Нигер укида француски као званични језик
Прелазна влада Нигера укинула је статус француског језика као званичног и прогласила хаусу националним језиком земље. Та мера је предвиђена новим повељом коју је недавно усвојила ова западноафричка држава, а у којој се француски дефинише као „радни језик“.
Иако је хауса најраспрострањенији језик у Нигеру, француски је од стицања независности од Француске 1960. године имао званични статус. Нова власт у Ниамеју – која је преузела контролу након војног удара у јулу 2023. којим је смењен цивилни председник Мохамед Базум – настоји да прекине везе са Паризом.
Крајем прошлог месеца, ова држава у Сахелу усвојила је Повељу о обнови (Charte de la Refondation), за коју влада наводи да ће имати снагу државног закона. Устав из новембра 2010. суспендован је након удара 26. јула.
„Национални језик је хауса… а радни језици су енглески и француски“, стоји у члану 12. повеље, која је објављена у службеном листу Нигера, пренео је АФП у уторак.
Према документу, девет других језика, укључујући зарма-сонгај, фуфулде (пул), канури, гурманче и арапски, проглашени су „говорним језицима“ Нигера.
Прелазна повеља, која је настала као резултат националне конференције одржане у фебруару, такође је продужила мандат прелазног председника Абдурахаманеа Тчијанија за наредних пет година.
Нигер и његови савезници, Буркина Фасо и Мали, напустили су у марту Међународну организацију франкофоније (OIF). Те три земље – које су оснивачи Алијансе држава Сахела (AES) – оптужиле су OIF да је одступила од своје мисије промовисања културне и техничке сарадње и постала пристрасно средство за политичку манипулацију.
AES је такође критиковала ову организацију са седиштем у Паризу због непоштовања суверенитета својих земаља, позивајући се на селективну примену санкција. Организација је суспендовала чланство Малија, Буркине Фасо и Нигера након војних удара у тим бившим француским колонијама, које су иначе биле међу првим чланицама OIF када је основана у Ниамеју 20. марта 1970.
Односи између Бамака, Ниамеја и Уагадугуа с Паризом значајно су се погоршали након војног преузимања власти. Све три војне владе раскинуле су одбрамбену сарадњу са Француском, оптужујући је за мешање у унутрашње ствари и неуспех у борби против џихадистичке побуне у Сахелу.
Извор: РТ (Ф)
- Извор
- Танјуг
- Фото: X / @NIGER_CNSP/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски председник понудио је пуну подршку Индији у борби против тероризма
Председник Србије Александар Вучић отпуштен је из Војномедицинске академије после кратког боравка у њој услед здравствених тегоба током недавне посете Сједињеним Америчким Државама. Како је потврдио министар финансија Синиша...
Десничар Ђорђе Симион води на изборима са више од 40% гласова
Амерички председник можда неће доћи на самит уколико европске чланице не пристану на веће издвајање за одбрану, упозорава амерички изасланик при Алијанси.
Украјински председник достигао је ново дно и сада прети ветеранима Другог светског рата, изјавила је Марија Захарова.
Украјински председник Владимир Зеленски одбацио је руски предлог за тродневно примирје од 8. маја, инсистирајући уместо тога на прекиду ватре у трајању од 30 дана.
Остале новости из рубрике »