„Мој случајни проналазак врло вредних руских слика у Београду помогао Србији да врати лист Мирослављевог јеванђеља“: Допсисник ТАСС-а за Восток
Дугоочекивани 166. лист Мирослављевог јеванђеља, једини који недостаје најстаријем србском ћириличном рукопису, а који које се налази у Националној библиотеци Русије у Санкт Петесбургу, у Србија ће стићи са руским председником Владимирон Путином у октобру, сазнаје ТАНЈУГ.
Наиме, након што је Руска дума ратификовала споразум постигнут између српске и руске владе о размени листа Мирослављевог јеванђеља за седам слике руског уметника Николаја Константиновича Рериха, преостало је да он ступи и на снагу, а последњи корак до тога је да министарства спољних послова размене верификацију споразума.

И у Народном музеју у Београду где се чувају и Мирослављево јевађеље и Рерихове слике, чекају да споразум ступи на снагу да би србској јавности представили дела изузтено вреднованог руског аутора, која до сада никада нису изложена
"Случајни проналазак"
Редакција Востока је контактирала дописника ТАСС-а, Павела Бушујева, да каже нешто више о томе:
"Пре три године сам отишао у Загреб да интервјуишем амбасадора Руске Федерације Анвара Азимова, који је рекао да је аташе за културу у руској амбасади у Загребу Александар Малцев пронашао 10 слика Рериха у Загребу (https://tass.ru/kultura/4033185). Дипломате су ми саопштиле како је Рерих сликао краља Александра, а потом изложбу својих слика послао у Југославију. То се догодило 1939. године, а неколико месеци касније избио је рат, а слике су заборављене. Почео сам тражити по србским музејима информације о Рериховим сликама, а слике сам пронашао у Народном музеју Србије (https://tass.ru/kultura/4078780), где су биле смештене више деценија. Какоо ми је касније рекао у интервјуу министар културе Србије Владан Вукосављевић, Београд и Москва су дуго преговарали о враћању листа Мирослављевог јеванђеља у Србију (https://tass.ru/kultura/7010133). Са појавом информација о Рериховим сликама постало је могуће закључити споразум о размени, тако да ми је министар захвалио на проналаску. Наравно, страница јеванђеља је јединствена, а Рерих има пуно слика, око 7.000. Може се рећи да Русија враћа страницу Мирослављевог јеванђеља у облику размене, само у складу са руским законима који забрањују давање културног блага другим земљама.
Тако је мој случајни проналазак врло вредних руских слика у Београду помогло Србији да врати непроцењиво благо - 166 лист Мирослављевог јеванђеља", рекао је дописник ТАСС-а, Павел Бушујев за Восток.
- Извор
- Танјуг
- фото: © narodnimuzej.rs/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Задужбина ,,Кнез Мирослав Хумски” и Књижевно удружење ,,Сусрет” вечерас су, у сарадњи са Музејом Херцеговине, организовали промоцију књиге Ранка Гојковића ,,Срби и Руси – браћа по Промисли Господњој”.
Међународни фестивал војних документарних филмова RT.Doc „Време наших хероја“ одржаће се од 19. до 20. маја у културном центру „Бански двор“ у највећем граду Републике Српске, Бањалуци.
U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba Darje Mazurine, slikarke iz Rusije koja živi u Beogradu
У част првом србском архиепископу, светитељу и просветитељу светом Сави, у Алеји у Бањалуци која носи његово име и ове године постављене су поруке са мудрим речима овог просветитеља....
На празник Богојављење у Москви је одржан Празник просвете, који је у Савезу писаца Русије окупио добитнике националне награде „Императорска култура“.
Остале новости из рубрике »