BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Од жандара до ВОЈИНА традиција 100 година

Од жандара до ВОЈИНА традиција 100 година
22.06.2015. год.
На Бањици, прошле недеље обележено је 100 година постојања рода војске, Ваздушног осматрања, јављања и навођења - ВОЈИН

 

У касарни на Бањици, прошле недеље обележено је 100 година постојања рода војске, Ваздушног осматрања, јављања и навођења - или како га у ВС зову, ВОЈИН. У век ВОЈИН-а стало је све, од наредбе војводе Радомира Путника из јуна 1915. да се оформе извиђачке станице за јављање о налету непријатељских аероплана до херојства припадника овог рода војске у агресији 1999. У Спомен-соби 126. бригаде ВОЈИН, која је отворена на свечаности у четвртак, налази се и мање славан документ који је донет 2005. у налету реформистичког лудила, да се род гаси и претвара у Центар. Срећом ту је наређење о васкрсу ВОЈИН-а из 2011, када је схваћено да се без ове јединице ипак не може.

Историју ВОЈИН-а у Спомен-соби данас чува и споменик потпоручницима Синиши Радићу и Жељку Савичићу, постављен непосредно испред. Ова двојица младића једине су жртве из ове јединице у НАТО агресији 1999. Они су погинули на Маљену а другови су им подигли спомен-чесму и испред цркве на планини где су страдали.

 

КЛАСИЋИ ЗАЈЕДНО У СМРТ

Једине жртве НАТО кампање 1999. из 126 бригаде били су потпоручници Синиша Радић и Жељко Савичић. НАТО пројектил погодио их је 6. априла док су били на положају на Маљену тачно у 23.05. - Није обојица требало да буду у радарској кабини тада - сведочи пуковник Бошковић. Међутим, класићи са академије у смрт су пошли нераздвојни као што су били и на академији.
Мало је познато да је Србија имала несрећу да прва у свету формира Службу за осматрање и обавештавање о опасности из ваздушног простора 1915. Она је настала захваљујући нашим савезницима у Првом рату, француским ваздухопловцима, из ескадриле "МФ 99 С" који су са својим авионима, почетком 1915, дошли да бране нашу земљу. Људи мајора Роже Витре и капетана Андре Мортироа тада су предложили Генералштабу српске војске да се на улазним ваздушним коридорима у Србију направе осматрачке станице са људством које би сигнализирало упад страног ваздухоплова како би француски пилоти који су узлетали са аеродрома у Крагујевцу, Нишу, Прахову и Шапцу могли да крену у пресретање. Према замисли Француза, на примитивним сигналним станицама тада су радили жандарми који су на земљи качили беле чаршаве у правцу кретања немачких и аустријских ваздухоплова. Идеја младих француских ваздухопловаца у србском генералштабу оцењена је паметном и војвода Путник је и званично у јуну 1915. формирао службу.

У Спомен-соби ВОЈИН-а налази се много тога. Ипак, наши радаристи данас, када их питате ко су пионири њиховог рода војске, истичу два имена.


Антон Пожег
Мајоре (потоње пуковнике) Антона Пожега и Лазара Ковачевића, који су непосредно после рата формирали радарску службу ЈНА. Владимир Пожег, син Антона Пожега, такође је био гост на свечаности бригаде ВОЈИН.

- Мој отац као хидроавијатичар Краљевске војске није се предао 1941, већ се са делом колега из Боке авионом пребацио априла 1941. у Александрију, где је приступио РАФ. Поред летова у РАФ-у био је ангажован и у британском Центру противваздушне одбране Средњег истока где је стекао ратна искуства у раду са радарима - прича Владимир. Био је једини Југословен који је у РАФ-у радио у командним собама њихове ПВО. Из РАФ-а, 1944. је прешао у партизанску војску. Ступио је потом у радаристе који су тада били под Управом артиљерије да би од 1953. ова служба била враћена авијацији. На основу искустава Британаца, он је са колегама правио кичму војног радарског система у Југославији. Био је тај који је са јединицом радарски "посео" Панчићев врх на Копаонику.

Према речима команданта 126. бригаде ВС пуковника Предрага Ђорђевића, од 1947. Служба ваздушног осматрања, навођења и јављања потпуно је заокружила систем 1968, а 1987. били су уз раме, а можда и испред многих моћних земаља света и Европе.Тада су могли да "гледају" пола Европе. Уследио је грађански рат, повлачење технике, а 1999. агресија НАТО.

ЗЕМЉОПОСЕДНИЦИ
Бригада 126. ВОЈИН током агресије 1999. постала је "земљопоседник". Наиме, често мењајући положаје на Фрушкој гори око Нових Карловаца, старешине ВОЈИН-а запазиле су положај под изузетним углом идеалан за рад радара. Када су то рекли мештанима у МЗ Сасе ови су одреговали како нико није очекивао. Преписали су четири ара општинске земље јединици као стално власништво.

- Рат смо дочекали са 96 одсто исправне технике и са четири (од 20) упаљених радарских тачака - сећа се пуковник Рајица Бошковић, некадашњи старешина јединице. Тог 24. марта, тачно у 20 сати евакуисали смо централни командни положај код Бановаца, а празан бункер је био погођен у 22. За 78 дана рата гађани смо близу 100 пута и променили смо преко 160 положаја на планинским врховима тадашње СРЈ. Ни у једном тренутку радари нису били ван строја. На дан када је агресија окончана, поново смо поставили и један од централних радара на Фрушку гору као да се ништа није догађало. У ратовима које је НАТО водио крајем прошлог и у овом веку радарски систем противника уништавали су првог дана.

Пуковник Рајица Бошковић осврће се и на покушај "гашења"Војин-а 2005 у "циљу реформисања војске". Наиме из јединице која је од 1999. до 2004. успела да сву погођену технику врати у функцију напречац су пензионисани најискуснији електроничари. Војин је постао недефинисани центар, а занемарена је чињеница да је држава суверена онолико колико може да контролише свој простор. Неко је тада одлучио да се Ваздушни простор Србије војнички "напусти".

- Ловачка авијација и ПВО без Војин-а не служе сврси - наставља Божовић. Срећом 2011. увидели су грешку и вратили су Војин-у ратну заставу. На млађим колегама је да наставе славу јединице. Имају одакле.

Д. Вујичић,



  • Извор
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

У правцу Слобожанска борбе се воде у урбаним областима Волчанска, где, суочени са огромним бројем дронова, обе стране користе мале групе. Сукоби се настављају и северно од Липца.


Нова влада Нигера повукла се из два споразума о одбрамбеном партнерству са блоком у децембру


Израел је осудио тај потез, који је Мадрид објавио прошле недеље

Једногласност је потребна да би се новац претворио у оружје, изјавио је високи представник спољне политике блока


Подржавање и јеврејске државе и поштовање међународног права постаје све теже, изјавио је шеф дипломатије блока


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА