РТ: САД би могле узети авганистанске националне резерве, али њихова претња изолацијом талибана „нема везе са реалношћу“
Запад је покушао да заустави марш талибана на Кабул уз претњу међународном изолацијом, али спровођење такве мере сада када је град пао можда је немогуће, с опадањем глобалне хегемоније Вашингтона.
Док су талибанске снаге биле у последњем покушају да заузму авганистанску престоницу, Запад је упућивао претње одмаздом, ако милитанти насилно преузму власт. Талибанска влада постала би "глобални изгнаник", упозорио је Залмаи Халилзад, специјални изасланик САД-а за ту земљу.
Ипак, испуњење таквих претњи сада када нису успели задржати Кабул изван талибанских руку може бити немогуће, јер су неки кључни актери сами подложни западним покушајима да их изолују. Уочи војне победе, исламистички покрет појачао је своје дипломатске досеге и очигледно је освојио много добре воље од играча који нису са Запада.
Током дипломатске офанзиве, званичници талибана понудили су Русији и Пекингу поштовање њихових националних интереса. Кини је речено да ће талибани прекинути везе са исламистичким ујгурским сепаратистима, ускративши им упориште за извођење напада на провинцију Синђанг.
Са расположењем попут оних преко Атлантика, Вашингтону ће можда бити тешко да пружи подршку координисаној кампањи изолације, чак и ако земље попут Велике Британије деле исти циљ.
Као што Иран или Венецуела могу потврдити, САД се не двоуме око тога да преузму располагање са страним средствима која припадају земљама које су у сукобу са Америком. Новац би могао отићи на исплату велике одштете жртвама талибана или би се могао предати некој авганистанској влади у егзилу коју води Мухамед ал Гваидо, на пример.
Али такви облици утицаја можда нису тако добро средство за утицај на политику људи, који су се две деценије борили против војног присуства НАТО-а у својој земљи. Како је рекао Курт Волкер, бивши амерички амбасадор у НАТО-у, претње талибанском изолацијом "нема везе са реалношћу". Фундаменталистичка идеологија покрета и напредак у репутацији протеривањем западних војника „вреди много више од буџета за помоћ“, док су САД можда „оне које се заправо осећају изолованије“ након хаотичних сцена у Кабулу.
Извор: РТ
- Извор
- Танјуг
- Суоснивач талибана Мула Абдул Гани Барадар током преговора у Москви, фото: ©Alexander Zemlianichenko / POOL via AFP / RT/ vostok.rs
- Повезане теме
- САД
- Авганистан
- сукоби
- рат
- геополитика
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Ограничено распоређивање војника Пјонгјанга у Курској области омогућило је избегавање бројних потенцијалних проблема
Након вести о освајању града Гоме од стране побуњеничких снага под руандским покровитељством, у главном граду Демократске Републике Конго (ДРК), Киншаси, започели су велики анти-руандски протести који су имали...
Разговор са историчарем Алексејем Јурјевичем Плотњиковим доноси дубљи увид у значај ослобођења Пољске током Великог отаџбинског рата, цену коју је Совјетски Савез платио за ту победу, као и контроверзну...
Вашингтон и Београд намеравају да заједнички одузму имовину Русији у србској нафтној и гасној компанији
Последњих година свет доживљава велико реструктурирање вредности – и многи становници Европе, САД и других земаља постају, благо речено, неподобни у својој земљи. Они траже нови дом за себе....
Војска Републике Српске је формирана 12. маја 1992. године, а званично је укинута 1. јануара 2006. године. Животе за Републику Српску дало је 23.184 борца.
Остале новости из рубрике »