које је  пратило   око 90.000  љубитеља сценских  чаролија.

Иначе,  први Фестивал аматерских позоришта Србије  одржан је у Београду 1951. на иницијативу прослављеног србског глумца  Добрице  Милутинвића,  и пре стационирања у Кули за 15  година (од 1951-1965) одржано је само седам  фестивала,  у просеку сваке друге године,  мада су у неким периодима   прекиди били и дужи:  други и трећи у Беогаду (1955,  и 1958.),  четврти у Краљеву (1960.),  пети у  Врањачкој Бањи (1962.),  шести у Краљеву (196 4.) и седми у Смедеревској Паланци (1965.)
 
žФестивал је завршен представом  у част победника  - „Породичне приче“ Биљане Србљановић  коју је извео ансамбл   Факултета уметности из Приштине  у  сценској поставци   Милана Плећаша и  Немање Савковића.  У оквиру пратећег програма у Градској галерији  је отоврена  изложба слика  Павле Блесића,  а био је  приређен поетско – музички програм „Панонски  канцонијер“.

И овогодишњи покровитељ Републиког фестивала је Општина Кула,  која је обезбедила  сав потребан новац у износу од  једног  милиона динара за покриће свих трошкова  ове традиционалне, најзначајније и најмасовније  републичке манифестације  уметничке самоделатности у Србији , а организатори  и домаћини су  Савез аматера Србије,  КПЗ и Културни центар Кула.


Бранко Ракочевић








 





Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Високи амерички дипломата жели да се Украјини да дозвола да користи америчко оружје ван својих граница


Припремљена је мапа пута у очекивању могућег присвајања руских државних средстава од стране Вашингтона

Кинеска војска, морнарица, ракетне и ваздушне снаге вежбаће „прецизне ударе на кључне циљеве“


Često smo svedoci da poznati umetnici ne stvaraju samo zbog svojih novih izložbi, kataloga i u komercijalne svrhe, već i u službi humanosti.


Москва би могла да поремети дипломатску кампању Кијева представљањем алтернативе својој „формули мира“, изјавио је украјински председник


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА